W sobotę 23 listopada Świdnicki Klub Filmowy, Miejska Biblioteka Publiczna i Hurtownia Światła zapraszają na ciekawy film Petra Zelenki „Bracia Karamazow”. Dzieło czeskiego reżysera to element cyklu obrazów filmowych, w których organizatorzy dokonują próby odnalezienia i uwypuklenia motywów teatralnych we współczesnej kinematografii. W cyklu zatytułowanym „Faktura, obraz, eksperyment” znalazły się pozycje, w których ważną rolę odgrywa oryginalna i indywidualna wizja reżyserska, wykorzystująca w różny sposób teatralizację świata przedstawionego, dzięki której wybrane filmy zyskują swój specyficzny, metaforyczny wymiar.
„Bracia Karamazow” Zelenki, koprodukcja czesko – polska z 2007 roku, to obraz eksperymentalny, oparty na wątkach zaczerpniętych z powieści Dostojewskiego. Zelenka jednak nie tworzy prostej adaptacji powieści, jest ona raczej materiałem, który podlega swobodnej obróbce reżyserskiej. Akcja zostaje przeniesiona w postindustrialną scenerię Nowej Huty, do której przyjeżdża trupa czeskiego teatru Dejvickie Divadlo, by wziąć udział w alternatywnym festiwalu teatralnym. Wizja twórcy „Braci Karamazow” zyskuje tym samym wielowymiarową konstrukcję i narrację – to jakby teatr wpisany w film, w którym współgra wątek przedstawienia, zrealizowanego na podstawie Dostojewskiego, z odrębną fabułą, rozgrywającą się we współczesnej Polsce. Tym samym stopniowo ulega zatarciu granica między fikcją a rzeczywistością, w której relacje sceniczne przekładają się na realne więzi między odtwórcami. Zatarciu ulega płynna i jakby nieuchwytna granica między grą, iluzją teatralną a rzeczywistością „tu i teraz”.
Obraz Petra Zelenki, oprócz kilku innych, zdobył Nagrodę Główną Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) MFF w Karlowych Warach za „przekład klasyki Dostojewskiego w niekonwencjonalnym połączeniu teatru, kina, literatury i prawdziwego życia.” Na pewno życia w całym jego wymiarze emocjonalnym. Idąc za Dostojewskim, Zelenka w swoim awangardowym zamyśle wypowiada bowiem prawdę o miłości, nienawiści, zazdrości, wierze, rozumie i pożądaniu, używając przy tym języka pozbawionego zbędnego patosu.
Pokaz filmu, połączony z prelekcją i swobodną dyskusją, odbędzie się tradycyjnie w Sali Cysterskiej MBP w Świdnicy przy Franciszkańskiej, 23 listopada o godz. 16.00. Wstęp wolny.