Dziś poznacie Świdnicę od nieco innej strony. Poszukamy razem świadectwa potęgi i samodzielności miasta. Świdnica, stolica Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, leżąc na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, była drugim po Wrocławiu miastem na Śląsku. Nic dziwnego, że od początku swojego istnienia otaczana była fortyfikacjami z 7 bramami.
Patrząc na dzisiejsze miasto trudno w to uwierzyć. Ślady dawnych fortyfikacji i twierdzy zostały ukryte przed niewprawnym okiem. Z pomocą naszych wskazówek, na pewno odnajdziecie jej ślady. Wystarczy spojrzeć na mapę miasta, widać nań zadziwiająco regularny okrąg. To tu znajdowały się trzy pierścienie murów, za którymi kończyło się miasto. W XIX w. twierdza przestała być potrzebna i Świdnicę ogłoszono „miastem otwartym”. W 1867 r. fortyfikacje wysadzono w powietrze i a ich teren obsadzono zielenią. Najlepiej zachowane szczątki fortyfikacji nowożytnych znajdziesz w Parku Nowomłyńskim (dawna Flesza Nowomłyńska) i Parku Sikorskiego (dawna Flesza Jawornicka). Ślady twierdzy znajdziesz także w centrum miasta. Wędrówka aleją Niepodległości koło katedry pozwoli zobaczyć zachowany fragment umocnień z kazamatami. Podobno kryje się tu także system podziemnych korytarzy, prowadzących w najróżniejsze części miasta
Trud poszukiwań wynagrodzi Ci odpoczynek w bastei dawnej Bramy Strzegomskiej oraz suchej fosie i bunkrze przy dawnej Bramie Kapturowej. „Złocisty napój” w otoczeniu kamiennych murów z otworami strzelniczymi, pachnących historią i przywodzących na myśl szczęk oręża, smakuje zupełnie inaczej…
Co można tam robić?
- Pobawić się w poszukiwacza reliktów twierdzy w parkach oraz odkryć dziwne wypukłości terenu i ukryte wejścia do podziemi.
- Wypić coś orzeźwiającego siedząc na dnie suchej fosy, obok starych murów miejskich.
- Wyobrazić sobie jak wyglądał wjazd i wyjazd z miasta, kiedy istniało tylko 7 bram wjazdowych.
- Przenieść się w epokę bitew, armat i zapachu prochu podczas rekonstrukcji historycznych.
Czego nie wolno pominąć?
- Planów Twierdzy Świdnickiej, zawieszonych na murach pubu „Fosa”.
- Wizyty w Muzeum Broni i Militariów i próby sił na strzelnicy.
- Zwiedzenia najsłynniejszych zabytków Świdnicy – Kościoła Pokoju, Rynku i Katedry.
portal znanenieznane.pl