Blisko 60 filmów, w tym 35 krótkich metraży, 9 nagród, 7 sekcji tematycznych i spotkania z aktorami i twórcami filmowymi, m.in. Katarzyną Figurą. Dzisiaj w Świdnicy rozpoczyna się siódma edycja Festiwalu Filmowego Spektrum, która potrwa do 30 października 2021.
Fot. Dariusz Nowaczyński
Goście, goście
W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się kilkanaście spotkań z twórcami, aktorami, gwiazdami prezentowanych w programie filmów i nie tylko.
W cyklu Bliżej Jurorów, o swojej karierze filmowej opowie aktorka Katarzyna Figura, która oceniać będzie konkursowe fabuły z sekcji Okiem Młodych czy reżyserka Martyna Majewska (jury konkursu amatorskiego) – spotkanie z nią będzie połączone z projekcją przeglądu jej twórczości, w tym krótkiego metrażu „Maria nie żyje” wyświetlanego na kilkudziesięciu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Spotkanie z Katarzyną Figurą odbędzie się w sobotę, 30 października, o 11:30.
Wśród jurorów w tym roku także m.in. laureat Europejskiej Nagrody Filmowej i dokumentalista Piotr Stasik, którego debiut fabularny „Ćmy” miał swoją premierę w tegorocznym Konkursie MFF Nowe Horyzonty; reżyserka Daria Kopiec – jej animacja „Własne śmieci” zdobywa najważniejsze nagrody na festiwalach w Krakowie, Koszalinie czy Jeleniej Górze; Michał Ciechomski – laureat głównej nagrody w konkursie fabularnym Okiem młodych 6. edycji Spektrum za film „Uległość”.
Twórcy z Gdyni w Świdnicy: filmy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na Spektrum
W programie festiwalu znalazło się sporo tytułów, które miały swoją premierę na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a jednym z jurorów będzie sam Dyrektor gdyńskiej imprezy Tomasz Kolankiewicz.
W Świdnicy licznie stawi się ekipa filmowa „Wszystkich naszych strachów” nagrodzonych najwyższym gdyńskim wyróżnieniem – „Złotymi lwami” dla najlepszego filmu, a także nagrodą za najlepsze zdjęcia – m.in. reżyser Łukasz Ronduda i artysta Daniel Rycharski, którego życie i twórczość stanowiły inspirację do historii ukazanej w filmie – w jego rolę brawurowo wcielił się aktor Dawid Ogrodnik. Film pojawi się w kinach w całej Polsce dopiero 5 listopada, zatem na Spektrum – przedpremierowo! Z widzami spotka się też laureat nagrody za reżyserię filmu „Moje wspaniałe życie”, Łukasz Grzegorzek. To historia Joanny – troskliwej córki, wyluzowanej matki, lubianej nauczycielki, żony, która prowadzi podwójne życie i ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. W głównej roli fenomenalna Agata Buzek, a na ekranie partnerują jej Jacek Braciak i Adam Woronowicz. Do Świdnicy przyjedzie także reżyser „Piosenek o miłości” Tomasz Habowski. „Piosenki…” zostały okrzyknięte objawieniem tegorocznego festiwalu w Gdyni, film oczarował zarówno widzów, jak i krytyków i zdobył nagrodę dla najlepszej produkcji w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. To Osadzona we współczesnej Warszawie, słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości. Robert (Tomasz Włosok), młody muzyk żyjący w cieniu odnoszącego sukcesy ojca, buntuje się przeciwko rodzicielskiemu autorytetowi. Spotkanie z początkującą wokalistką (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Justyna Święs z zespołu The Dumplings) zmieni jego życie. Wśród gości prosto z Gdyni także reżyserka „Zupy nic” Kinga Dębska czy reżyserka „Amatorów” Iwona Siekierzyńska.
Spektrum wrażeń nie tylko filmowych
Spektrum nie tylko kinem stoi – dziennikarz filmowy Jan Pelczar, tym razem w nieco innej roli, bo jako pisarz, opowie o swojej książce „Lecę. Piloci mi to powiedzieli” na specjalnym spotkaniu autorskim w Galerii Fotografii.
Filmy konkursowe
W konkursie SPEKTRUM o nagrodę powalczy 5 pełnometrażowych filmów z Polski oraz 5 produkcji zagranicznych, a jedynym jury będzie festiwalowa publiczność. W tegorocznym konkursie widzowie zobaczą m.in. triumfatorów festiwalu w Gdyni „Moje wspaniałe życie” (nagroda za reżyserię dla Łukasza Grzegorzka), czyli historię Joanny, w tej roli fenomenalna Agata Buzek, troskliwej córki, wyluzowanej matki, lubianej nauczycielki, żony, która prowadzi podwójne życie i ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim); „Wszystkie nasze strachy” („Złote lwy” dla najlepszego filmu, najlepsze zdjęcia) to oparta na faktach, przejmująca historia wychowanego na wsi artysty, mocno zaangażowanego w działalność Kościoła katolickiego; czułe „Piosenki o miłości” (najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych) z debiutującą na dużym ekranie Justyną Święs z zespołu The Dumplings; wybuchowego laureata Złotej Palmy w Cannes – „Titane”, gdzie przeplatają się losy Alexii, posiadaczki tytanowych płytek w skutek wypadku z dzieciństwa, złych wspomnień i niezwykle ponętnego ciała, które nie ulega korozji, nie pozwala się lubić i nie daje się nie kochać; głośny, nominowany do Oscara film Jasmili Žbanić „Aida” przybliżający szczegóły masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.
W nowej sekcji konkursowej Bliżej/Closer znalazły się pełnometrażowe narracje o najbliższych relacjach i otoczeniu. Intymne pejzaże wsi, miasteczek, dzielnic. Wkroczenie w rzeczywistość niewielkich wspólnot i przyjrzenie się rządzącej w nich dynamice. Widzowie przeniosą się m.in. do francuskiego nadmorskiego miasteczka w „Lato ‘85” François Ozona, poznają tajemnice drzemiące w islandzkich bezdrożach w „Lamb” Valdimara Jóhannssona czy poznają historię włoskich „Truflarzy” w poruszającym dokumencie o starszych panach, którzy latami zbierali najcenniejszą, białą odmianę trufli i u schyłku życia nie wyobrażają sobie, że mogą robić coś innego. Nagrodę przyzna festiwalowa publiczność!
Oko na dokument i Okiem Młodych
Jak co roku Spektrum zaprezentuje również zestaw najciekawszych filmów dokumentalnych sezonu. się W sekcji Oko na dokument m.in. głośny film o młodej aktywistce na rzecz klimatu Grecie Thunberg „Jestem Greta”, który będzie jednocześnie filmem zamykającym 7. edycję festiwalu czy przebój tegorocznego festiwalu w Sundance „Ogniem pisane” (nagroda publiczności oraz nagroda specjalna jury konkursu World Cinema Documentary) o grupie mieszkanek Uttar Pradesh w Indiach, które wbrew stereotypom i uprzedzeniom, na przekór kastowemu systemowi w Indiach i kryzysowi dziennikarstwa tworzą niezależną gazetę. Film pokazuje ich osobiste historie oraz codzienną pracę w redakcji i poza nią.
Spośród ponad 600 nadesłanych filmów w 4 kategoriach konkursu Okiem Młodych (Fabuła, Dokument, Animacja, Amatorski) znalazło się 35 tytułów z 14 państw, między innymi z Polski, Francji, Szwajcarii, Litwy, Rumunii, Rosji, Wietnamu czy USA. W każdej z konkursowych sekcji Okiem Młodych swojego faworyta wybiera trzyosobowe jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele świata filmu i sztuki. Oprócz jury głównego, filmy ocenia również jury lokalne: fabuły oglądają uczestnicy terapii zajęciowej w Mokrzeszowi, dokumenty skład złożony z osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy, a produkcje amatorskie przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica.
Film otwarcia
Filmem otwarcia 7. edycji Spektrum będzie najnowszy przebój polskich kin z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej – „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” (reż. Mateusz Rakowicz). To komedia akcji, która łączy pokolenia, inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska, a już 24 października uczestnicy festiwalu zobaczą je na pokazie otwarcia Spektrum w Świdnicy.
Dla najmłodszych
Nie zabraknie też czegoś dla najmłodszych. W niedzielny poranek festiwalowy zostanie pokazany film „Czarny Młyn” – polski film przygodowy, jakiego w Polsce jeszcze nie było, na motywach najsłynniejszej powieści mistrza polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej Marcina Szczygielskiego. To wzruszająca opowieść o akceptacji i tolerancji, do której dzieci muszą dojść własną drogą. Iwo wraz z grupą przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Z każdym dniem coraz bardziej zaczynają ich fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria niesamowitych zdarzeń, które wystawią na próbę ich przyjaźń.
Konkurs SPEKTRUM
„Aida” / reż. Jasmila Žbanić / Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Holandia, Niemcy, Polska, Francja, Norwegia, Turcja / 2020
„Amatorzy” / reż. Iwona Siekierzyńska / Polska / 2020
„Mała mama” / reż. Céline Sciamma / Francja 2021
„Moje wspaniałe życie” / reż. Łukasz Grzegorzek / Polska / 2021
„Noc królów” / reż. Philippe Lacôte / Francja, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kanada, Senegal / 2020
„Nowy porządek” / reż. Michel Franco / Meksyk, Francja / 2021
„Piosenki o miłości” / reż. Tomasz Habowski / Polska / 2021
„Titane” / reż. Julia Ducournau / Francja, Belgia / 2020
„Wszystkie nasze strachy” / reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt / Polska / 2021
„Zupa nic” / reż. Kinga Dębska / Polska / 2021
Konkurs Bliżej/Closer
„Czarny Jezus” / reż. Luca Lucchesi
„Lamb” / reż. Valdimar Jóhannsson / Islandia, Polska, Szwecja / 2020
„Lato ’85” / reż. François Ozon / Francja / 2020
„Truflarze” / reż. Michael Dweck, Gregory Kershaw / Grecja, USA, Włochy / 2020
Sekcja Oko na dokument
„Jestem Greta” / reż. Nathan Grossman / Szewcja / 2020
„Ogniem pisane” / reż. Rintu thomas, Sushmit Ghosh / Indie / 2021
„Ściana cieni” / reż. Eliza Kubarska / Niemcy, Polska, Szwajcaria / 2020
Konkurs Okiem Młodych – Fabuła
„Atrapa” / reż. Laurynas Bareiša / Litwa / 2020
„Bądź gotów’ / reż. Pham Thien An / Wietnam / 2019
„Dobre, eleganckie chłopaki” / reż. Marek Ułan-Szymański / Polska / 2020
„Dustin” / reż. Naïla Guiguet / Francja / 2020
„Pokazałam mu Covid-19” / reż. Karolina Gliniewicz / Polska / 2021
„Pozdrawiam z Nigerii” / reż. Peter Hoferica / Słowacja / 2020
„Psylo” / reż. François Robic / Francja / 2020
„Równoważnik” / reż. Daniel Howlid / Polska / 2020
„Stephanie” / reż. Leonardo van Dijl / Belgia / 2020
„Zanim zasnę” / reż. Damian Kosowski / Polska / 2020
Konkurs Okiem Młodych – Dokument
„Café de Kinema’ / reż. Sol Miraglia / Argentyna / 2020
„Hydebank” / reż. Ross McClean / Wielka Brytania / 2019
„Mecz’ / reż. Roman Hodel / Szwajcaria / 2020
„Mikrokosmosy” / reż. Dorota Ros / Polska / 2021
„Nie jesteśmy przyjaciółkami” / Alicja Sokół / Polska / 2020
„Obcy, ratunku!” / reż. Sophie Bösker / Austria / 2020
„Opus magnum” / reż. Filip Bojarski / Polska / 2020
„Tysiąc prób oceanicznych” / reż. Wang Yuyan / Francja / 2021
„Żarty się skończyły” / reż. Hannah Currie / Wielka Brytania / 2019
Konkurs Okiem Młodych – Animacja
„Ja i moja gruba dupa” / reż. Yelyzaveta Pysmak / Polska / 2020
„Kołysanka” / reż. Paul Muresan / Rumunia / 2020
„Między koronami” / reż. Filip Diviak / Czechy / 2020
„Owca, wilk i filiżanka herbaty” / reż. Marion Lacourt / Francja / 2019
„Pewnego razu w Izraelu” / reż. Weronika Szyma / Polska / 2021
„Pilar” / reż. Yngwie Boley, J.J. Epping, Diana van Houten / Holandia / 2020
„Trona Pinnacles” / reż. Mathilde Parquet / Francja / 2020
„Trzy skoki do szczęścia” / reż. Artur Hanaj / Polska / 2020
Konkurs Amatorski Okiem Młodych
„Błąd systemu” / reż. Piotr Kaźmierczak / Polska / 2020
„H8” / reż. Michał Cygan / Polska / 2021
„Hobo” / Alexander Ivanov / Rosja / 2020
„Głowy duże, głowy małe” / reż. Kalina Gawrysiak / Polska / 2021
„Nie ucieka” / reż. Urszula Taraszka / Polska / 2020
„Ruth i Nick – słodka opowieść” / reż. Carter Rostron / USA / 2021
„Sztuczna rewolucja” / reż. Elyas Masrour / USA / 2021
„Zespół eksplodującej głowy” / reż. Kacper Wiącek / Polska / 2021
Niedzielny poranek filmowy
„Czarny młyn” / reż. Mariusz Palej / Polska / 2020
Film otwarcia 7. Świdnickiego Festiwalu Spektrum
„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” / reż. Mateusz Rakowicz / Polska / 2021
Film zamknięcia 7. Świdnickiego Festiwalu Spektrum
„Jestem Greta” / reż. Nathan Grossman / Szewcja / 2020
***
7. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum odbędzie się w dniach 24-30 października w Świdnicy.
PROGRAM
24.10 niedziela
09:30 Czarny Młyn
Niedzielny Poranek Filmowy
reż. Mariusz Palej / Polska / 2021 / 100’ + wprowadzenie
od lat 10
12:30 Lecę. Piloci mi to powiedzieli
Spotkanie autorskie z Janem Pelczarem
Galeria Fotografii
14:00 Mała mama
Konkurs Spektrum
reż. Celine Sciamma / Francja / 2021 / 72′
16:30 Aida
Konkurs Spektrum
reż. Jasmila Zbanić / Bośnia i Hercegowina, Rumunia, Austria, Niemcy, Polska / 2020 / 104′
19:00 Najmro. Kocha, kradnie, szanuje
Oficjalne Otwarcie
reż. Mateusz Rakowicz / Polska / 2021 / 96′
21:00 Bingo Czułości / 60′
Klub Bolko
25.10 poniedziałek
12:30 Okiem Młodych – Dokument / Blok I / 91′
15:00 Czarny Jezus
Konkurs Bliżej/Closer
reż. Luca Lucchesi / Niemcy / 2020 / 92′
17:00 Zupa nic
Konkurs Spektrum
reż. Kinga Dębska / Polska / 2021 / 94′ + spotkanie
20:00 Truflarze
Konkurs Bliżej/Closer
reż. Michael Dweck, Gregory Kershaw / Grecja, USA, Włochy / 2020 / 84′
26.10 wtorek
12:30 Okiem Młodych – Fabuła / Blok I / 75′
15:00 Noc królów
Konkurs Spektrum
reż. Philippe Lacôte / Francja, WKS, Kanada, Senegal / 2020 / 93′
od lat 16
16:30 Ściana cieni
Oko na Dokument / Areszt Otwarty
reż. Eliza Kubarska / Niemcy, Polska, Szwajcaria / 2020 / 98′
Areszt Śledczy
17:00 Moje wspaniałe życie
Konkurs Spektrum
reż. Łukasz Grzegorzek / Polska / 2021 / 100′ + spotkanie
20:00 Lamb
Konkurs Bliżej/Closer
reż. Valdimar Jóhannsson / Islandia, Szwecja, Polska / 2021 / 106′
27.10 środa
12:30 Konkurs Amatorski – Okiem Młodych / 80′ + spotkanie
14:45 Lato’ 85
Konkurs Bliżej/Closer
reż. Francois Ozon / Francja / 2019 / 100′
17:00 Nowy porządek
Konkurs Spektrum
reż. Michel Franco / Meksyk, Francja / 2020 / 86′
19:00 Wszystkie nasze strachy
Konkurs Spektrum
reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt / Polska / 2021 / 90′ + spotkanie
28.10 czwartek
12:30 Okiem Młodych – Animacja / 86′
14:30 Titane
Konkurs Spektrum
reż. Julia Ducournau / Francja, Belgia / 2021 / 108′
od lat 16
16:45 Amatorzy
Konkurs Spektrum
reż. Iwona Siekierzyńska / Polska / 2021 / 95′ + spotkanie
19:15 Okiem Młodych – Dokument / Blok II / 68′ + spotkanie
21:00 Okiem Młodych – Fabuła / Blok I / 75′ + spotkanie
22:30 Filmowe Podlasie Atakuje **
Klub Bolko
29.10 piątek
10:00 Wręczenie nagród „Kinematografek” ***
Areszt Śledczy
12:30 Okiem Młodych – Dokument / Blok II / 68′
14:00 Okiem Młodych – Fabuła / Blok II / 86′
15:45 Okiem Młodych – Dokument / Blok I / 91′ + spotkanie
17:45 Piosenki o miłości
Konkurs Spektrum
reż. Tomasz Habowski / Polska / 2021 / 90′ + spotkanie
20:30 Okiem Młodych – Animacja / 86′ + spotkanie
22:30 Adam Repucha + Awesome Shorts **
Klub Bolko
30.10 sobota
09:30 Konkurs Amatorski – Okiem Młodych / 80′
11:30 Spotkanie z Katarzyną Figurą
Bliżej Jurorów
13:00 Okiem Młodych – Fabuła / Blok II / 86′ + spotkanie
15:15 Maria nie żyje, Jeziorko, Do You Want Me To Push You
Bliżej Jurorów
reż. Martyna Majewska / Polska / 79′
17:30 Ogniem pisane
Oko na Dokument / HER Docs
reż. Rintu Thomas, Sushmit Ghosh / Indie / 2021 / 92′
20:00 Jestem Greta
Wręczenie nagród / Film zamknięcia
reż. Nathan Grossman / Szwecja / 2021 / 97′
22:30 Gorączka Świdnickiej Nocy + Jan Chrzan **
Klub Bolko
Z wyjątkiem zaznaczonych, wszystkie wydarzenia odbędą się w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Bilety:
Karnet – 130 PLN*
Pokazy w Sali Teatralnej i wydarzenia w Klubie Bolko – 10 PLN
*Bilety do kupienia przez bilety.sok.com.pl
**Bilety do kupienia wyłącznie gotówką na miejscu wydarzenia, liczba miejsc ograniczona
*** Wstęp z zaproszeniami i na podstawie zapisów oraz rezerwacji. Szczegóły na www.spektrumfestiwal.pl
Pierwszeństwo wstępu na spotkania z biletami z seansów. Wstęp na spotkania z Janem Pelczarem i Katarzyną Figurą jest wolny.
Miejsca festiwalowe:
Sala Teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury – Rynek 43
Klub Bolko – plac Grunwaldzki 11
Galeria Fotografii – Rynek 44
No Sugar Cafe – ulica Basztowa 1
***
Pełny program Spektrum jest dostępny na oficjalnej stronie festiwalu www.spektrumfestival.pl. Zakup biletów jest możliwy stacjonarnie w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz internetowo za pośrednictwem oficjalnej strony ośrodka: www.sok.com.pl i festiwalu: www.spektrumfestival.pl.
Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM jest organizowany przez Wrocławską Fundację Filmową oraz Świdnicki Ośrodek Kultury i finansowany ze środków miasta Świdnica. 7. edycja po raz kolejny została objęta mecenatem miasta Świdnica, a w tym toku również Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha.
/Informacje organizatorów, opr. red./