Wiele zawodów medycznych, z lekarzami i pielęgniarkami na czele, jest związanych noszeniem pracowniczego uniformu, który ma za zadanie chronić personel przed chorobotwórczymi bakteriami i wirusami. Zobacz, czym się kierować przy wyborze odzieży medycznej do swojej kliniki.
Komfort – najważniejsze kryterium wyboru
Najodpowiedniejsza do noszenia na oddziałach szpitalnych, w klinikach medycyny estetycznej, klinikach stomatologicznych czy centrach rehabilitacji jest odzież wykonana z bawełny z dodatkiem poliestru i z domieszką elastanu. Taki skład tkaniny stanowi gwarancję przewiewności, komfortu termicznego i dobrego układania się odzieży na ciele. Elementami wpływającymi na wygodę noszenia ubrań w miejscu pracy są zamki błyskawiczne, napy, guziki czy zatrzaski. Jeśli chodzi o stroje kobiece, dobrze jest pozostawić żeńskiemu personelowi pewną dozę swobody – jedne kobiety cenią sobie bluzę i spodnie, inne lepiej czują się w fartuchu o kroju sukienki.
Trwałość i jakość odzieży medycznej
Fartuchy, spodnie i sukienki medyczne są poddawane szczególnie intensywnej eksploatacji. W celu zapewnienia należytej higieny są więc często prane w wysokich temperaturach. Nic zatem dziwnego, że stawia się przed nimi duże wymagania, jeśli chodzi o trwałość i jakość tkaniny, z której zostały uszyte. Tkanina musi dobrze się starzeć, być łatwa w czyszczeniu i prezentować się schludnie nawet po wielu praniach.
Odzież medyczna – jakie są jej właściwości?
Odzież medyczna jest zazwyczaj szyta z bawełny, która charakteryzuje się higroskopijnością, a więc łatwością pochłaniania wilgoci. Jest ceniona ze względu na hipoalergiczność, bycie miłą w dotyku oraz odporną na wiele cykli prania i prasowania w wysokich temperaturach (nawet w 60 stopniach Celsjusza). Udoskonalona o elastan bawełna jest określana mianem elanobawełny. Sklep z odzieżą medyczną pozwala nabyć niezbędne elementy stroju pracowniczego, który gwarantuje bezpieczeństwo i higienę w godzinach wykonywania obowiązków służbowych.
Ubrania medyczne o hybrydowym składzie
Wiele kompletów odzieży medycznej może być uszytych z materiałów, które stanowią połączenie różnego rodzaju tkanin. W branży nierzadko spotyka się miks bawełny i spandexu, który gwarantuje dużą elastyczność odzieży i łatwość wykonywania wszelkich ruchów. Popularną tkaniną jest też ta, która jest wypadową bawełny, spandexu i sztucznego jedwabiu. Jest ceniona za swoją elastyczność i dużą wytrzymałość, jak również wyjątkową miękkość.
Ubrania medyczne – elementy obowiązkowe regulowane przepisami
Wraz z przystąpieniem Polski do struktur unijnych w 2004 roku, nasz kraj został zobligowany do stosowania odzieży medycznej (zgodnie ze standardem EN 13795). Kilka lat później także organ krajowy (Ministerstwo Zdrowia) wydał Rozporządzenie z dnia 26 czerwca 2021 roku, które nakłada obowiązek noszenia ubrań medycznych przez pracowników szeroko pojętego sektora zdrowia. Ma on na celu chronić zdrowie personelu, ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów, ale także ułatwić identyfikację pracowników na terenie jednostek medycznych – szpitali, przychodni czy centrów rehabilitacji.
/Artykuł sponsorowany/