Strona główna Artykuł sponsorowany Zaniżone odszkodowanie OC – wcale nie musisz dopłacać do kosztów naprawy!

Zaniżone odszkodowanie OC – wcale nie musisz dopłacać do kosztów naprawy!

0

Każdy wypadek komunikacyjny to dla wszystkich uczestników spora dawka stresu i emocji. Zarówno w przypadku, gdy zdarzenie odbyło się z naszej winy, jak i w przypadku, gdy to nie my się do niego przyczyniliśmy. Jeśli wypadek nie był z naszej winy, oprócz stresów towarzyszących samemu zdarzeniu, czeka nas jeszcze żmudny, często frustrujący proces dochodzenia odszkodowania…

Niestety statystyki pokazują, że bardzo często w trakcie likwidacji szkody przez ubezpieczyciela, przyznane przez niego odszkodowanie okazuje się zbyt niskie – często nie starcza nawet na naprawę pojazdu! A skoro wypadek nie przydarzył się z naszej winy, dlaczego mamy być stratni…? Jak postąpić w takiej sytuacji, by nie było konieczne dopłacanie z własnej kieszeni? Sprawdź poniżej, jakie masz opcje!

Zbyt niskie odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczycieli zdarza się znacznie częściej, niż myślisz
W przypadku zdarzenia drogowego, którego nie byłeś sprawcą i w którym nie zawiniłeś, koszty usunięcia szkody znajdują się po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca posiada wykupioną polisę OC. Zgodnie z prawem, wypłacone odszkodowanie powinno pokryć w całości koszty naprawy Twojego pojazdu oraz inne koszty, które powstały w związku z wypadkiem lub kolizją. Niestety, jest tak tylko w teorii, a w praktyce często wypłacane odszkodowania okazują się być zaniżone.

Towarzystwa ubezpieczeniowe by zaoszczędzić na kosztach wypłacanych odszkodowań, bardzo często w swoich kalkulacjach i wycenach szkód są nierzetelne, wykorzystując różne sposoby, m.in. wskazując nieautoryzowane punkty napraw (w których naprawy są mniej kosztowne), oraz nieoryginalne, tańsze części zamienne. Bazując na takich wycenach, wypłacają kwoty odszkodowań, które nie pozwalają na przywrócenie pojazdu osoby poszkodowanej do stanu sprzed wypadku.

Choć wypłaty odszkodowań mają miejsce stosunkowo szybko, ze względu na rozwinięte polityki obsługi klienta u ubezpieczycieli, ma to na celu nie szybkie i pełne załatwienie spraw przez poszkodowanego, lecz szybkie zakończenie sprawy ze strony ubezpieczyciela. Zapewniając krótki termin wypłaty, ubezpieczyciel ma na celu krótkotrwałe zadowolenie poszkodowanego i zamknięcie roszczenia. Po czasie jednak, gdy poszkodowany chce naprawić samochód i usunąć wszystkie zaistniałe szkody, okazuje się, że wypłata może i była szybka, ale zbyt niska!

W tej sytuacji większość poszkodowanych po prostu dopłaca do naprawy z własnej kieszeni. Jednak nie powinno, i wcale nie musi tak być! Co, jeśli znalazłeś się w podobnej sytuacji po wypadku spowodowanym nie z Twojej winy…? Poniżej przedstawiamy różne alternatywne rozwiązania, które pomogą Ci uniknąć dopłacania do naprawy z własnej kieszeni. Warto spróbować dochodzić swoich praw!

Warto wiedzieć, że choć zaniżanie kosztów OC to niestety często przeprowadzane przez ubezpieczycieli działanie, jest ono nielegalne i niezgodne z prawem! Obowiązkiem ubezpieczyciela, u którego sprawca wypadku ma wykupioną polisę OC, jest obiektywna, rzetelna wycena kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego, według cen autoryzowanych serwisów i oryginalnych części oraz aktualnych cen rynkowych. Dodatkowo, poszkodowany nie ma obowiązku naprawy pojazdu, gdy otrzymał zbyt niskie odszkodowanie. Co może zrobić…?

Przy zaniżonym odszkodowaniu nie musisz godzić się na naprawę
Pieniądze otrzymane od ubezpieczyciela z odszkodowania powinny być wystarczające na pokrycie kosztu zakupu wszystkich oryginalnych części do wymiany – wszystko po to, by przywrócić pojazdu do stanu przed zdarzeniem drogowym. Nie musisz zgadzać się na naprawę w przypadku, gdy:

  • Ubezpieczyciel sugeruje zamontowanie nieoryginalnych części zamiennych, zwłaszcza przy podejrzeniu ich wątpliwej jakości;
  • Ubezpieczyciel sugeruje naprawę, która nie spełnia wymogów producenta i odbiega od stosowanych przez niego technologii, przez co istnieje ryzyko nieprzywrócenia pojazdu do stanu sprzed zdarzenia.

Jeśli wypłacone Ci odszkodowanie jest zaniżone, możesz złożyć odwołanie od ich decyzji. Masz na to 3 lata od momentu podjęcia przez ubezpieczyciela decyzji. Po upływie tego czasu, roszczenie przedawnia się.

Jak dochodzić wyższego odszkodowania w przypadku zaniżenia go przez ubezpieczyciela?
Przy zaniżonym odszkodowaniu z polisy sprawcy, masz kilka rozwiązań. Jednym z nich – zdecydowanie odradzamy – jest po prostu pokrycie różnicy z własnej kieszeni… Nie warto jednak postępować pochopnie – w wielu przypadkach możesz zyskać dodatkowe pieniądze, zamiast płacić samodzielnie!

Co ważne, praw do wyższego odszkodowania możesz dochodzić nawet po wypłacie przez ubezpieczyciela pieniędzy z polisy sprawcy. Choć żaden ubezpieczyciel wprost Cię o tym nie poinformuje, masz kilka wyjść z tej niekomfortowej sytuacji! Warto znać różne sposoby. Oto one:

Napisanie odwołania od decyzji ubezpieczyciela
Po otrzymaniu zaniżonego odszkodowania, zawsze pierwszym krokiem powinno być napisanie pisemnego odwołania od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. Odwołanie to należy oczywiście odpowiednio uargumentować, przedstawiając m.in. opinię niezależnego rzeczoznawcy, sporządzone kosztorysy oraz inne, istotne dla sprawy merytoryczne argumenty. Istotne jest tutaj przedstawienie merytorycznych argumentów oraz opinii niezależnego rzeczoznawcy.
Więcej na temat odwołania od decyzji ubezpieczyciela tutaj: Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Udanie się do Rzecznika Finansowego
W przypadku odrzucenia przez ubezpieczyciela Twojego odwołania i pozostania przy ich wcześniejszej decyzji, możesz złożyć skargę u Rzecznika Finansowego. Pamiętaj, że do Rzecznika możesz udać się tylko wtedy, gdy Twoje odwołanie od decyzji ubezpieczyciela skończyło się niepowodzeniem!

Droga sądowa
W przypadku niepowodzenia zarówno przy odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela, jak i przy działaniu Rzecznika Finansowego, sprawę możesz oczywiście skierować do sądu. Konieczne jest wtedy udowodnienie rzeczywistej wartości szkody, z pomocą rzeczoznawcy oraz odpowiednich, niezależnie sporządzonych kosztorysów. Jeśli Ci się uda, możesz odzyskać też pieniądze, które zapłaciłeś za wykonanie takich kosztorysów. Jest to jednak droga ryzykowna i długotrwała oraz kosztowna.

Sprzedaż praw do roszczeń firmie odszkodowawczej
Postępowanie sądowe nigdy nie jest krótkie, a droga do uzyskania w ten sposób większych pieniędzy niepewna, czasochłonna i ryzykowna, ponieważ zawsze istnieje ryzyko przegranej. Dużo prostszym i szybszym sposobem do zyskania większych pieniędzy z odszkodowania jest skorzystanie z oferty specjalistycznej firmy odszkodowawczej, zajmującej się odkupem odszkodowań. Jest to możliwe nawet jeśli kwota z ubezpieczenia została już wypłacona. Taka firma przeanalizuje Twoją sytuację, i jeśli okaże się, że rzeczywiście miałeś do czynienia z zaniżonym odszkodowaniem, samodzielnie zajmie się renegocjacją z ubezpieczycielem i dochodzeniem większych pieniędzy, Ty zaś zyskasz pieniądze od razu, niezależnie od wyniku negocjacji! To bardzo prosty sposób na pewne pieniądze, zero dodatkowych kosztów, zero stresu i minimum formalności!

Masz problem z zaniżonym odszkodowaniem czy to z OC sprawcy, czy też z AutoCasco? Skorzystaj z dopłaty do odszkodowania, więcej na Take Care Polska

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułHerbatka dla seniora od przedszkolaków
Następny artykułOd Święta Pracy po Dzień Zwycięstwa. Majowe uroczystości w Świdnicy [PROGRAM]