Część najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 315 przeszła na zdalne nauczanie po zaledwie 2 tygodniach od powrotu do szkoły. Powodem jest potwierdzenie zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 u części personelu.
Informację potwierdził świdnicki sanepid. Nie jest to pierwszy taki przypadek w przedszkolach i szkołach powiatu świdnickiego w ostatnich tygodniach.
Przed rozpoczęciem nauki stacjonarnej dla klas I-III ponad 556 nauczycieli i pracowników szkół dobrowolnie poddała się testom na SARS-CoV-2. Badanie potwierdziło obecność koronawirusa u 5 osób.Kolejne darmowe badania sanepid przeprowadzi na początku przyszłego tygodnia, ale zainteresowanie jest znikome. Zgłosiło się tylko 70 chętnych.
Badanie nie daje gwarancji, że nie dojdzie do zachorowania. Związki zawodowe i nauczyciele apelowali o szczepionki. Koordynator ds. ogólnopolskiego szczepienia Michał Dworczyk wczoraj podał termin rozpoczęcia szczepień dla nauczycieli klas I-III, nauczycieli przedszkoli oraz opiekunów w żłobkach. Akcja ma się rozpocząć 12 lutego. Osoby z tej grupy w wieku poniżej 60 lat będą szczepione preparatem firmy AstraZeneca, starsze – Pfizer Biontech. Dworczyk zapewnia, że „nie ma lepszych i gorszych szczepionek”. Szczepionka AstraZeneki została dopuszczona do obrotu na terenie UE przez Komisję Europejską. W Charakterystyce Produktu Leczniczego napisano, że szczepionkę AstraZeneca podaje się osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że „obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych”.
Szczepienia są dobrowolne. Nauczyciele przedszkoli i klas I-III oraz opiekunowie w żłobkach chęć zaszczepienia od poniedziałku mogą zgłaszać dyrektorom swoich placówek. Dyrektorzy listy chętnych przekażą do ministerstwa zdrowia.
/asz/PAP/