Znów wygrali bitwę o Anglię…

  2

  …i z dumą prezentowali, co prawda przechodni, ale niezwykle cenny puchar Scale Modelword, wywalczony podczas tegorocznej edycji najważniejszych dla modelarzy mistrzostw na świecie, rozegranych w Telford w Wielkiej Brytanii. Ze złotem wrócił Arek Walerowicz, ze srebrem Marcin Matejko. Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim towarzyszyli im prezes IPMS Świdnica – Świdnickiego Klubu Modelarstwa Redukcyjnego im. Polish Fighting TeamTomasz Kędzierski i wiceprezes Mariusz Koba. I oczywiście modele, które zyskały najwyższe uznanie w oczach jury.

  Marcin Matejko srebro wywalczył za wykonany z niezwykłą precyzją model 1:32 samolotu wyścigowego Schoenfeld Firetracker z 1938 roku. – Poskładanie 1000 elementów zajęło mi  1,5 roku – pokazywał na maleńki model i takim oświadczeniem wprawił w zdumienie nie związanych z „branżą” gości spotkania.  „ Złoty” model Arka Walerowicza został wykonany w skali 1:144, a za wzorzec posłużył współczesny samolot , startujący z lotniskowców.   – Choć tego specjalnie nie widać, w środku jest wszystko – urządzenia nawigacyjne, fotele pilotów; właśnie na tym polega sztuka, by w modelu umieścić jak najwięcej z oryginału, tyle że w skali – tłumaczył złoty medalista. Sukcesów modelarzom gratulował i upominki wręczył prezydent Wojciech Murdzek.

  Scale Modelword ściągają modelarzy dosłownie z całego świata. I tym razem, w połowie listopada, były ich tysiące. – Może zabrakło reprezentacji Eskimosów, reszta stawiła się w komplecie – żartowali świdniccy mistrzowie. Dla IPMS Świdnica równie ważne jak sam start było zaakcentowanie udziału polskich lotników w Bitwie o Anglię, a właśnie w tym roku przypadła jej 70-rocznica. Z tej okazji ufundowali własną nagrodę za najlepszy model samolotu w barwach polskich z okresu II wojny światowej. Otrzymał je modelarz z Anglii – Geoffrey Miles za model samolotu  Spitfire Mk.IX  w malowaniu 306 „Toruńskiego” dywizjonu.

  IPMS Świdnica wytyczył sobie ważny cel na najbliższy czas. Chce, by stowarzyszenie objęło cała Polskę, a polscy modelarze pokazywali się w świecie w barwach IPMS Poland.

  asz

  [photospace]

  Poprzedni artykuł5 tygodni wolnego
  Następny artykułUtrudnienia na drogach. Stan o 7.20