Jednym z największych formalnych wyzwań, przed którymi staje wielu z nas w swoim życiu jest sprzedaż domu. Dokumenty, które są potrzebne do sfinalizowania całej transakcji budzą niemałe wątpliwości, podobnie, jak sporządzenie aktu notarialnego. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków, warto najpierw dowiedzieć się, o czym należy pamiętać, by nie popełnić jakiegoś błędu. Jakie dokumenty są potrzebne i czym jest taksa notarialna? Kiedy konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego sprzedaż domu?
Jakie opłaty notarialne i dokumenty są wymagane przy sprzedaży domu?
Aby zawrzeć umowę sprzedaży mieszkania, które stanowi nieruchomość lokalową i posiada wyodrębnioną księgą wieczystą, konieczne jest wskazanie numeru księgi. Konieczne jest także okazanie, na jakiej podstawie nieruchomość została nabyta. Można to zrobić za pomocą wypisu aktu notarialnego, postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku czy innego orzeczenia sądowego. Jeżeli nieruchomość zostaje nabyta na podstawie dziedziczenia lub darowizny, konieczne jest okazanie Zaświadczenia Naczelnika Urzędu Skarbowego o uregulowaniu podatku od spadków i darowizn. Jeżeli mówimy o sprzedaży mieszkania ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, konieczne jest wskazanie numeru księgi wieczystej, zaświadczenia spółdzielni mieszkaniowej, które wskaże osobę uprawnioną, a także dokumentu okazującego, na jakiej podstawie mieszkanie zostało nabyte. W przypadku mieszkania obciążonego hipoteką, konieczne jest uzyskanie zaświadczenie o wysokości zadłużenia z numerem rachunku bankowego do spłaty kredytu.
Notariusz – opłaty sądowe
Zarówno zakup, jak i sprzedaż nieruchomości wiąże się z koniecznością uiszczenia wielu opłat, z których część pobiera notariusz. Opłaty notarialne to przede wszystkim koszty czynności notarialnych. W skład kosztów wchodzi tzw. taksa notarialna, czyli wynagrodzenie notariusza za dokonanie konkretnej czynności prawnej nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności wskazane w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości. Warto wiedzieć, że przepisy polskiego prawa nie określają jasno, kto płaci koszty notarialne podczas sporządzania umowy sprzedaży nieruchomości. Zwyczajowo koszty te ponosi kupujący, choć wyjątkiem jest zakup nowego mieszkania czy domu od dewelopera.Płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego jest notariusz. Warto wiedzieć, że opłaty za zrzeczenie się własności nieruchomości czy prawa użytkowania wieczystego są jasno określone.
/Artykuł sponsorowany/