Strona główna Artykuł sponsorowany Karma sucha czy mokra? Jak karmić kota?

Karma sucha czy mokra? Jak karmić kota?

0

Opiekunowie kotów niejednokrotnie zastanawiają się nad wyborem odpowiedniej karmy dla swoich pupili. Co będzie lepsze – pożywienie mokre, czy suche?

Czym różni się mokra karma dla kota od suchej?
Nie wiesz, czym różni się karma mokra od suchej? Przede wszystkim wyglądem i konsystencją. W karmie suchej znajdują się pojedyncze krokiety, które wymagają schrupania przed połknięciem. Natomiast mokre produkty przybierają formę konserw. W obu przypadkach pożywienie składa się przede wszystkim z mięsa, jednak producenci wzbogacają swoje wyroby również o warzywa, owoce oraz przyprawy. Zabieg ten ma na celu nie tylko poprawić walory smakowe, ale przede wszystkim sprawić, że do organizmu zwierzaka będą dostarczane pełnowartościowe składniki pod postacią minerałów i witamin. Zarówno karma sucha, jak i morka, są wyrobami przystosowanymi do naturalnych potrzeb zwierzaków. Mogą być podawane na co dzień i powinny stanowić główny składnik diety. Więcej informacji o karmach mokrych i suchych znajdziesz na blogu Appet. To zbiór najważniejszych informacji na temat  żywienia kotów. Jeżeli sprawujesz opiekę nad pupilem, ale nie masz doświadczenia w tej materii, warto dowiedzieć się więcej na temat diety czworonogów.

Mokra czy sucha karma – co wybrać?
W praktyce możesz wybierać dowolnie spośród karm suchych i mokrych. Producenci dokładają wszelkich starań, aby wyroby te zawierały wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Wielu opiekunów decyduje się jednak na wdrożenie diety mieszanej. Wówczas możesz na zmianę podawać produkty mokre oraz suche – zmieniając zawartość miski pupila na przykład co tydzień. Dzięki temu kot nie będzie znudzony swoim posiłkiem. Pamiętaj jednak, że szczególnie ważne jest odpowiednie dawkowanie produktu. Doskonale wiedzą o tym specjaliści z Appet, którzy podkreślają ten fakt w swoich artykułach. Zapotrzebowanie na energię (oraz pokarm) wśród kotów może być naprawdę różne. Z naturalnych przyczyn osobniki spędzają wiele czasu poza domem, mają nieco większy apetyt. Z kolei leniwe koty wylegujące się na kanapie mogą jeść nieco mniej, aby nie przybierać na wadze.

Dieta BARF u kota – czy warto?
Coraz częściej opiekunowie pupili decydują się na dietę BARF. Takie rozwiązanie poleca także Appet. Skrót BARF oznacza Biologically Appropriate Raw Food, czyli „biologicznie odpowiednie surowe żywienie”. Taka dieta składa się tylko i wyłącznie z pożywienia, które nie jest przetworzone. Jednocześnie surowce te są zgodne z biologicznymi potrzebami kotów. Dieta BARF opiera się na surowym mięsie, podrobach, kościach oraz niewielkiej ilości owoców i warzy. Jeżeli taki pokarm nie dostarczy pupilowi odpowiedniej dawki mikro i makroelementów, można wzbogacić pożywienie o specjalne suplementy diety, aby uzupełnić niedobory. Według badań prawidłowo wprowadzona dieta BARF jest w stanie pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia pupila. Mięso podawane każdego dnia powinno osiągać masę równą pięciu procentom wagi ciała zwierzaka. Dietę należy wdrażać stopniowo, systematycznie zmniejszając ilość kupnej karmy w misce.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMSZ odradza podróże na Ukrainę i rekomenduje jej natychmiastowe opuszczenie
Następny artykułZ powodu COVID-19 zmarło kolejnych dwóch mieszkańców powiatu. Raport resortu zdrowia