Samochód powypadkowy lub wycofany z eksploatacji powinien być zezłomowany w legalnie funkcjonującej stacji demontażu pojazdów. Jedynie w ten sposób właściciel samochodu otrzymuje niezbędne dokumenty, które pozwolą mu wyrejestrować pojazd w urzędzie i przestać płacić ubezpieczenie OC. Jak krok po kroku wygląda proces złomowania samochodu? Jaką pomocą służą obecne stacje demontażu pojazdu? A w końcu ile dostaniesz za złomowane auto?
Jakie dokumenty do złomowania pojazdu?
Stacja demontażu pojazdów wymaga się od właściciela samochodu następujących dokumentów:
- dowodu osobistego,
- dowodu rejestracyjnego lub dokumentu zastępczego wydanego przez dany wydział komunikacyjny,
- umowy kupna-sprzedaży,
- wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (w przypadku, gdy samochód był na firmę),
- karty pojazdu, jeżeli była wydana,
- zgodę na złomowanie pojazdu pozostałych właścicieli.
Jak zezłomować auto – krok po kroku?
- Ze skompletowanymi dokumentami należy udać się do wybranej stacji demontażu pojazdów, która ma pozwolenie na prowadzenie działalności.
- Na miejscu pracownik stacji powinien wydać następujące dokumenty: zaświadczenie o przyjęciu auta do złomu, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych oraz karty pojazdu.
- Z tymi dokumentami należy udać się do właściwego wydziału komunikacyjnego, aby wyrejestrować samochód.
- Po zakończeniu wyżej wymienionych formalności, można zwrócić się do przynależnej firmy ubezpieczeniowej, aby złożyć wniosek o zwrot składek OC za okres tzw. niewykorzystanej ochrony.
Czy złomowane auto musi mieć OC?
Przede wszystkim należy pamiętać, że wyrejestrowanie samochodu bez ważnego OC jest nielegalne i obarczone nałożeniem na właściciela pojazdu wysokiej kary. Po procesie zezłomowania pojazdu, każdy właściciel samochodu musi się udać do urzędu w celu wyrejestrowania samochodu z aktualnym OC. Tak więc teoretycznie możesz zezłomować samochód bez OC, ale nie będziesz mógł go legalnie wyrejestrować.
Złomowanie pojazdów z odbiorem
Niektóre stacje demontażu pojazdów oferują klientom odbiór zepsutego/niesprawnego samochodu lawetą. Warto pytać o to rozwiązanie, szczególnie, że niektóre firmy oferują bezpłatny odbiór pojazdu.
Złomowanie auta – cena
Każda stacja demontażu pojazdów ma swój własny cennik ustalany na podstawie m.in. renomy firmy czy lokalizacji. Na cenę za złomowany pojazd ma również wpływ rodzaj pojazdu – stawka za kilogram masy całkowitej samochodu osobowego jest niższa w porównaniu do stawki za masę samochodu ciężarowego czy autobusu. Ceny za złomowany samochód osobowy wahają się od 30 do 40/50 groszy za kilogram – warto o to dopytać! W większości przypadków stacje demontażu wypłacają klientom gotówkę od ręki.
Chcesz mieć pewność, że auto skup, któremu przekażesz swój samochód zaoferuje Ci najlepszą stawkę? Sprawdź ofertę skupu samochodów Adaxs działającego na terenie województwa dolnośląskiego i oddaj swój powypadkowy lub zepsuty samochód we właściwe ręce.
/Artykuł sponsorowany/