Cis “Bolko” już ogrodzony

  0

  Dobiegają końca prace związane z zabezpieczeniem pomnikowego cisa Bolko, największej atrakcji przyrodniczej w Świebodzicach. Wokół ponad 700-letniego drzewa uporządkowano teren, wykonane zostało ogrodzenie. Niebawem pojawi się w tym miejscu rzeźbiona tabliczka informacyjna oraz drewniany kosz na śmieci.

  W prace zaangażowała się nie tylko Gmina Świebodzice, ale także Nadleśnictwo Wałbrzych oraz Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział w Wałbrzychu. Niezbędne materiały na ogrodzenie przekazało Nadleśnictwo, za pośrednictwem Leśnictwa Świebodzice, natomiast prace wykonali pracownicy zatrudnieni przez Urząd Miejski w ramach prac interwencyjnych.

  Nowa inwestycja cieszy tym bardziej, że teren wokół cisa od dawna był zaniedbany i wymagał nakładów. Należy mieć nadzieję, że turyści oraz mieszkańcy, licznie odwiedzający to miejsce, uszanują prace i zwracać będą uwagę na wszystkie osoby niszczące infrastrukturę oraz śmiecące w tym miejscu.

  W przyszłym roku Gmina Świebodzice, Nadleśnictwo Wałbrzych oraz Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział w Wałbrzychu planują kolejne wspólne inwestycje. – Tym razem postaramy się o utworzenie nowej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej prowadzącej od wspomnianego cisa Bolko (Pełcznica) do ruin „Starego Książa” – mówi Maciej Mikołajczyk z Wydziału Promocji, Inwestycji i Współpracy Zagranicznej UM w Świebodzicach.

  Pomnikowy cis zwany “Bolkiem”, a w zasadzie “Bolkówną” (drzewo to jest rodzaju żeńskiego) rośnie w rezerwacie przyrody “Przełomy pod Książem”, w świebodzickiej dzielnicy Pełcznica. Jest to jeden z najstarszych cisów w Sudetach, którego wiek ocenia się dzisiaj na około 600 lat. Niegdyś nasz cis uważany był jednak za starsze drzewo. Niemiecki przyrodnik Aleksander von Humboldt w 1 połowie XIX wieku szacował jego wiek na 800 lat. Dokładane oszacowanie wieku drzewa jest niemożliwe ze względu na wypalone korzenie.

  Poprzedni artykułKontrowersyjny clown na licytację
  Następny artykułMożesz pomóc dwóm rodzinom