Strona główna 0_Slider Tłumny Orszak Trzech Króli w Świdnicy

Tłumny Orszak Trzech Króli w Świdnicy [FOTO/VIDEO]

15

Nie konno, ale z osiołkami u boku, trzej królowie poprowadzili świdnicki orszak, który po 14.00 wyruszył sprzed katedry do Rynku. Niemalże wiosenna pogoda sprawiła, że w ulicznych jasełkach wzięły udział prawdziwe tłumy. W tym roku Orszak Trzech Króli miał szczególne przesłanie, zawarte w słowach Bóg jest dla wszystkich.

Świdnica była jedną z 644 miejscowości w kraju, w których zostały zorganizowane orszaki. Świdniczanie wraz ze swoim biskupem Ignacym Decem szli już po raz siódmy, ale po raz pierwszy pojawiła się dodatkowa atrakcja w postaci osiołków, które przyjechały z Ośrodka Onoterapii w Lubachowie, a ich właściciel Krzysztof Słupski wcielił się w postać jednego z królów. Nie zabrakło także świętej Rodziny, której rolę odegrali państwo Filipowscy. W orszaku uczestniczyli przystrojeni koronami posłowie  Wojciech Murdzek i Ireneusz Zyska oraz prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Orszak przeszedł z placu św. Jana Pawła II ulicami Długą, Wrocławską, 1 Maja i Franciszkańską do Rynku, gdzie tradycyjnie królowie złożyli pokłon Dzieciątku. Na finał wystąpił zespół Betlejem Świdnica, który wspólnie z uczestnikami zaśpiewał kolędy. W tym roku w śpiewniku orszakowym znalazło się 12 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa Jacka Kowalskiego, wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nie jest to przypadek, a ukłon w stronę rozpoczętego właśnie roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W organizację orszaku, którego koordynatorem był świdniczanin Jan Jaśkowiak, włączyło się szereg osób, instytucji i organizacji, m.in. Młodzieżowy Dom Kultury, Uniwersytet III Wieku i Młodzieżowa Rada Miejska. Czynny udział brały parafie, które zadbały także o poczęstunek na zakończenie orszaku.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński
Nagranie Artur Ciachowski

 • mulele1

  Po minie osiołka widać że myślał o organizatorach tej hecy – nie róbcie jaj w wolną sobotę …

 • Mareczek

  Beti na jednej imprezie z Decem, Zyską i Murdzkiem. Ciekawe co na to towarzysze i dziewczyny od parasolek? Masakra!!!

  • Mariusz

   Smutne to, drogi Panie – takie jątrzenie? klasyfikowanie? szturmowanie prostackich podziałów! Po co to, czemu służy ten złośliwy komentarz? Brakuje Ci emocji – pooglądaj TVP, tam znajdziesz to, czego potrzebujesz

   • Janusz

    Smutne to jest jak ktoś co innego mówi a co innego robi tylko po to żeby przy korycie zostać.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Piszesz o Piotrowiczu,Macierewiczu,0 itd ? 😉

  • jan

   Mareczek, zlituj się! Już nie masz pomysłu na krytykę? Słabizna!!!

   • Mareczek

    Albo ktoś jest za in vitro, związkami partnerskimi,aborcją i stoi w obronie konstytucji oraz niezależnych sądów albo ktoś idzie w jednym rzędzie z wyznawcami religii smoleńskiej, biskupem Decem i posłem Murdziem , który w większości głosowań ręka w ręke z kaczorem niszczył te ide. Ciekawe co na to Szymek?

 • Violetta Ostrowska

  ,, Prawdziwa cnota krytyk się nie boi “! Komentarz nie był po linii ?Daszyński nie odpowiada czy flaga Watykańska wzięła górę nad biało czerwoną !

 • henryk

  Tylko ludzie słabi w wierze i fałszywcy uprawiają dewotyzmy w przestrzeni publicznej.Fanatyzm religijny zawsze doprowadzał do podziałów i konfliktów.Wiara jest sprawą osobistą każdego człowieka i ci mocni w wierze pozostali w domu lub w kościele.Przez organizowanie takich szopek coraz więcej ludzi odchodzi od kościoła.

  • Obserwator

   Człowiek wierzący to taki, który mówi: “moja religia nie pozwala mi na …”, ale nie narzuca otoczeniu swojego światopoglądu. Fanatyk religijny natomiast powie: ” moja religia nie pozwala tobie na…” i użyje wszystkich dostępnych instrumentów, by otoczeniu narzucić swój światopogląd. Nie widzę w Pochodzie Trzech Króli żadnego narzucania: chcesz – idziesz, nie chcesz – zostajesz w domu, lu robisz, na co masz ochotę. Ja pojechałem na wycieczkę rowerową.

   • Violetta Ostrowska

    Ok. Zgadza się tylko czegoś mi tu brak ! Alternatywnej imprezy dla wszystkich np. Sylwester . Oczywiście że przy każdej okazji możemy sobie zorganizować wypad na rower ale…. Gdzie tu rola władz miasta (od lat) żeby Świdniczanie jednak jakąś wspólną imprezę mieli , bez względu na fanatyzm lub inne podziały ? Imprezy kościelne w rynku zamiast miejskich ?

 • Politolog z Katowic

  Powolutko ze swoich gawr wychodzą pretorianie BMS, ja już kiedyś pisałem o Robercie Musilu i jej “Człowieku bez właściwości”, jak ulał musi pasować do naszej prezydent. Ona po prostu eksperymentuje różne sposoby bycia sobą i finiszem ma być stanie się człowiekiem potencjalnym. I jak tu wślizgnąć się BMS do PIS-u?

 • YES

  to ilu w końcu jest tych króli? trzech czy sześciu jak mówił były wódz nowoczesnej?

  • Młody

   Nawet 100 możesz sobie mały frustracie wybrać

   • YES

    to te króle wybieralne są? a na ile kadencji? duzy frustracie :-))))))