Czym jest metabolizm?
Metabolizm to różnego rodzaju przemiany biochemiczne i energetyczne, które zachodzą w komórkach. Dzięki nim mogą one rosnąć, rozmnażać się, pełnić swoje funkcje i reagować na bodźce pochodzące z zewnątrz, a tym samym przeżyć. Metabolizm bywa nazywany również przemianą materii.
Warto pamiętać, że wspomniane wyżej reakcje zachodzą w organizmie bez przerwy. Jednocześnie ich tempo nie jest stałe. Zależy ono m.in. od wieku. Im człowiek jest starszy, tym metabolizm wolniejszy. Również niektóre składniki odżywcze i codzienne aktywności nie pozostają bez znaczenia dla przemiany materii. Zwolnienie procesów w komórkach jest szkodliwe dla organizmu i wiąże się z szeregiem zaburzeń. Może nawet skutkować rozwojem groźnych schorzeń. Dlatego istotna jest wiedza, jak przyspieszyć metabolizm. Warto przy tym pamiętać, aby korzystać z naturalnych metod.
Sposoby na przyspieszenie metabolizmu
Podstawą prawidłowo przebiegających procesów metabolicznych jest odpowiednia dieta. Powinna być ona pozbawiona produktów wysokoprzetworzonych i zawierających dużą ilość cukru. Ważna jest natomiast podaż białka. Składnik ten przyspiesza metabolizm nawet o 25%. Dzieje się tak ze względu na jego termogenne właściwości. Oznacza to, że po jego spożyciu wzrasta temperatura ciała. Tym samym organizm musi zużyć więcej energii. Jest ona pozyskiwana z tłuszczów i węglowodanów.
Metabolizm można przyspieszyć przy pomocy regularnej aktywności fizycznej. Przy czym bardzo ważny jest cały wysiłek wykonywany w ciągu dnia. Znaczenie ma nawet większa liczba kroków w ciągu dnia, spacer, dojeżdżanie rowerem do pracy lub wybieranie schodów zamiast windy. Lepsze efekty można jednak osiągnąć dzięki zaplanowanym treningom aerobowym lub siłowym.
Przyspieszenie metabolizmu można osiągnąć dzięki dodawanym do posiłków przyprawom. Najlepiej sprawdzają się te ostre, ponieważ wpływają na spalanie tkanki tłuszczowej. Szczególne efekty przynoszą papryczki chilli, zawierające kapsaicynę. Działa ona pobudzająco na organizm.
Należy zwracać uwagę na wypijane napoje. Zalecane jest picie niesłodzonej wody. Minimalne spożycie określane jest na 1,5–2 litry dziennie. Wodę warto pić na zmianę z zieloną herbatą, która zawiera kofeinę. Substancja ta pobudza wydzielanie noradrenaliny – hormonu, który działa stymulująco na metabolizm.
Dlaczego warto przyspieszyć metabolizm?
Szybki metabolizm pozwala utrzymać prawidłową masę ciała. Ma on znaczenie szczególnie dla tych osób, które zmagają się z nadprogramowymi kilogramami i są na diecie odchudzającej. Zbyt wolny metabolizm powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej – zwłaszcza w okolicy brzucha, a także uczucie zmęczenia i braku energii.
/Artykuł sponsorowany/