Wzrost kosztów tradycyjnego ogrzewania oraz coraz większa świadomość ekologiczna, sprawiają, że poszukujemy alternatywnych metod ogrzewania domów. Zależy nam na bardziej ekonomicznych i praktycznych rozwiązaniach oraz takich, które w jak najmniejszym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Co może zastąpić popularne do tej pory piece gazowe i kotły węglowe? Coraz głośniej w tym aspekcie mówi się o pompach ciepła, dlatego wyjaśniamy, jak wykorzystać ich potencjał i dlaczego warto.
Przyszłość systemów grzewczych
Nowoczesne metody grzewcze są o wiele bardziej przystępne dla naszych portfeli oraz przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego. Zmieniające się standardy budownictwa oraz termomodernizacji sprawiają, że ich wykorzystanie ma coraz większy sens. Tym bardziej, że w przyszłości problemem może okazać się brak dostatecznej ilości surowców, takich jak gaz ziemny, węgiel kamienny czy ropa naftowa, które stopniowo się wyczerpują. Nie dziwi więc fakt, że pompy ciepła coraz pewniej zaczynają podbijać rynek grzewczy, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła.
Pompy ciepła stanowią w pełni odnawialne źródła energii i nie wytwarzają produktów ubocznych, takich jak np.: dym, popiół, gaz czy pył, które zanieczyszczają atmosferę, przyczyniając się do zwiększonej emisji niebezpiecznych dla środowiska (powstawanie dziury ozonowej) oraz zdrowia (rozwijanie się chorób płuc) dwutlenku węgla i smogu. Energia odnawialna jest znakomitą odpowiedzią na wszystkie te problemy. Co więcej, pozyskiwanie energii do ogrzewania z powietrza, wody lub spod ziemi nie wyczerpuje tych surowców. Praca związana z ich wydobyciem jest znikoma, a wysiłek podejmowany przez człowieka wiąże się jedynie z ich montażem. Nie zachodzą tu także procesy spalania, co oznacza, że powietrze pozostaje czyste, a nasze zdrowie jest niezagrożone.
Nic więc dziwnego, że pompy ciepła w Olsztynie są coraz bardziej popularne. Podobnie dzieje się w innych miastach w Polsce, gdzie z powodzeniem realizuje się inwestycje oparte na nowoczesnych systemach grzewczych, jakimi są pompy ciepła.
Pompa ciepła – ogrzewanie ekonomiczne i ekologiczne
Wyróżnia się trzy rodzaje pomp cieplnych – czerpiące energię z powietrza, pompy ciepła typu grunt-woda oraz pompy ciepła typu woda-woda. Pierwszy rodzaj jest najłatwiejszy w montażu i możliwy niemal w każdym domu. Ostatnie rozwiązanie wymaga dostępu do głębokiego zbiornika wodnego, np. wód powierzchniowych, takich jak staw czy jezioro lub do głębokiej studni.
Wodną pompę ciepła i gruntową pompę ciepła charakteryzuje ogromna wydajność, ponieważ odwierty, które doprowadzają wymiennik ciepła pod powierzchnię gruntu czy rury łączące instalację ze zbiornikiem tworzą hermetyczny układ zamknięty. Wszystko to gwarantuje bardzo wydajne gospodarowanie energią, które jest niezależne od warunków atmosferycznych – śniegu, deszczu czy gwałtownego wiatru. Dlatego pompa ciepła w Gdańsku czy innych nadmorskich miejscowościach to doskonałe rozwiązanie grzewcze. Przed jej instalacją warto jednak zasięgnąć opinii fachowców, którzy ocenią uwarunkowania terenowe oraz pozostałe parametry, na podstawie których zaproponują optymalny rodzaj ekologicznego i równocześnie ekonomicznego ogrzewania.
Dofinansowania dla ekologicznego ogrzewania
Rezygnując z tradycyjnych metod ogrzewania na rzecz tych ekologicznych, warto zainteresować się rządowym programem Czyste Powietrze. Adresowany jest on do wszystkich, którzy zdecydują się wymienić tradycyjne metody ogrzewania, na te bardziej nowoczesne, wykorzystujące odnawialne źródła energii. Proponowane w programie dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, która polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (lub od przychodów) wydatków, które właściciele domów ponoszą na realizację przedsięwzięcia.
Pompa ciepła w Gdańsku czy w innych miejscach na Pomorzu, gdzie atutem jest obecność jodu, stwarza nowe możliwości ochrony czystości powietrza. Podobnie sytuacja przedstawia się w innych regionach kraju – np. w Borach Tucholskich czy na Mazurach, uchodzących za zielone płuca Polski. Nowe pompy ciepła w Olsztynie i innych rejonach naszego kraju, wydają się zatem tylko kwestią czasu.
/Artykuł sponsorowany/