W gminie Świdnica w ostatnich miesiącach odbywały się zebrania sprawozdawczo-wyborcze Ochotniczych Straży Pożarnych. Wyłoniono na nich nowe zarządy.
Nowych prezesów wybrano w OSP Burkatów, Witoszowie Dolnym, Gogołowie i Bystrzycy Górnej. Naczelnicy OSP zmienili się we wszystkich jednostkach za wyjątkiem Grodziszcza i Mokrzeszowa.
W ostatnim dniu marca wójt Teresa Mazurek, odebrała uroczysty meldunek od Komendanta Gminnego OSP w Świdnicy Henryka Muraszki. Ustępującym prezesom i naczelnikom dziękowała za wieloletnią służbę, a nowym gratulowała awansów.
– Być strażakiem, to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, to ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek – Serdecznie dziękuję za lata pełnej gotowości i zdecydowanej postawy w realizacji trudnych i odpowiedzialnych zadań, chroniących życie, zdrowie i mienie ludzkie mieszkańców gminy Świdnica. Nowym prezesem i naczelnikom życzę, by prowadzone przez Was jednostki OSP były dla mieszkańców naszej gminy powodem do dumy, a także gwarantem bezpieczeństwa. Ustępującym ze stanowisk w zarządach strażakom życzę: zdrowia, dalszych sukcesów w działalności społecznej, niegasnącej życzliwości społeczeństwa oraz spełnienia kolejnych zamierzeń w życiu osobistym i zawodowym. Mam nadzieję, że będziecie takimi dobrymi duchami tych jednostek – życzyła sobie i zebranym Teresa Mazurek.
Gmina Świdnica, jako pierwsza w powiecie świdnickim zrealizowała program bezpieczeństwa. Do przeciwpożarowego zabezpieczenia społeczeństwa i mienia, w ramach zadania własnego na terenie gminy Świdnica utrzymywanych jest 8 jednostek OSP typu „S”, w tym 8 jednostek terenowych. 3 jednostki włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, tj. OSP Lutomia, OSP Burkatów, OSP Witoszów.
Gmina dba o swoich strażaków – ochotników. W ubiegłym roku na działania i wydatki inwestycyjne OSP w gminie Świdnica zostało przeznaczonych blisko 350 tys. zł.
/opr.red/