Strona główna Artykuł sponsorowany Czy można przyjąć ellaOne przy antykoncepcji hormonalnej?

Czy można przyjąć ellaOne przy antykoncepcji hormonalnej?

0

EllaOne to tabletki z grupy antykoncepcji awaryjnej, które mogą uchronić kobietę przed zajściem w ciążę w przypadku niezabezpieczonego współżycia. Wątpliwości budzi jednak ich łączenie z antykoncepcją hormonalną oraz kontynuacją zabezpieczania hormonalnego po przyjęciu pigułki „po”. Co należy wiedzieć na ten temat?

Działanie, skuteczność i skutki uboczne ellaOne, a także jej dostępność
EllaOne to tabletki „dzień po”, które można zastosować sytuacji w awaryjnej, gdy odbyty stosunek seksualny wiąże się z dużym ryzykiem ciąży. Działanie tabletki polega przede wszystkim na opóźnianiu owulacji, co jest ważne, by „zyskać na czasie”, dopóki uwolnione plemniki są aktywne. Pigułka „po” nie działa jednak wczesnoporonnie, co oznacza, że połknięcie tabletki w czasie trwania ciąży już istniejącej nie będzie prowadzić do jej przerwania.

Dostępność ellaOne w aptekach nie jest problemem, o ile pacjentka posiada wystawioną przez specjalistę receptę, ponieważ lek wydawany jest wyłącznie z przepisu lekarza. Może to być kłopotliwe, biorąc pod uwagę problemy z rezerwacją terminów u lekarzy przyjmujących stacjonarnie, a przecież czas zażycia tabletki jest kluczowy dla jej skuteczności. Gdy czas nagli, rozwiązaniem może być skorzystanie z konsultacji online, chociażby na stronie NaszaRecepta.pl. Po kilku chwilach już tylko cena tabletek ellaOne będzie nas interesować. Faktem jest, że nie są to pigułki najtańsze, jednak stosowane rozsądnie i rzadko nie powinny być kłopotliwym wydatkiem.

EllaOne a tabletki antykoncepcyjne – co należy wiedzieć?
Antykoncepcja ratunkowa może być zażyta nie tylko w przypadku stosunku bez zabezpieczenia, ale również w przypadku współżycia z zabezpieczeniem zawodnym. Jeśli zatem kobieta ma uzasadnione obawy, że jej tabletki antykoncepcyjne mogły nie działać skutecznie (np. były przyjmowanie nieregularnie lub pomijane), tabletka „po” może być rozwiązaniem. Nie powinna być jednak stosowana jako podstawowa metoda antykoncepcyjna, w tym np. zamiast tabletek antykoncepcyjnych czy prezerwatywy.

Kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, powinny jednak wiedzieć, że octan uliprystalu, będący substancją czynną ellaOne, ma duże powinowactwo do receptora progesteronowego. Oznacza to, że może mieć wpływ na działanie tabletek hormonalnych opartych na progestagenie (czyli zarówno jedno-, jak i dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych). Skutkować może osłabieniem działania tabletek złożonych i minipigułek przez połkniętą ellaOne. Ile utrzymuje się w organizmie substancja czynna? Maksymalne jej stężenie w osoczu osiągane jest po około godzinie od połknięcia, a okres półtrwania wynosi około 32,4±6,3 godz.

Antykoncepcja hormonalna po zastosowaniu pigułki ratunkowej
Zgodnie z informacjami, które podaje producent, nie ma wskazania do zaprzestania stosowania tabletek antykoncepcyjnych w związku z koniecznością zażycia tabletki „po”. Kobieta powinna zatem przyjąć w razie potrzeby pigułkę ellaOne, a tabletki antykoncepcyjne normalnie kontynuować. Jednak ze względu na to, że octan uliprystalu może osłabiać działanie antykoncepcji hormonalnej, warto do czasu wystąpienia miesiączki zabezpieczać się dodatkowo. Najlepiej postawić na godną zaufania metodę mechaniczną np. prezerwatywy.

Nie ma również przeciwwskazań, by rozpocząć dopiero przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych po zażyciu wspomnianej tabletki „po”. W tym przypadku nie ma żadnego okresu karencji. Można więc pigułki zacząć przyjmować już kolejnego dnia, jednak dla pewności zaleca się również dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne do kolejnej miesiączki.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułFort Gaj zdobyty. Mieszkańcy tłumnie powitali odrestaurowany zakątek [FOTO/VIDEO]
Następny artykułSkuteczne procesy biznesowe dzięki Microsoft Dynamics 365 Projects Operations