Każdego dnia w Świdnicy odkrywane są nowe nielegalne wysypiska śmieci. Mieszkańcy wykorzystują każdy zakamarek, by pozbyć się odpadów. Jedną z takich osób udało się ustalić i ukarać.
Nie ma tygodnia bez informacji od świdniczan o zaśmieconych terenach nawet blisko centrum miasta. Podczas jednego patrolu rowerowego strażnicy miejscy wskazali kolejne sześć miejsc, gdzie pojawiły się śmieci wyrzucone w ostatnich dniach. – Teren za pętlą autobusową przy ulicy Sikorskiego, skarpa na Pogodnej, ogrody działkowe przy ulicy Wrocławskiej – to tylko część tych miejsc – wylicza Jacek Budziszewski ze świdnickiej Straży Miejskiej. Nielegalne wysypiska są systematycznie likwidowane, ale czasem wystarczy dosłownie parę dni, by znów zapełniły się starymi meblami, butelkami, papierami. – Właśnie na podstawie wyrzuconych rachunków udało nam się dotrzeć do jednego ze sprawców zaśmiecania. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 250 złotych – informuje strażnik i dodaje, że w najbardziej newralgicznych miejscach będzie montowana fotopułapka. Maksymalna wysokość mandatu za zaśmiecanie to 500 złotych. Sprawa może także trafić do sądu.
Mieszkańcy Świdnicy wszelkiego rodzaju odpady mogą oddawać w ramach comiesięcznej opłaty.
Odpady w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmowane są od razu, wystarczy tylko wylegitymowanie się. Jest to konieczne, ponieważ punkt ten adresowany jest do mieszkańców Świdnicy, którzy wnosząc opłaty za śmieci mogą korzystać z usług bezpłatnie.
PSZOK to miejsce, do którego mieszkańcy Świdnicy, bez ponoszenia dodatkowych opłat, mogą przekazywać:
– zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
– zużyte baterie i akumulatory,
– odpady budowlane i rozbiórkowe,
– meble i inne odpady wielkogabarytowe,
– zużyte opony,
– chemikalia, w tym opakowania po chemikaliach,
– odpady zielone,
– odpady ulegające biodegradacji inne niż zielone,
– inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych,
– papier i tektura, metal,
– tworzywa sztuczne,
– szkło i opakowania ze szkła,
– opakowania wielomateriałowe,
– opakowania ulegające biodegradacji.
PSZOK zlokalizowany jest przy ul. Metalowców 4. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 18.00 oraz w soboty w godzinach od 10.00 do 16.00.