Wykonywanie pracy w domu, w kawiarni czy w jakimkolwiek innym miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy, to coraz popularniejsze rozwiązanie. Możemy się o tym przekonać, przeglądając oferty pracy, np. w serwisie Pracuj.pl. Dlaczego warto zainteresować się taką formą zatrudnienia?
Uznanie konkretnej cechy za zaletę lub wadę to kwestia subiektywna. Preferencje osób aktywnych na rynku pracy są zróżnicowane, dlatego trudno jednoznacznie zaklasyfikować daną właściwość. Warto patrzeć na poszczególne wady i zalety przez pryzmat własnych potrzeb i oczekiwań. To, co jednej osobie wydaje się zjawiskiem niekorzystnym, dla innej może być atutem.
Praca zdalna – zalety
Dlaczego praca z domu lub z jakiekolwiek innego miejsca staje się coraz bardziej popularna? Istnieją liczne powody – ważne nie tyle dla pracodawców, ile raczej dla pracowników. Po pierwsze brak konieczności stawiania się w biurze pozwala oszczędzić czas, który przeznaczylibyśmy na dojazd do miejsca pracy. Możemy zaoszczędzić również środki, jakie w przeciwnym razie wydawalibyśmy na benzynę lub bilety. Po drugie pracę w domu możemy łączyć np. z opieką nad dzieckiem czy chorym członkiem rodziny.
Pracując zdalnie, możemy łączyć obowiązki np. z podróżami. Zarabianie pieniędzy np. w trakcie wyjazdu leży w zasięgu naszych możliwości. Przy dobrej organizacji jesteśmy w stanie wypoczywać i czerpać radość z podróżowania.
Zdarza się, że wykonywanie pracy poza siedzibą pracodawcy wiąże się z wyższym wynagrodzeniem. Zatrudniający nie musi przeznaczać środków na stworzenie i wyposażenie miejsca pracy, dlatego może zaoferować nam atrakcyjniejsze stawki. Dzięki pracy zdalnej nie doświadczamy również problemów takich jak bezrobocie w danym regionie. Możemy mieszkać tam, gdzie wspomniany problem jest duży, nie doświadczając jego konsekwencji. Pamiętajmy o tym, że w miejscach, w których panuje wysokie bezrobocie, koszty życia są niższe. Chodzi np. o ceny nieruchomości i usług.
Praca zdalna – wady
Wykonywanie pracy w domu ma nie tylko zalety, ale również wady, do których należy na przykład konieczność samodzielnego mobilizowania się do pracy. Trudniej jest działać systematycznie, gdy wykonywanie obowiązków zawodowych koliduje z pracami, jakie wykonujemy w domu (np. z opieką nad dzieckiem). Realizacja zadań zawodowych w takich warunkach wymaga dużej samodyscypliny i znakomitej organizacji. Inny problem to zacieranie się granic pomiędzy życiem rodzinnym i zawodowym. Wykonując różne zadania na przemian, możemy zapomnieć, czym jest higiena pracy. W efekcie tracimy równowagę pomiędzy życiem prywatnym i sferą zawodową, a to prowadzi do wypalenia zawodowego i w oczywisty sposób zmniejsza motywację do pracy. Inny mankament pracy zdalnej to brak kontaktu ze współpracownikami. W pracy nie tylko wykonujemy swoje obowiązki, ale również zaspokajamy potrzeby społeczne, nawiązując kontakty interpersonalne. Pracując w biurze, możemy również uczyć się od współpracowników. W domu jesteśmy pozbawieni takiej możliwości.
/artykuł sponsorowany/