Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej w wypadku drogowym
Podstawą prawną roszczenia jest art. 446 Kodeksu cywilnego. W paragrafie 1 art. 446 kc znajdujemy zapis, który stanowi, że jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, zobowiązany do naprawienia szkody powinien zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł. Z kolei art. 446 §4 kodeksu cywilnego wskazuje że Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
Kto płaci odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć
W przypadku wypadków drogowych podmiotem odpowiedzialnym za zapłatę zadośćuczynienia za śmierć jest sprawca wypadku. Ponieważ samochody, motocykle objęte są obowiązkiem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, zwykle świadczenia odszkodowawcze są wypłacane przez zakład ubezpieczeń, który ubezpieczał pojazd sprawcy wypadku polisą OC. Wynika to z art. 822 kodeksu cywilnego, który wprost reguluje, iż przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony. Jeżeli posiadacz pojazdu nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu, to odpowiedzialność za zapłatę zadośćuczynienia przechodzi na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Zmarły sprawcą wypadku – rodzina nie otrzyma odszkodowania za jego śmierć
Jak wynika z powyższego zadośćuczynienie i odszkodowanie za śmierć członka rodziny najczęściej wypłacane jest z polisy OC pojazdu, którym poruszał się sprawca wypadku. Oznacza to, że aby rodzina mogła ubiegać się o wypłatę odszkodowania za śmierć osoby bliskiej, to zmarła osoba bliska może być:
– pasażerem pojazdu, którym kierował sprawca wypadku,
– pasażerem pojazdu którego kierowca nie był sprawcą wypadku
– kierowcą pojazdu, które współuczestniczyło w wypadku, ale którego kierowca nie był sprawcą wypadku
– pieszym lub rowerzystą, czy innym uczestnikiem ruchu drogowego, który został potrącony przez sprawcę wypadku.
Odszkodowania za śmierć i zadośćuczynienia nie otrzyma nikt z rodziny osoby zmarłej w wypadku, jeżeli osoba zmarła była sprawcą wypadku komunikacyjnego.
Kto może uzyskać odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej
Przepisy nie definiują kręgu osób uprawnionych do uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia za śmierć ojca, czy innej osoby bliskiej. Pojęcie najbliższych członków rodziny należy definiować bardzo szeroko. Obejmuje nie tylko rodziców i dzieci, ale też inne osoby, które pozostawały w relacjach szczególnej bliskości ze zmarłym, niezależnie od więzi pokrewieństwa. Warunkiem uzyskania odszkodowania za śmierć osoby bliskiej jest dostateczna więź emocjonalna pomiędzy dochodzącym roszczenia a zmarłym. Zadośćuczynienie za śmierć może więc otrzymać zarówno dziecko zmarłego, jak i jego narzeczona, czy wnuk.
Odszkodowanie za śmierć – ile można otrzymać
Oczywiście nie ma kwoty, która byłaby w stanie zrekompensować śmierć osoby bliskiej, która ginie w tragicznym wypadku drogowym, ale wysokie zadośćuczynienie jest w stanie choć w małym stopniu złagodzić odczuwane cierpienie i pomóc przejść przez jakże trudny czas żałoby rodzinie po tragicznie zmarłej osobie. Niekiedy świadczenia sięgają 300 tys. zł i więcej zadośćuczynienia i odszkodowania za śmierć osoby bliskiej, która zginęła w wypadku drogowym.
Aby uzyskać wysokie odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej należy udowodnić, iż relacje jakie łączyły osobę zmarłą z osobą ubiegającą się o zadośćuczynienie i odszkodowanie były silne. Dalszym czynnikiem jest wykazanie rozmiaru krzywdy, która dotknęła osobę roszczącą o zadośćuczynienie wskutek niespodziewanej śmierci osoby najbliższej.
Z całą pewnością każdy z członków rodziny i bliskich zmarłego, którego łączyły bliskie relacje ze zmarłym powinien starać się o uzyskanie takiego zadośćuczynienia i odszkodowania bowiem kwoty, które są wypłacane przez ubezpieczycieli sięgają 100.000zł odszkodowania za śmierć, a nawet więcej. Niejednokrotnie do tych świadczeń należy doliczyć comiesięczną rentę płatną przez ubezpieczyciela pojazdu sprawcy.
Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej w wypadku drogowym – warto skorzystać z pomocy prawnika
Sprawy o odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć osoby najbliższej w wypadku drogowym często są na tyle skomplikowane, że już na samym wstępie warto skorzystać z profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże zebrać całą dokumentację szkodową, jak i materiał dowodowy. Prawnik w tego typu sprawach nie pobiera żadnych zaliczek z góry, a rozliczenie z poszkodowanym nastąpi po pozytywnym rozstrzygnięciu sporu w sądzie.
Dobra kancelaria odszkodowawcza zaangażuje się nie tylko w sam proces uzyskania odszkodowania za śmierć, ale w ramach kompleksowej obsługi zapewni pomoc prawnika w toczącym się postępowaniu karnym wobec sprawcy wypadku. Wczesne powierzenie sprawy profesjonaliście od spraw o odszkodowania za śmierć, może zaowocować wypłatą znacznie wyższego odszkodowania.
/Artykuł sponsorowany/