Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Niezależnie od tego, czy kupujemy je na własny użytek czy pod wynajem jest to odpowiedzialny wybór. Zanim jednak podejmiemy się wyłożenia gotówki na nasze lokum, trzeba zadbać o wiele aspektów. Lokalizacja, standard wykończenia czy preferowany metraż to tylko niektóre z nich. Czym kierować się przy wyborze dewelopera, a także jak najłatwiej sfinansować remont?
Zanim kupisz mieszkanie
Zanim zapadnie decyzja o zakupie konkretnego mieszkania warto jest rozpocząć od określenia swoich osobistych preferencji. Zdefiniowanie takich potrzeb na wstępnym etapie jest niezwykle istotne. Mieszkanie kupuje się na długi okres czas, a bywają przypadki, że i na całe życie. Lepiej zatem rozpocząć przemyślenia co do niektórych kwestii, zanim jeszcze przejdziemy do szukania konkretnych ofert. Dzięki temu szansa na znalezienie wymarzonej przestrzeni będzie o wiele większa.
Dobrze jest zadać sobie kilka pytań, które mogą rozjaśnić wiele wątpliwości. Przede wszystkim, dlaczego chcemy kupić mieszkanie. Jedni chcą wybrać swoje pierwsze, prywatne lokum, drudzy chcą je wynajmować, a jeszcze inni zabezpieczają przyszłość swoich dzieci. Warto zastanowić się, czy w grę wchodzi tylko rynek pierwotny czy wtórny. Dogodny metraż, ilość pomieszczeń, a także lokalizacja również są niezwykle istotnymi aspektami. Dobrze jest również przemyśleć kwestię finansów. Jaka cena będzie akceptowalna oraz czy transakcja będzie finansowana z własnego budżetu, czy potrzebne będzie zaciągnięcie kredytu.
Rynek pierwotny czy wtórny – który wybrać?
Pierwszą z decyzji, którą trzeba będzie podjąć przy wyborze naszych przyszłym czterech ścian będzie określenie, czy mieszkanie ma pochodzić z rynku pierwotnego czy wtórnego. Pierwsza opcja oznacza nowe, nieużywane mieszkania, domy czy lokale usługowe. Powstają one na skutek wzniesienia ich przez firmy deweloperskie.
Decydując się na taki typ nieruchomości, wachlarz wyboru oraz terminy oddania inwestycji do użytku, jest niezwykle szeroki. Możemy również zdecydować, czy chcemy kupić mieszkanie w momencie, gdy nie są jeszcze postawione nawet fundamenty. Bardzo często wybierane jest także lokum w tak zwanym stanie deweloperskim. Jeżeli zdecydujemy się na taki zakup, zyskuje się wtedy możliwość własnego wykończenia wnętrz i aranżowania go według własnego uznania.
Rynkiem wtórnym określane są również mieszkania, domy i lokale usługowe, które w momencie trafienia do sprzedaży są w posiadaniu konkretnego właściciela. Może nim być osoba fizyczna lub prawna. Często jest on określany jako rynek mieszkań ,,z drugiej ręki”. Są one w większości przypadku wykończone i dostosowane do potrzeb poprzedniego właściciela. Jeżeli zdecydujemy się na wybór takiego lokalu, trzeba liczyć się z koniecznością prowadzenia remontu bądź dostosowania go do własnych potrzeb, co może generować koszty.
Poszukiwanie mieszkania samemu czy z pośrednikiem?
Jeżeli decyzja o zakupie mieszkania została już podjęta, teraz czas na kolejny aspekt – wybór mieszkania na własną rękę czy z pomocą doświadczonego pośrednika. Gdy zdecydujemy się na samodzielne poszukiwanie przyszłego lokalu, można skorzystać z szeregu wyszukiwarek internetowych. Gdy ma się już określone preferencje wystarczy wpisać je w odpowiednie filtry.
Zaliczają się do nich: metraż, lokalizacja, cena, wybór rynku czy nawet rok budowy danego pionu mieszkalnego. Po wpisaniu wszystkich elementów pojawiają się wszystkie dostępne oferty, które posiadają dokładne opisy, zdjęcia czy nawet wirtualny spacer w formie 3D. Jeżeli nie chcemy podejmować decyzji od razu, można również skorzystać z dodania konkretnych ofert do ulubionych i analizować je w dowolnym momencie.
Jeżeli cenimy sobie wygodę lub nie mamy pewności co do samodzielnego wyboru, warto jest skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców. Współpraca z pośrednikiem to doskonała opcja zaoszczędzenia czasu. Specjalista w krótkim wywiadzie dowie się, jakiego typu mieszkania potrzebujemy, jakie mamy dodatkowe preferencje, a czego kategorycznie nie może się znaleźć w samym lokalu lub w jego najbliższym otoczeniu.
Agent zajmie się filtrowaniem konkretnych ofert, lecz również może pomóc w uzgodnieniu wszystkich kwestii prawnych i formalnych. Pomoże także w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji czy nawet w negocjacji cen. Przede wszystkim udzieli merytorycznego wsparcia, które jest bardzo potrzebne, jeżeli zakupu mieszkania dokonujemy pierwszy raz w swoim życiu.
Zanim jednak rozpoczniemy współpracę z wybranym przez nas biurem nieruchomości, warto pamiętać o kilku elementach. Przede wszystkim warto jest sprawdzić, jakim doświadczeniem dana agencja dysponuje. Pozytywne opinie i rekomendacje Klientów to również ważny wyznacznik. Dobrze jest zapytać o posiadanie polisy odpowiedzialności cywilnej oraz o kwotę ubezpieczenia pośrednika. Finalnym elementem powinna być przejrzysta oferta rozliczenia współpracy Klienta z agentem.
Lokalizacja kryterium wyboru mieszkania
Po uzgodnieniu poprzednich kwestii można przejść do kolejnego kroku, czyli wyboru odpowiedniego lokalu. Nie tylko cena powinna być najważniejszym kryterium. Zakup nieruchomości to decyzja na wiele lat, dlatego decyzja powinna być dokładnie przemyślana.
Jednym z kluczowych elementów powinno być określenie preferowanej lokalizacji. Można wyróżnić jej trzy podstawowe typy: osiedle rozwinięte, rozwijane oraz otwarta przestrzeń. W przypadku wyboru pierwszej opcji istnieje duża szansa, że infrastruktura miejska jest już wyraźnie rozwinięta, a budynki istnieją tam już od jakiegoś czasu. Osiedla rozwijane to miejsca nowo zagospodarowane, które zazwyczaj powstają niedaleko starszych osiedli. Na otwartej przestrzeni budują się nowo powstałe osiedla, które zlokalizowane są zwykle z dala od obecnej już infrastruktury.
Do istotnych kryteriów wyboru przyszłego lokalu powinno zaliczać się również metraż mieszkania, architektura, zagospodarowanie terenów zielonych czy stosunek ceny do standardu.
Jak sfinansować remont?
Jeżeli już zapadnie decyzja o zakupie mieszkania, zwłaszcza z rynku wtórnego, czasami konieczne jest przeprowadzenie remontu. Oznacza on zwykle duży wydatek, na który nie zawsze można pozwolić sobie z własnego budżetu. Wiele Klientów sięga wtedy po kredyt. Jest to świetne rozwiązanie, jednak pod warunkiem, że zostanie on odpowiednio dobrany do potrzeb i możliwości.
Na rynku finansowym istnieje wiele form pozyskiwania dodatkowych pieniędzy, jednak podstawowymi rodzajami są kredyty gotówkowe na dowolny cen, karta hipoteczna oraz kredyt hipoteczny. Pierwszy z nich jest najczęściej wybieraną formą zaciągania funduszy. Banki są je w stanie udzielić każdemu, kto spełnia pewne warunki. Karta kredytowa jest wybierana przez osoby, które planują delikatne odświeżenie swoich mieszkań. Koszt takich działań to zazwyczaj 2-3 tysiące złotych, dlatego w przypadku konieczności sfinansowania ich kredytem, wystarczy posłużenie się kartą kredytową. Ostatnią formą finansowania wspierają się zazwyczaj ci, którzy chcą zakupić daną nieruchomość. Wszystkie te opcję są do sprawdzenia na stronie https://www.bankier.pl/smart.
/Artykuł sponsorowany/