Uczniowie i nauczyciele z II LO w Świdnicy włączyli się do ogólnopolskiej akcji czytania narodowej epopei. Trzynastozgłoskowiec zabrzmiał w całej szkole dzięki radiowęzłowi. Fragmenty były czytane przed każda lekcją.
Po wstępie Marii Szymańskiej czytanie Inwokacji rozpoczął w piątek, 21 września, dyrektor Jacek Iwancz. Swoimi recytatorskimi umiejętnościami mogli wykazać się także uczniowie: Ania Lasak z kl. II a, Sławek Czerniak z kl. I b oraz nauczyciele: Mariola Szaciło-Mackiewicz, Agnieszka Grymek, Agata Mester, Halina Kopeć, Elżbieta Badzioch-Zarzycka i Tomasz Gołowkin. Trzeba przyznać, że włożyli w to dużo serca.
Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem napisany jest trzynastozgłoskowcem, tzw. aleksandrynem polskim. To arcydzieło Adama Mickiewicza powstało w latach 1832-1834 w Paryżu. Rękopis poematu, pomimo wielu zagrożeń, przetrwał w stanie wyjątkowo kompletnym. Obecnie znajduje w kolekcji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i przez wielu traktowany jest jak relikwia. Przechowywany jest w hebanowej szkatule ozdobionej płaskorzeźbami i rytowanymi płytkami z kości słoniowej, przedstawiającymi sceny z epopei. Owa drogocenna skrzynia została zamówiona przez hrabiego Stanisława Tarnowskiego (byłego profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego) i wykonana przez lwowskiego artystę Józef Brzostowskiego w roku 1873.
Pierwsze wydanie poematu na ziemiach polskich ukazało się w roku 1858 w drukarni miejskiej w Toruniu. Stało się ono podstawą wielu dzieł sztuki, publikacji, inscenizacji teatralnych, ekspozycji, filmów, seriali telewizyjnych, nagrań płytowych…
Rękopis jednego z najcenniejszych zabytków kultury polskiej dostępny jest w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej.
Maria Szymańska/opr. red.
zdjęcia II LO