Zaburzenia psychiczne dotykają osób w każdym wieku. Depresja u seniorów powyżej 65 roku życia występuje w ok. 15% przypadków. Choroba ta nie tylko przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, ale także przyspiesza proces starzenia. Objawy są często bagatelizowane – warto być czujnym. Co może zrobić opiekun osoby starszej w obliczu depresji?
Depresja u osób starszych – przyczyny zmiennego zachowania
Wykonywanie podstawowych czynności domowych oraz zajmowanie się seniorem to podstawowe zadania opiekuna osoby starszej. Praca z podopiecznym daje nie tylko możliwość rozwoju, ale to również odpowiedzialność. Stan zdrowia i zachowanie mogą się zmienić w każdej chwili – nie warto tego lekceważyć.
Warto wiedzieć:
Osowiałość, zmęczenie czy brak energii oraz chęci do działania to jedne z częstych oznak starości, ale nie tylko. Takie objawy mogą również oznaczać depresję u osoby starszej. |
Czy opiekun może przeciwdziałać depresji u seniora?
W przypadku chorób dotyczących psychiki jest to bardzo trudne, a właściwie niemożliwe. Nawet najwyższej jakości usługi opiekuńcze, jakie oferuje Promedica24, nie są w stanie zapobiec przyczynom depresji u osób starszych.
Depresja u seniora – powody biologiczne:
- zaburzenia psychiczne w rodzinie,
- przyjmowane leki,
- choroby przewlekłe i infekcje,
- odczuwanie silnego bólu,
- nikła aktywność fizyczna lub jej brak.
Depresja u osób starszych – przyczyny psychospołeczne:
- poczucie bezradności i gniew spowodowany stanem zdrowia,
- silna świadomość starzenia się,
- osłabienie mobilności i aktywności ruchowej,
- śmierć bliskiej osoby np. męża/żony,
- ograniczenie kontaktów społecznych,
- radykalne zmiany życiowe np. przeprowadzka.
Opieka nad osobą starszą to nie tylko zapewnianie wszystkiego, co ułatwia funkcjonowanie. Opiekun spędza z podopiecznym niemal całe dnie – powinien zwracać uwagę na każdą zmianę. Objawy sygnalizujące depresję u osób starszych są bagatelizowane i mylone z procesem starzenia się lub innym schorzeniem. Szybkość reakcji wpływa nie tylko na samopoczucie seniora, ale może również wydłużyć życie.
Opiekun osoby starszej – jak może wesprzeć seniora z depresją
Depresję u osób starszych trudno zdiagnozować. Wsparcie farmakologiczne powinno być ostatecznością i nie może zastępować rozmowy ze specjalistą. Jak pomóc może opiekun osoby starszej? Ważna jest cierpliwość i zaangażowanie. Niektóre zadania mogą wymagać więcej czasu i wysiłku, a nieudane próby budować frustrację. Kluczem jest również rozmowa oraz otwartość na potrzeby. W przypadku depresji u seniora podopieczny powinien spędzać dużo czasu z rodziną oraz angażować się w różne aktywności – to poprawia nastrój. Warto słuchać i skupiać uwagę zarówno na pozytywnych, jak i negatywnych zmianach. Przed rozpoczęciem pracy opiekunki w Promedica24 lub innej firmie, szkolenie przygotowawcze z pewnością ułatwi pomoc w przypadku depresji u osoby starszej.
Depresja u seniora – objawy łatwo bagatelizować
Często podczas opieki nad osobami starszymi trudno rozpoznać, co może oznaczać nawet subtelna zmiana w zachowaniu. Zazwyczaj osłabienie, brak apetytu i energii oraz mniejsza siła oraz mobilność psychoruchowa są wiązane z metryką. Okazuje się jednak, że mogą to być również następstwa depresji u seniora. Odpowiednia ocena sytuacji przychodzi z trudem zarówno rodzinom, opiekunowi osoby starszej, jak i lekarzom.
Warto wiedzieć:
Depresja u osób starszych może pojawić się jako choroba współistniejąca w przypadku schorzeń endokrynologicznych (nadnercze, tarczyca, przytarczyce), a także problemów z funkcjonowaniem mózgu wskutek Alzheimera, Parkinsona lub udaru. |
Objawy depresji u osób starszych:
- kłopoty z zasypianiem i senność,
- brak energii i chęci do życia,
- niechęć do jedzenia, spadek wagi,
- mniejsza aktywność ruchowa,
- wahania nastroju,
- przygnębienie, smutek,
- apatia i uczucie otępienia,
- stany lękowe oraz niepokój,
- problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji,
- pesymistyczne nastawienie do sytuacji zdrowotnej,
- izolacja, niechęć do kontaktów i rozmów.
Samotność, poczucie bezradności oraz utrata sił sprawiają, że seniorzy tracą chęć do życia i czują się niepotrzebni. Dlatego też opiekunki zajmujące się seniorami z depresją mogą wspomóc proces rehabilitacji, wykazując ogromną dozę empatii i zrozumienia podczas wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych.
/Artykuł sponsorowany/