Zdjęcie autorstwa Katarzyny Piweckiej i Ewy Rzyczniak zamieszczone na jednym z portali społecznościowych wzbudziło spore kontrowersje. Na fotografii znajdują się kobiety po zabiegu mastektomii. Jedni obraz uważają za sztukę, inni mówią wprost – pornografia. Fotografia promowała wydarzenie „Mam haka na raka”, organizowane przez Galerię Świdnicką.
Zdjęcie przedstawiające kobiety na swoim fanpage’u zamieściła Galeria Świdnicka. Obraz miał zachęcać do wzięcia udziału w wydarzeniach, jakie organizowało w poniedziałek świdnickie Stowarzyszenie Amazonek przy współudziale galerii. Nie było by w tym nic strasznego, gdyby nie jeden użytkownik Internetu. Portrety kobiet nie przypadły mu do gustu. Stwierdził, że naruszają regulamin portalu i propagują treści pornograficzne. Zdjęcie po interwencji internauty zostało usunięte, a właściciel fanpage’a dostał ostrzeżenie. Pomimo gróźb, na profilu zdjęcie pokazało się ponownie i znów zostało usunięte, a fanpage zablokowany na 24 godziny. Przy kolejnym takim „wybryku” administrator może zablokować konto na stałe.
– Rak piersi dotyczy wszystkich kobiet. Pod względem wykrywalności choroby jesteśmy na szarym końcu w Europie. Organizując to wydarzenie chcieliśmy dotrzeć do jak największej ilości pań – mówi Beata Moskal – Słaniewska, odpowiedzialna za stronę fanowską Galerii Świdnickiej. Zdjęcie tylko i wyłącznie miało zwrócić uwagę na problem i zachęcić do udziału w spotkaniu z dr Haliną Szymiec – Raczyńską, która od lat zaangażowana jest w profilaktykę raka piersi. Podczas wykładu kobiety miały okazję przejść krótki kurs samobadania piersi na specjalnie przygotowanym fantomie. Kurs prowadzili specjaliści z Dolnośląskiego Centrum Onkologi – dodaje Słaniewska.
– Fakt. Fotografia budzi kontrowersje, ale żeby dziś dotrzeć do ludzi trzeba nimi wstrząsnąć. Jak widać, niektórzy być może nie dorośli i nie potrafią odróżnić prowokacji od pornografii – mówi Marcin, dla którego zdjęcie ma jasny przekaz. Najważniejsze, że dzięki akcji kilkadziesiąt kobiet będzie przynajmniej raz w miesiącu badać swoje piersi.
tepe




![Kolizja dwóch aut na łączniku [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/02/lacznik-kolizja-2026.02.18-2-100x75.jpg)


![Zaginął 20-letni Żarowianin [ODNALEZIONY]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2023/03/policja-ilustracyjne-2023.03.06-5-100x75.jpg)

![European Jazz Collective już za tydzień zagra na Świdnickich Nocach Jazzowych [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/European-Jazz-100x75.jpg)
