Gościem Alchemii teatralnej będzie Katarzyna Gniewkowską, polska aktorka filmowa, serialowa i teatralna.Spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych już dziś, 15 października, w sali teatralnej ŚOK-u o godzinie 18.00.
Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im.L. Solskiego w Krakowie oraz średniej szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Studia na krakowskiej PWST zakończyła w 1985 roku rolą Księżniczki w „Księciu Homburgu” Kleista, którą zagrała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Ze sceną tą aktorka była związana przez cztery sezony do roku 1987. Wtedy to zmieniła angaż i przeniosła się do Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, gdzie występuje do dziś. Tutaj zagrała m.in. Elwirę w „Don Juanie”, Karen w sztuce Shepparda „Przerżnąć sprawę” (kreacja ta przyniosła aktorce nagrodę w Kaliszu), Irenę Solską w wyreżyserowanym przez Jerzego Jarockiego „Grzebaniu” – kompilacji sztuk Witkacego, a także Księżnę Irinę Wsiewołodowną w „Szewcach” Witkacego, których reżyserem również był Jarocki. Współpraca z Krystianem Lupą jest najistotniejszym spotkaniem artystycznym w jej dorobku. Wystąpiła w jego „Braciach Karamazow”, jako Grusza (za tę rolę otrzymała w 2000 roku Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza), „Malte” czy „Lunatykach”. W 1987 roku szturmem zdobyła serca widzów grając Jadwigę Chrząstkowską w kostiumowej komedii romantycznej Zbigniewa Kuźmińskiego „Między ustami a brzegiem pucharu”, nakręconej według powieści Marii Rodziewiczówny. Wystąpiła ponadto w telewizyjnych filmach „Pomiędzy wilki” (reż. Jerzy Janicki), „Romeo i Julia z Saskiej Kępy” (reż. Edward Skórzewski) i „Gdańsk’39” (reż. Zbigniew Kuźmiński).Pojawiała się również w epizodycznych rolach w takich serialach jak: „Na dobre i na złe” czy „Na Wspólnej”. Aktorka współpracowała z nieistniejącym już krakowskim odziałem Teatru Telewizji. Widzowie pamiętają artystkę z takich spektakli jak „Siostrzyczki”, w reż. Barbary Sass, „Zagubieni”,w reż. Macieja Dejczera, „Wesele Figara”, w reż. Andrzeja Łapickiego. Uznanie widzów zdobyła w ostatnich latach rolami w popularnych serialach: „Czas Honoru” Michała Kwiecińskiego, jako doktor Maria Konarska, „Majka”, jako Lucyna Duszyńska i „Szpilki na Giewoncie”, jako Barbara Drawska.
Projekt Alchemia teatralna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

![„Utrata równowagi” ulubionym filmem widzów. Wręczono nagrody 11. Festiwalu Filmowego Spektrum i Okiem Młodych w Świdnicy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/page-kolaz-spektrum-gala-25-10-2025-238x178.jpg)


![Dał „nauczkę” nauce jazdy. „Takich cudownych kierowców mamy” [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Clipboard01-100x75.jpg)


![Strażacy próbują pomóc rannemu łabędziowi [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2024/04/straz-pozarna-100x75.jpg)


![Wyjątkowa Świdnica. Zobacz zdjęcia czytelników [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Altana-w-Parku-Mlodziezowym-w-Swidnicy-2025-fot.-Marlena-Jozefow-100x75.jpg)
![Jesień w Świdnicy i okolicy na fotografiach czytelników [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/page-jesien-na-fotografiach-czytelnikow-2025-100x75.jpg)