– Dzisiaj przybywam na Wasze zaproszenie, za które dziękuję, i obiecuję, że tym razem obędzie się bez plądrowania, rabunków i gwałtów. Tymi słowami powitał mieszkańców Powiatu Świdnickiego Książę Wallenstein, który po kilku stuleciach ponownie odwiedził Świdnicę.
Książę Wallenstein przybył do Świdnicy, na czele swoich wojsk i licznej świty, w minioną sobotę w ramach projektu „Wallenstein rozwija kulturę czesko – polską”. Na gości pikniku historycznego czekały liczne atrakcje – nie tylko dla ciała, ale też dla ducha.
W trakcie pikniku, z okazji 5- lecia współpracy, odnowiono umowę partnerską z Miastem Jičín i podpisano deklaracje współpracy z polskimi powiatami: łowickim, kartuskim i tatrzańskim.
Na finał pikniku historycznego przygotowano machinę pirotechniczną, wykonaną specjalnie dla księcia przez włoskich mistrzów ognia.
Zobacz film autorstwa Mariusza Ordyńca
Książę Wallenstein to czeski polityk, dowódca wojsk w wojnie trzydziestoletniej a przede wszystkim patron miasta Jicin, czeskiego partnera powiatu świdnickiego.
Organizatorem pikniku historycznego było Starostwo Powiatowe w Świdnicy.























![Strażacy interweniowali przy ul. Traugutta w Świdnicy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/czujka-3-100x75.jpg)
![Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej 374 [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/wypadek-3-100x75.jpg)



![Cyrk Wictoria powraca do Świdnicy. To będzie zupełnie nowe widowisko [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/fot.-Cyrk-Wictoria-facebook-100x75.jpg)
![Dzień Kobiet z wyjątkowym prezentem od Anity Lipnickiej. Co szykuje znana i lubiana polska wokalistka w Świdnicy? [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/Anita-Lipnicka-materialy-promocyjne-wyslane-przez-artystke-100x75.jpg)