Po co brać udział w przetargu?
W drodze przetargu można kupić nieruchomość na rynku wtórnym. Jest to opcja szczególnie atrakcyjna dla osób, które poszukują działki pod cele inwestycyjne. Na przetarg często wystawiane są działki gotowe do zabudowania, co znacznie ułatwia realizację planowanej inwestycji.
Organizatorami przetargu są między innymi spółki Skarbu Państwa, urzędy gmin i miast – nie kupujemy w tym przypadku nieruchomości od osób prywatnych.
Kto może wziąć udział w przetargu?
Przed przystąpieniem do przetargu warto wiedzieć, kto jest uprawniony do brania w nim udziału. Co do zasady wyróżniamy dwa rodzaje przetargów – ograniczony i nieograniczony. W przetargu ograniczonym wziąć udział mogą tylko osoby, do których jest on skierowany, konkretna grupa odbiorców. Może to być na przykład zespół pracowników danego podmiotu. Reszta będzie z przetargu wyłączona. Może też zdarzyć się, że ograniczenie polega na wyłączeniu konkretnej grupy, na przykład z powodu występującego konfliktu interesów.
Drugim rodzajem przetargu jest przetarg nieograniczony, w którym udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani.
Co jeszcze warto wiedzieć o wzięciu udziału w przetargu?
Pierwszym krokiem powinno być zweryfikowanie informacji o przetargu. Warto zaglądać na stronę Listaprzetargow.pl, gdzie dostępna jest szczegółowa lista ogłoszeń przetargów i licytacji nieruchomości (działek, mieszkań, domów itd.) z całej Polski. W bazie, która jest aktualizowana na bieżąco, znajdziemy informacje o przetargach organizowanych m.in. przez urzędy gmin, miast, spółki Skarbu Państwa, syndyków. Dobrą praktyką jest więc nawet codzienne przeglądanie listy ogłoszeń. Weryfikować możemy również prasę, lokalne serwisy informacyjne oraz Biuletyn Informacji Publicznej.
Kolejnym krokiem jest szczegółowe zapoznanie się z treścią ogłoszenia. Przede wszystkim sprawdźmy, czy zawiera ono wszystkie istotne informacje, takie jak dane o samej działce, miejsce i termin przetargu, zapisy dotyczące wadium, ceny wywoławczej oraz warunków udziału w przetargu i zawarcia umowy.
Następnie, powinno się zweryfikować samą działkę. Dobrze jest dokonać wizji lokalnej, aby zobaczyć nieruchomość na własne oczy, a także zajrzeć do jej księgi wieczystej. W dokumencie zawarte są wszystkie informacje określające stan prawny działki (wskazujące m.in. jej aktualnego właściciela oraz ewentualne obciążenia, np. służebność przejazdu).
Przed przystąpieniem do przetargu należy też wpłacić wadium. Jest to warunek konieczny, to właśnie ono stanowi zabezpieczenia dla organizatora przetargu, na wypadek wycofania się zwycięzcy przetargu. Wadium wynosi zazwyczaj 10% ceny wywoławczej działki.
Formalności, których należy dopełnić po wygranym przetargu
Jeśli weźmiemy udział w przetargu i przegramy, otrzymamy zwrot wadium. Jeżeli natomiast uda nam się wygrać, powinniśmy dopełnić kilka formalności. Przede wszystkim, istotne jest przeniesienie własności działki na mocy aktu notarialnego. Jego podpisanie powinno mieć miejsce nie później niż w 21 dni po rozstrzygnięciu przetargu. Jeśli w tym terminie nie stawimy się w kancelarii wadium przepadnie, a organizator rozpisze nowy przetarg. Jest możliwość zmiany terminu (na przykład z powodu choroby), ale wtedy trzeba na piśmie dogadać się z organizatorem przetargu. Jeszcze jedną formalnością, jakiej należy dopełnić jest uiszczenie całej kwoty należnej za działkę – należy to zrobić zanim podpisany będzie akt notarialny.
/Artykuł sponsorowany/