Wykonane z tektury, makaronu, masy solnej i ceramiki. Wykorzystujące motyw świdnickiej katedry czy kościoła NMP na Osiedlu Młodych. Świdnickie szopki bożonarodzeniowe, bo o nich mowa można podziwiać w Muzeum Dawnego Kupiectwa do 1 lutego 2015 r.
W piątek 19 grudnia w Muzeum Dawnego Kupiectwa rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu „Świdnicka Szopka Bożonarodzeniowa. Na konkurs wpłynęło 13 prac, które zostały wykonane przez uczniów świdnickich placówek oświatowych. Nagrody laureatom wręczyła Beata Moskal – Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Jury w składzie Wiesław Rośkowicz, Urszula Pawłowska, Andrzej Andrzejewski, Dobiesław Karst przyznało następujące nagrody:
– kategoria przedszkola
Główną nagrodę zdobyła szopka wykonana przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola, Europejska Akademia Dziecka w Świdnicy, z grupy Poziomka, pod kierunkiem opiekunów Adriany Jarosz i Bernadetty Figieli. Przyznano również jedno wyróżnienie dla dzieci, asystentów i nauczycieli ze Społecznego Przedszkola „Akademia Przedszkolaka” w Świdnicy pod opieką Agnieszki Marek.
– kategoria szkół podstawowych
Nagroda główna trafiła do dzieci z pracowni ceramicznej, działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy pod kierunkiem Elżbiety Tarnowskiej. Jury przyznało w tej kategorii dwa wyróżnienia dla szopki wykonanej przez dzieci i młodzież z koła technik różnych MDK w Świdnicy pod kierunkiem Joanny Waksmundzkiej i dla szopki wykonanej przez dzieci z pracowni „Agrafka” z MDK Świdnica pod kierunkiem Joanny Walerowicz.
– kategoria szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne
Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem Kamili Karst. Szopka wykorzystuje motyw świdnickiej katedry i wykonana została z tektury i masy solnej. Jury w tej kategorii przyznało wyróżnienie dla szopki ceramicznej wykorzystującej motyw kościoła NMP na Osiedlu Młodych, przygotowanej pod kierunkiem Elżbiety Tarnowskiej.