Jeden zamek w Chenonceaux 

  0

  Od kiedy wszedł w życie układ z Schengen zaczęliśmy nadrabiać stracony turystyczny czas i jeździmy wszędzie, gdzie się tylko da i wytrzyma to nasz portfel. Na początku podróżniczego szaleństwa podstawowym kierunkiem była Francja. I nie ma się, czemu dziwić. Kraj z bogatą historią, urokliwymi miejscami i ciekawymi ludźmi. Na dodatek jest tam znacznie cieplej niż u nas. No i ten sentyment do Francuzów kultywowany od dawien dawna. A jak Francja, to przede wszystkim Paryż i zamki z Doliny Loary. O stolicy i jej okolicach może, kiedy indziej, a dzisiaj chciałbym powspominać swoją wizytę w jednym z najbardziej urokliwych i ciekawych miejsc na szlaku zamkowym – Zamek w Chenenceaux. To jeden z zamków nad Loarą -zwany zamkiem Sześciu Dam, które tam mieszkały i przyczyniły się do świetności rezydencji. Były to: Katherine Briçonnet, Diana de Poitiers, królowe Katarzyna Medycejska i Ludwika Lotaryńska oraz Louise Dupin i Marguerite Pelouze.

  W powieści Pan Samochodzik i Fantomas zamek jest głównym miejscem akcji, pod nazwą Zamek Sześciu Dam, jednak teraźniejszość zamku jest zmyślona i tylko dawna historia oraz układ przestrzenny się zgadzają.

  Przypomina zamek zbudowany na moście. Rozwój jego jest dziełem pierwszych trzech kobiet: Catherine Briconnet, Diany de Poitiers, Katarzyna Medycejska. Bardzo ładny i romantyczny. Ten romantyczny klimat w dalszym ciągu jest tam obecny – piękne bukiety świeżych kwiatów w każdej komnacie i korytarzach, suszone pachnące zioła w kuchni.  Komnaty pałacowe są nieduże i przytulne. Tuż obok zamku znajduje się piękny ogród w stylu francuskim. Po prawej strony od głównego wejścia stoi XIII wieczna baszta tak jakby strzegła wejścia do zamku. Otoczenie zamku urzeka starannie utrzymanym ogrodem, z mnóstwem pięknych, kwiecistych klombów, starannie przystrzyżonych trawników i romantycznych zakamarków. Prezentujemy parę zdjęć stamtąd dla poprawienia nastroju i przywołania wakacyjnych, zielonych klimatów.
  Możliwość zobaczenia pałacowej kuchni należy do rzadkości, ta tutaj to prawdziwa atrakcja. Kuchnia sprzed wieków, urządzona starymi meblami z imponującym zbiorem starych naczyń kuchennych, miedzianych rondli i form do ciast. Istne marzenie dla miłośników sztuki kulinarnej i pięknych starych form użytkowych. Dla wizyty w tej kuchni właśnie warto pojechać do Chenonceaux.

  [photospace]

  Poprzedni artykułKradną i piją na potęgę
  Następny artykułGoniec Żarów prowadzi