Strona główna Artykuł sponsorowany Obróbka cieplna stali

Obróbka cieplna stali

0

Stal to najważniejszy materiał w niemal każdej konstrukcji budowlanej. Wysokiej jakości stal to solidna rama konstrukcyjna wielu budynków, mostów i innych obiektów architektonicznych. Każdy rodzaj tego obiektu wymusza stosowanie materiałów o innych właściwościach. Aby dopasować stal do konkretnych potrzeb, należy poddać ją obróbce cieplnej. Dlaczego jest to tak ważne?

Proces obróbki cieplnej stali

Czym jest obróbka cieplna stali
Obróbka cieplna metali to odpowiedni cykl nagrzewania i stopniowego schładzania materiału w celu uzyskania jej plastyczności. Wykorzystując kontrolowaną zmianę temperatur, dochodzi do zmiany własności fizycznych konkretnego stopu i doprowadzenia go momentami do stanu ciekłego. Dzięki temu można uformować stal według określonych potrzeb. Proces obróbki rozpoczyna się i kończy w temperaturze otoczenia. Jednak podczas jego cykli nagrzewa się materiał do określonej temperatury.

Zmiany własności fizycznych stopu
Uzyskanie odpowiedniej temperatury w procesie obróbki cieplnej powoduje obniżenie twardości materiałów, poddawanych obróbce i zmienia ich właściwości fizyczne. Ta zmiana jej własności ma umożliwić jej późniejsze profilowanie do osiągnięcia pożądanego kształtu i wymiaru. Tak sprofilowana stal może być dalej poddawana obróbce cieplnej, co często dzieje się w przemyśle hutniczym, spawalniczym i produkcyjnym.

Obróbka cieplna stali – zastosowanie
Odpowiednio przeprowadzony proces obróbki cieplnej stali prowadzi do osiągnięcia właściwego poziomu plastyczności. Dzięki czemu można ją formować aby odpowiadała wymaganiom projektowym i konstrukcyjnym. Takie sprofilowanie stali do określonego kształtu i wymiaru pozwala stosować ją w szeroko pojętym przemyśle. Często  stosuje się ją aby formować elementy konstrukcji budowlanych, motoryzacyjnych czy maszynowych, ale nie tylko. Zastosowanie obróbki cieplnej stali spotyka się na co dzień w hutnictwie, spawalnictwie i produkcji.

Do popularnych gatunków stali należą:

  • stal do nawęglania
  • stal do ulepszania cieplnego (stal jakościowa). Na przykład Stal C60 to stal niestopowa, stosowana do ulepszania cieplnego. Jest bardzo odporna ścieranie. Dlatego stosuje się ją najczęściej do produkcji osi, wrzecion, walcy. Przeznaczana jest także na mimośrody czy pierścienie sprężynowe.
  • konstrukcyjna
  • łożyskowa
  • narzędziowa
  • sprężynowa
  • szybkotnąca
  • trudnościeralna

Kto zajmuje się obróbką cieplną stali?
Jednym z czołowych polskich dystrybutorów stali, który zajmuje się również jej obróbką jest istniejąca od 2000 roku firma Akrostal. Szeroki asortyment magazynują w halach o powierzchni ponad 10 000 m2. Ponadto sprowadzą każdy gatunek stali na życzenie klienta. Sprawdź kontakt do tej firmy i dowiedz się więcej o możliwościach zaopatrzenia i współpracy.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZderzenie na skrzyżowaniu Łukasińskiego i Gdyńskiej
Następny artykułPijany kierowca nie wyhamował na rondzie