Wiosenne, ciepłe dni sprawiły, że na naszych drogach pojawiło się mnóstwo niechronionych uczestników ruchu. Aby podróż była bezpieczna funkcjonariusze świdnickiej policji zwracają się z apelem do pieszych oraz rowerzystów o ostrożność i przestrzeganie kilku podstawowych zasad.
– Piesi i rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci jak kierowcy samochodów, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Pamiętajmy, że piesi i rowerzyści są uczestnikami ruchu – różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych pojazdów są całkowicie bezbronni. Wypadek z ich udziałem niesie za sobą niezwykle poważne konsekwencje – wskazuje Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Z tego powodu funkcjonariusze przypominają o kilku podstawowych zasadach.
Obowiązki pieszego:
- przechodź przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowaj szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegaj gwałtownie na jezdnię. Stań na brzegu chodnika, co najmniej w odległości 30 cm od jego krawędzi, spójrz najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, gdy jezdnia będzie wolna przechodź zawsze prosto najkrótszą drogą,
- zawsze przechodź przez jezdnię na świetle zielonym, gdy „miga” zielone światło poczekaj, bo zaraz zapali się światło czerwone,
- zakładaj elementy odblaskowe, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości, co pozwala na wcześniejszą reakcję,
- chodź zawsze tylko lewą stroną drogi poza obszarem zabudowanym, aby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd.
Jazda po drodze dla rowerów:
Art. 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzysta na chodniku:
Co do zasady po chodniku jeździć nie wolno. Przepisy przewidują kilka odstępstw.
Art. 26 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:
– opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
– panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
– są spełnione jednocześnie trzy warunki:
1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
3. brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.
Dziecko na rowerze:
Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby. Albo na rowerze w specjalnym foteliku. Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze – także po chodniku.
Dzieci powyżej 10 lat na rowerze mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. Karta Rowerowa.
Wyposażanie roweru:
Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.
Świdniccy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów.
/KPP Świdnica, opr. mn/