Nowe zawody za darmo

    1

    Odbyli ponad 600 godz. praktycznych zajęć, których efektem są konkretne kwalifikacje,  zwiększające ich atrakcyjność na rynku pracy. Mowa o grupie 12 uczestników III edycji projektu systemowego „Nie stój w miejscu bądź aktywny” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy.

    Zgodnie z  założeniami projekt skierowany był do osób bezrobotnych, niepełnosprawnych i nieaktywnych zawodowo, miał wzmocnić i nauczyć beneficjentów poruszania się na runku pracy. W bieżącym roku jeszcze bardziej niż w poprzednim wzbudził zainteresowanie uczestników. Spośród 42 zainteresowanych do uczestnictwa w projekcie wybranych zostało 12 osób: 3 mężczyzn i 9 kobiet, w tym 2 niepełnosprawne. Uczestnicy projektu byli dobrze zorientowani w zasadach obowiązujących podczas realizacji projektu oraz wiedzieli, w jakich kursach i szkoleniach wziąć udział, aby zwiększyć swoje możliwości na rynku pracy. Zdobyte informacje od uczestników projektu z roku 2010 wzmocniły ich wiarę w to, że można zrobić coś dla siebie samych, że można wyjść z domu i pokonać strach w kontaktach z pracodawcami. Bardzo odpowiedzialnie podeszli do szkoleń i kursów, co potwierdziły zdobyte certyfikaty i zaświadczenia– mówi kierownik GOPS Ewa Burdek.
    Wszyscy uczestniczy objęci zostali specjalistycznym wsparciem doradcy zawodowego w zakresie wsparcia indywidualnego i grupowego oraz treningiem przygotowania do wejścia i poruszania się na rynku pracy. Największym zainteresowaniem cieszył się kurs handlowca z prawem jazdy kat. B, w którym udział wzięło 5 osób. Następnie kurs opiekuna osoby starszej/lub niepełnosprawnej z nauką j. niemieckiego – 2 osoby, Opiekunki do dziecka – 1 osoba, pierwszej pomocy przedmedycznej – 1 osoba, magazyniera logistyka – 1 osoba,  Elementy wizażu, makijażu z podstawami komunikacji z klientem – 2 osoby.
    Założeniem w organizowaniu kursów i szkoleń było zwiększenie świadomości uczestników, że praca jest cennym dobrem, w szczególności w obliczu trudnych warunków na rynku pracy, a głównym i nadrzędnym celem projektu było zwiększenie integracji społecznej, poprzez przywrócenie zdolności lub możliwości zatrudnienia. Koszt projektu wyniósł w 2011 148.562, w tym wkład własny gminy 15.599. W roku ubiegłym na realizację projektu wydatkowano 202.212,10 zł w tym: 9.099,54 środków pochodziło z budżetu państwa, 21.232,36 to wkład własny gminy a 171.880,20 zł to środki z Unii Europejskiej.
    1 grudnia w sali narad odbyła się konferencja podsumowująca efekty III etapu projektu podczas, której uczestnicy odebrali zaświadczenia ukończenia wybranego kursu.

    Poprzedni artykułO.S.T.R. zarymuje w Świdnicy
    Następny artykułIza Kuna opowie o filmie i teatrze