Mają być batem na kierowców, którzy jeżdżą brawurowo i nie boją się wsiadać za kierownicę po alkoholu. Od 18 maja będą obowiązywały wyjątkowo surowe przepisy, mocno bijące także w kieszeń.
Za brawurę zabiorą prawo jazdy
Zgodnie z nowymi przepisami policjant będzie miał prawo zabrać prawo jazdy kierowcy bezpośrednio po zatrzymaniu, jeśli ten przekroczył prędkość o więcej niż 50 km/h. Dokumentu kierujący nie odzyska przez 3 miesiące, a jeśli mimo jego braku będzie kierował autem, dokument zostanie zatrzymany na pól roku. Jeśli mimo to znów wsiądzie za kółko, całkowicie straci prawo jazdy i będzie musiał na nowo zdawać egzamin. Utrata prawa jazdy grozi także tym kierowcom, którzy będą w samochodzie przewozili więcej osób niż liczba miejsc zapisanych w dowodzie rejestracyjnym.
Pieniądze za jazdę po pijanemu
Wyższa kara więzienia i obligatoryjne grzywny od 5 do 10 tysięcy złotych za jazdę pod wpływem alkoholu to kolejna zmiana w przepisach. Okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się z 10 do 15 lat, a górna granica kary to nawet 3 lata więzienia. Sądy obligatoryjnie będą także wymierzały grzywny, 5 tysięcy złotych dla kierowcy po raz pierwszy zatrzymanego na jeździe na podwójnym gazie i 10 tysięcy złotych dla recydywisty. Jeśli kierowca w stanie nietrzeźwości spowoduje wypadek, będzie musiał zapłacić nie mniej niż 10 tysięcy złotych. Pieniądze trafią do poszkodowanych.
Bez prawa jazdy – przestępstwo
Nowe przepisy zmieniają kwalifikację jazdy bez prawa jazdy z wykroczenia na przestępstwo. To oznacza surowsze konsekwencje. Będzie za to grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności. Sąd będzie mógł także zmienić orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdu na nakaz zamontowania w pojeździe alkoloca. Urządzenie nie pozwoli na uruchomienie pojazdu kierowcy będącemu pod wpływem alkoholu. Z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy okresu zakazu, a dla orzeczenia dożywotniego – po 10 latach.
Bardzo surowo będą traktowani kierowcy bez doświadczenia. Jeśli w ciągu dwóch lat od uzyskania prawa jazdy spowodują jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. wypadek drogowy lub jazda po alkoholu) albo 3 wykroczenia, stracą dokument.
/za PAP/