Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w nietypowy sposób postanowiono udekorować jeden z charakterystycznych punktów Świdnicy. Stojący na placu Grunwaldzkim Pomnik Zwycięstwa został „ubrany” w wykonaną z wełny biało-czerwoną flagę. To efekt szydełkowej pracy świdniczan, którzy od kilku miesięcy tworzyli kolejne kawałki włóczkowego wdzianka.
Znaki drogowe, poręcze schodów, słupy latarni, pomniki czy też drzewa „ubrane” w ręczne robótki – na świecie coraz częściej można spotkać takie dzieła, powstające w ramach happeningów lub dla uczczenia szczególnych wydarzeń. Taki pomysł postanowiono zrealizować także w Świdnicy.
– Szydełkowe grafitti to rodzaj street artu, gdzie zamiast farby i pędzla, używa się kolorowych włóczek i szydełka. W odróżnieniu od tradycyjnego graffiti nie jest ono destrukcyjne, a włóczkowe „ubranka” w każdej chwili można usunąć z miejskiej przestrzeni. Szydełkowego graffiti nie należy utożsamiać z wandalizmem czy reklamą. Głównym jego celem jest personalizacja wybranych elementów przestrzeni miejskiej. Utworzone „ubranka” ocieplają przestrzeń, a także budzą pozytywne emocje wśród mieszkańców miasta – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.
Od 22 lutego mieszkańcy Świdnicy uczestniczyli w spotkaniach szydełkowych, podczas których każdy mógł dołożyć włóczkową cegiełkę do – pozostającego wówczas tajemnicą – dzieła, przyozdabiającego miejską przestrzeń. Każdy z uczestników mógł tworzyć białe i czerwone kwadraty o wymiarach 10 cm x 10 cm, które po połączeniu stworzyły „ubranie” pomnika.
Michał Nadolski
[email protected]