Strona główna Artykuł sponsorowany Najpopularniejsze powody odrzucenia oferty

Najpopularniejsze powody odrzucenia oferty

0

Każdy wykonawca składając swoją ofertę na zlecenia transportowe ma nadzieję, że skomponowana propozycja spotka się z zainteresowaniem zamawiającego. Czasami jednak podmiot organizujący przetargi publiczne musi odrzucić nadesłaną ofertę. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo jakie są najpopularniejsze powody wykluczenia propozycji z listy rankingowej. Zdobyta wiedza pozwoli w przyszłości przygotowywać dokumenty na zlecenia z jeszcze większą dbałością o szczegóły.

Przetargi publiczne – przesłanki odrzucenia oferty

Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych z dnia 11 września 2019 roku wdrożyła w życie gospodarcze istotne zmiany dotyczące powodów odrzucenia oferty. W artykule 226 wyżej wymienionego dokumentu ujęto szereg nowych przesłanek, które aktualizują obowiązujące do 2020 przepisy. Wykonawcy aplikujący na zlecenia transportowe lub inne powinni być świadomi, że część popularnych uchybień, które do niedawna można było poprawić na etapie oceny ofert, obecnie nie dają takich szans. Jakie są najpopularniejsze przesłanki wykluczenia propozycji z danego zlecenia?

Zlecenia transportowe – złożenie oferty po terminie naboru

Przetargi publiczne przeszły niezbędną elektronizację. Wydawać by się mogło, że ta kwestia całkowicie zniweluje problem opóźnień w dostarczaniu ofert na zlecenia. Obecnie dokumenty nie muszę być już zawożone do zamawiającego. Problemu z dochowaniem terminu nie powodują także przesyłki pocztowe lub kurierzy. Niemniej nadal liczne przetargi publiczne kończą się umieszczeniem na liście rankingowej ofert odrzuconych z mocy art. 226 pkt 1 n. Pzp. W tym aspekcie nastąpiła także znacząca zmiana w stosunku do obowiązujących niedawno uregulowań.

Jeszcze niedawno spóźnione oferty na zlecenia transportowe lub budowlane były zwracane niezwłocznie do wykonawców bez otwarcia. Lista przetargów powyżej progów unijnych miała nieco inny tryb postępowania. Tam zamawiający zawiadamiał wykonawcę o złożeniu oferty po terminie, a zwracał ją dopiero po upływie terminu do wniesienia odwołania. Obecnie możliwość zaskarżenia posiadają wszystkie zlecenia z sekcji lista przetargów, niezależnie od ich przedmiotu i wartości. Podobnie wygląda sytuacja z wnioskami o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Wykonawca wykluczony z udziału w realizacji zlecenia

Każdy wykonawca chcący realizować przetargi publiczne na pewno dobrze zna obowiązek złożenia oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia z postępowania. Wykluczeniem mogą być objęte także te podmioty, które nie złożyły do danego zlecenia transportowego podmiotowego środka dowodowego, potwierdzającego brak podstaw wykluczenia lub spełniania warunków udziału w postępowaniu, lub innych dokumentów lub oświadczeń wyszczególniony w Specyfikacji Warunków Zamówienia. Chodzi tu na przykład o różnego rodzaju referencje, certyfikaty czy uprawnienia do wykonywania danych czynności.

Przetargi publiczne – brak zgodności z warunkami zamówienia

Lista przetargów zawiera liczne zlecenia transportowe, budowlane czy usługowe, które z pozoru mogą się wydawać podobne do siebie. Ich kształt regulują przecież te same przepisy. To myślenie prowadzi często do rutyny, która kończy się niedoczytaniem przedmiotu zamówienia. Stąd już prosta droga do zaproponowania rozwiązań nieadekwatnych do oczekiwań zamawiającego. Na podstawie pkt 5 art. 226 ustawy pzp zazwyczaj odrzucane są oferty, w których przedłożono karty katalogowe urządzeń, nie wpisujących się w specyfikacje załączonych do postępowania dokumentacji projektowych.

Lista przetargów – niespełnienie wymogów

Jeszcze do niedawna kwestie formalne sporządzenia i przekazania oferty na dane zlecenia nie stanowiły przesłanki do odrzucenia propozycji. Wprowadzenie do art. 226 pkt 6 spowodowało, że wszelkie formularze i załączniki przygotowane niezgodnie z zapisami SWZ będą podstawą do wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu. Przetargi publiczne zabraniają zatem zmiany treści formularza ofertowego czy dodatkowych oświadczeń. Problemem może być także na przykład przedłożenie kosztorysu w innej formie, niż wymagana przez zamawiającego.

Zlecenia transportowe i budowlane – uwaga na VAT!

Pkt 10 art. 226 stanowi, że odrzuceniu podlega oferta, która „zawiera błędy w obliczeniu ceny lub kosztu”. Co ważne, nie chodzi tu o tak zwane oczywiste omyłki pisarskie, czyli drobne niedopatrzenia widoczne gołym okiem dla osoby trzeciej. Te zamawiający może poprawić we własnym zakresie i poinformować o tym wykonawcę. Zdarzają się jednak sytuacje pomylenia stawki VAT. Przykładem mogą być zlecenia fotowoltaiczne. Przypomnijmy, że na mikroinstalacje wykonywane na domkach jednorodzinnych obowiązuje stawka 8%, podczas gdy dla podmiotów gospodarczych i budynków użyteczności publicznej już 23%. Błędnie wyliczony koszt podatku jest w tej sytuacji przesłanką do odrzucenia oferty w ramach sekcji przetargi publiczne.

Przetargi publiczne – art. 226 pkt 13

Przetargi publiczne z uwagi na swoją specyfikę bardzo często kończą się wezwaniem wykonawców do wyrażenia zgody na przedłużenie terminu związania ofertą. Co w sytuacji, gdy podmiot z najlepiej ocenioną ofertą nie dokonuje takiego uzupełnienia? Dla zamawiającego jest to jasna sugestia, że dany wykonawca nie jest już dłużej zainteresowany realizacją zlecenia na warunkach zamieszczonych w złożonej propozycji. W tej sytuacji zgodnie z zapisami pkt 13 daną ofertę należy odrzucić. Jest to znacząca zmiana w stosunku do obowiązujących do niedawna przepisów. Do końca zeszłego roku zlecenia transportowe, budowlane czy usługowe, w przypadku upływu terminu związania oferty mogły być zawarte na warunkach zamieszczonych w ofercie, ale jednocześnie nie musiały. Ta dowolność była dużym atutem dla wykonawców, ale wprowadzała niepotrzebną niepewność po stronie zamawiających. Z tego powodu ustawodawca ujednolicił zapisy.

Zlecenia a wadium

Jeśli z zapisów Specyfikacji Warunków Zamówienia wynika obowiązek wniesienia wadium, to brak jego spełnienia jest przesłanką do odrzucenia oferty. Co ważne propozycja na dane zlecenia zostaje zbyta także w sytuacji, gdy zabezpieczenie wadialne zostało wniesione w nieprawidłowy sposób (na przykład po wyznaczonym terminie) lub nie jest utrzymane nieprzerwanie do upływu terminu związania ofertą. Warto zauważyć, że to właśnie pkt 14 art. 226 jest najczęściej pojawiającym się powodem odrzucenia oferty na zlecenia transportowe.

Lista przetargów – brak odbycia wizji lokalnej

Jeśli w Specyfikacji Warunków Zamówienia zamawiający wyznacza obowiązek odbycia wizji lokalnej, to nie wypełnienie jego woli skutkuje odrzuceniem oferty. Z przeprowadzonej wizji sporządzany jest protokół, który stanowi obowiązkowy załącznik do składanej propozycji. Zlecenia transportowe zazwyczaj rzadko wymagają dokonywania tego typu ekspertyz w terenie.

Więcej informacji o przetargach i zleceniach dla firm znajdziesz na https://www.oferent.com.pl

Zapraszamy do przetestowania naszych usług przez 20 dni bezpłatnie i bez zobowiązań.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNajnowsze informacje o sytuacji epidemicznej
Następny artykuł22-latek ze Strzegomia zginął w wypadku samochodowym. Policja: prędkość była znaczna