Strona główna 0_Slider Świdnica dołączyła do kolejnego protestu

Świdnica dołączyła do kolejnego protestu [FOTO/VIDEO]

56

“Konstytucja to nie papier toaletowy” – taki transparent pojawił się dzisiaj wieczorem przed wejściem do Sądu Okręgowego w Świdnicy. – Mamy nikłe nadzieje, że coś się jeszcze zmieni, ale musimy stawać w obronie demokracji – mówili obecni na spontanicznej manifestacji. Protesty w całej Polsce wywołała dzisiejsza decyzja Sejmu. Większością głosów, głownie klubu parlamentarnego PiS, została przyjęta Ustawa o Sądzie Najwyższym.

PiS w ekspresowym tempie i bez oglądania się na protesty i zapisy Konstytucji przyjął pakiet ustaw, które podporządkowują sądownictwo politykom będącym u władzy. Premier Szydło w swoim dzisiejszym orędziu stwierdziła, że zmiany są odpowiedzią na oczekiwania Polaków wobec sądów. – Wiemy, że funkcjonują one źle. Dlatego odpowiadamy na powszechne oczekiwanie Polaków, którzy chcą, by sądy działały sprawnie i uczciwie. Dziś tak nie jest. Nad korporacją sędziowską nie ma w Polsce demokratycznej kontroli – mówiła. – Jestem daleki od gloryfikacji tego, co się w sądach działo do tej pory, bo oczywiście było wiele nieprawidłowości i można by je usunąć, ale pamiętajmy jedno, pierwszy zarzut z brzegu – zarzut przewlekłości wymaga zmiany procedur, a o tym nie ma mowy. Kwestia kontroli – to też oczywiście można poprawić, ale ta kontrola obecnie istnieje i jest wielopoziomowa. To co opowiada pani premier to jest, przepraszam za słowa,  wielka bzdura. To jest podburzanie ludzi przeciwko ludziom, przeciwko wymiarowi sprawiedliwości w jednym celu: zdobycia nieograniczonej władzy – mówi dla Swidnica24.pl sędzia Sadu Okręgowego w Świdnicy Maciej Jedliński.

– Dzisiaj zabierają nam niezawisłe sądy, zaraz będzie kolej na ograniczenie praw organizacjom społecznym, a potem przyjdzie kolej na wolne media. Nie możemy się poddać, nie możemy przestać protestować!  – mówiła jedna z kilku osób, które zabrały głos na wiecu. Wszyscy podkreślali, że Polska pod rządami PiS zmierza w kierunku dyktatury. Przypominali, że zdobyczą ostatnich lat są otwarte granice, rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo. – My, Polacy w Berlinie, jesteśmy z wami – mówiła jedna z uczestniczek. – Wyjeżdżałam z Polski, kiedy jeszcze była granica. Pamiętam to upokorzenie, gdy musiałam walczyć o wizę, kiedy jako studentka miałam ogromne ograniczenia, by podjąć pracę, kiedy w Europie nie miałam żadnych praw. Za nic nie zgodzę się, by to wróciło!

Manifestację próbowała zakłócać grupa mężczyzn. Na okrzyki “Cała Polska z was się śmieje, komuniści i złodzieje”, manifestanci skandowali “Chodźcie do nas” albo “Konstytucja”. Sytuację bardzo szybko w profesjonalny sposób opanowali policjanci, którzy przekonali przeciwników protestu do usunięcia się na bok.

Los ustaw zostaje w tej chwili w rekach prezydenta RP Andrzeja Dudy. Kancelaria Prezydenta nie wypowiedziała się, czy decyzja już zapadła.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia i relacja Artur Ciachowski
asz

 • Ken Adams

  Widzę, że “prawdziwi polacy” też zaszczycili swoją obecnością. Pytanie tylko czemu mają zamazane twarze (choć ciśnie się na usta inne słowo)? Im właśnie najbardziej zależy na zmianie sądownictwa, bo zapewne już nie jedna grzywna albo i więcej za nimi.

  • antek

   Zamazane twarze? Bo gówno tak się rozlewa

   • Obi von Kenobi ;-)

    Niedługo swój prokurator, swój sędzia i swoje “0” ich nie skrzywdzi 😉

 • Młody

  Kolejne spotkanie pod sądem bez cesarzowej . Plotka niesie ze z dworkami i świtą wybrała osmiorniczki w VIP Loży na otwarciu World Games. Życzymy smacznego i gratulujemy obywatelskiej postawy .

  • Politolog z Katowic

   Faktycznie nie widać prezydentki BMS. Zrobiła karykaturę z własnej prezydentury w ciągu tych 3 lat pojawiania się tylko w like it na facebooku, ale to też wina bardzo słabej chyba nawet najsłabszej opozycji jaka jest w RM od 1990 roku.
   Jak mówiła Maria Antonina, “jeśli paryżanie są głodni, niech jedzą bezy”, bezy zapewne je teraz na World Games, takie trochę zachowanie jak cudzoziemskich królów elekcyjnych w XVII czy w XVIII wieku naszej prezydentki, których ciągnęły europejskie salony, tutaj salony wrocławskie czy warszawskie.
   Ale widzę BolkaM na zdjęciu, nic nie rozumie ale przyszedł, ażeby parę słów dołożyć PIS-owi i nic więcej.

   • JAcenty

    Niedokładnie przytoczyłeś powiedzenie o Marii Antoninie przez co całkowicie wypaczyłeś jego sens. Królowa zapytała się dlaczego jej poddani protestują. Bo nie mają chleba – padła odpowiedź. Skoro nie mają chleba to niech jedzą ciastka – miała na to odpowiedzieć królowa.
    Jak na politologa trochę mało.

    • Politolog z Katowic

     Rzeczywiście nie wiem skąd mi się wzięły te bezy, tak chodziło o ciastka, freudowskie przejęzyczenie, ani ich specjalnie nie lubię a i też są drogie. Dziękuje za post!

   • Harrison Jones

    Krykaturę to robisz z siebie pisząc takie dyrdymały.

 • Franek

  Tak się zastanawiam patrząc na twarze protestujących, co NAPRAWDĘ przygnało ich dzisiaj pod gmach sądu?

  Wiadomo, kto z nich walczy, żeby “było jak było” broniąc przywilejów “nadzwyczajnej kasty”, a także, kto przebiera nóżkami, żeby dorwać się do władzy dawno utraconej lub, żeby zdobyć ją po raz pierwszy. To akurat mogę zrozumieć. 😉

  A pozostali? Naprawdę wierzą, że dzień, gdy wreszcie w Polsce kończy się postkomuna, jest początkiem armagedonu?

  Gdyby ich zapytać, czego dotyczą przegłosowane ustawy, czy umieliby odpowiedzieć bez histerii, a rzeczowo? Czy umieliby dotknąć istoty tej reformy?

  Pan adwokat, który zabrał głos na wiecu mógłby się odnieść i porównać funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości z innymi, np. niemieckim, francuskim, a zwłaszcza z hiszpańskim i wskazać różnice i podobieństwa.

  I na koniec cytat:
  “–W zachodnich systemach demokratycznych obserwujemy tendencję do
  zagwarantowania równowagi między wpływem samorządu sędziowskiego,
  parlamentów i rządów na nominacje sędziowskie – wyjaśnia dr Dimitra
  Kyranoudi, która w ramach pracy doktorskiej na Sorbonie porównywała
  systemy sądownicze w państwach UE.

  Jej zdaniem także wymiar sprawiedliwości musi mieć demokratyczną legitymację, a pozostawienie wyboru sędziów samym sędziom jest tak samo niebezpieczne, jak oddanie ich wyłącznie w ręce polityków. Jak dodaje ekspertka, dyskusja na temat
  odpowiednich proporcji jest toczona nie tylko w Polsce, ale i w wielu
  innych krajach. – W każdym modelu decydujące są szczegóły, np. jaka
  większość potrzebna jest do wyboru kandydata. Ważne jest, żeby nominaci
  mieli możliwie szerokie poparcie – uważa Kyranou i jako przykład podaje
  USA, gdzie kandydaci na sędziów Sądu Najwyższego muszą być zatwierdzani
  przez Senat większością 2/3 głosów, a więc także głosami opozycji.”

  • luka_l

   Jeżeli prokurator ma wybierać lub odwoływać sędziego, to chciałem Pana poinformować, że coś chyba jest nie tak.

   • Obi von Kenobi ;-)

    Kiedyś już byli wybierani sędziowie przez partię to KOMISARZE LUDOWI :-))
    marzy im się narodowy socjalizm …

  • Topik

   Panie Franku post komun asie kończy???
   Tworzy się nowy reżim przecież oni teraz będą nietykalni mogą wałki kręcić jakich mało np. SKOK.
   No jak oskarżyciel ma wybierać sobie sędziego ?? Paranoja.

   • eM

    A kto “beknął” za SKOK, OFE, AMBER GOLD i inne afery?
    Tam były wałki bo dało się je robić.
    Czas to zmienić

    • Topik

     ale jak dając na stołki swoich sędziów – później sędziowie mają ich sądzić chyba nie logiczne
     ale po to te zmiany – ale obarczone wada prawna wiec nie ważne – niezgodne z Konstytucją.

    • Wiktor Lis

     Za SKOK nikt nie “beknie” bo jest tam umoczonych wielu posłów partii rządzącej- nawet jeden- najmniejszy…

  • JAcenty

   Jak widzisz są ludzie, którym nie jest obojętne JAK będą rządzeni i sądzeni. Im po prostu zależy.

  • Wiktor Lis

   No a elektorat partii rządzącej to same “wulkany elokwencji” ??? Przecież wystarczy popatrzeć na te bojówki kościelne- głupota bije z oczu na sto kilometrów. Ludzie o wypranych mózgach przez kler i życiowych malkontentów oraz nieudaczników z Warszawy idą bezmyślnie do tych urn i głosują, potem na “mszę za ojczyznę” albo na Krakowskie Przedmieście. Pytam sąsiadki dewotki i bojówki pisowskiej – gdy próbowała mnie zindoktrynować, która jako emerytowana nauczycielka (od ponad 40 lat na emeryturze)- czy modli się za to, żeby jej dwie ciężko pracujące córki dostały w przyszłości emerytury. Wiesz jaka była reakcja??? Wpadła w szał, nie miała żadnych merytorycznych argumentów- po prostu klapki na oczach. No ona sobie żyje ciągnąc mnie – podatnika za kieszeń i wszystko jej się od zawsze “należało od Państwa” ale ma widocznie głęboko w d……. z czego będą w jej wieku żyły jej własne córki. PiS kompletnie nie zajmuje się sprawami budżetu państwa, systemu ubezpieczeń społecznych, systemu opieki zdrowotnej itp…Każdy przedsiębiorca wie, że jak chce sobie poszaleć to musi albo zarobić te pieniądze albo się zakredytować…No ale debilowi nie wytłumaczysz….

   • obserwator

    Jak widać, debile są po każdej stronie, z tym że niektórzy z nich się tym nie chwalą.

   • Kamil

    Takie same wulkany, jak elektorat poprzednio rządżących. Tyle tylko, że jak poprzednio rządżący się z nich śmiali, to ci sobie z tego nic nie robili i dalej na nich głosowali. Poprzedni rząd też niewiele zajmował się sprawami budżetu i systemu ubezpieczeń społecznych, ani opieką zdrowotną. No może tylko tyle, że w 2014 gwizdnęli ponad 150 miliardów składek z II filaru, żeby zadłużenie nie przekroczyło 60% PKB. Podczas prawie dwóch lat rządzenia nie widzę, żeby się sytuacja zmieniła na gorsze. Emerytury w przyszłości i tak będą bardzo niskie i każdy kto teraz zarabia pensję minimalną, niezależnie czy pracowałby do 65, czy 67 lat będzie musiał w przyszłości korzystać z opieki socjalnej lub jakielkowiek innej pomocy. Niestety ZUS to piramida finansowa i żeby działał, to musi do niego przystępować więcej osób niż ubywa. W przyszłości pewno jakaś partia wprowadzi jakąś niską emeryturę obywatelską z budżetu. Po protestach nieudolnej i skompromitowanej opozycji, (mało merytorycznych protestach, bo robienie zadym i zabieranie mikrofonów, to nie jest merytoryczny protest) partii rządżącej znów wzrosło poparcie. Próbuję się dowiedzieć od opozycji o co im dokładnie chodzi i oprócz tego, że chcieliby żeby było tak jak było, to nie widzę innych argumentów, a ten o zagrożeniu demokracji do mnie nie dociera, bo PiS został wybrany w demokratycznych wyborach i ma prawo na zmiany. Przypominam sobie właśnie na jaką demokrację pozwalała poprzednia ekipa: kilka milionów podpisów pod obywatelskimi ustawami, które zostały zmielone, a ustawy nawet nie weszły w fazę obrad (obywatelski projekt w sprawie 6-latków – ponad milion podpisów, następny milion podpisów pod projektem referendum w sprawie jednomandatowych okręgów, czy 2 miliony podpisów pod wnioskiem o referendów w sprawie wieku emerytalnego). Proponuję teraz zamiast wykładać się na ścieżce rowerowej, czy krzyczeć pod sądami niech opozycja zbierze podpisy i spróbuje wprowadzić jakąś swoją ustawę, a może oprócze krzyków i chamskiego zachowania oni nic innego nie potrafią.

    • Wiktor Lis

     Ale że niby co powinna zrobić opozycja ??? Bombę podłożyć, zmusić wojsko aby wyszło na ulicę, udusić kogoś, może jakiś pucz zrobić ??? bo nie rozumiem…Czyli jak jest protest w formie pokojowej to wg Ciebie nie jest to protest ??? To jaki jest wg Ciebie pożądany standard protestu ??? Ileż to projektów PO, Petru, Kukiza trafiło do Marszałka i nikt nie wie co się z nimi dzieje ??? Przecież TV PIS nie mówi o tym. To wg Ciebie w imię tego, żeby po prostu coś się zmieniło w kraju, żeby nie dopuścić do władzy wszystkich dzisiejszych polityków- to jest powód aby rozwalić demokratyczne państwo niezgodnymi z Konstytucją ustawami – na dodatek wprowadzanymi wg białoruskich standardów ???

     • Kamil

      Rozumiem, że znasz białoruskie standardy, czy to tylko taki slogan? Wybory już za 2 lata i mają czas na to żeby przygotowywać się do nich. Mogą edukować społeczeństwo. Przedstawiać swoje rzeczowe argumenty na mównicy sejmowej, a nie prowokować i robić zadymy. Jak widzę co się dzieje np. na miesięcznicach, to to jest tylko woda na młyn PiS. Jakby ignorowali te miesięcznice, to by był spokój, nikt by o tym nawet nie pisał i być może by nawet ustały, bo by się wszystkim znudziły. Co widzą ludzie w TV: pajacy (jakiś senator PO przyszedł w drelichu) i skompromitowanych polityków (Schetyna, Petru, Kijowski, brakuje jeszcze Bolka i Tuska, który uciekł do Brukseli, a na naszym lokalnym podwórku proponuję jeszcze wskrzesić Chlebowskiego zamieszanego w aferę hazardową). Co to za opozycja? Jakie mają prawo robić zadymy, gdy dostali czerwoną kartkę od wyborców? Nie mogli się sami oczyścić i poodsuwać skompromitowanych ze swoich szeregów. Zaczynam mieć takie podejrzenia, że niektóre partie działają jak mafie. Muszą być tam ludzie odpowiednio umoczeni, żeby każdy na każdego mógł mieć haka i nie mógł z tego wyjść.

     • Wiktor Lis

      Tak, a politycy Pis są krystalicznie czyści…. To gdzie przez ostatnie 2 lata była prokuratura ??? Przecież jest pod rządami nowej władzy więc można było postawić zarzuty wszystkim, których wymieniłeś w swoim poście – a tergo nie zrobiono. Dlaczego ? Czy oprócz oskarżeń zwolenników Pis prokuratura nie była w stanie uzbierać dowodów na tych ludzi (jeżeli coś jest na rzeczy ???), czy nadal jej praca jest mierna.

     • Kamil

      Właśnie tu jest problem, że na razie brak rozliczeń, być może tych rozliczeń nigdy nie będzie, bo istnieje niepisana zasada “my nie ruszamy waszych, wy nie ruszacie naszych”. Jak na razie widzę tylko nieudolne sądy i nieudolną prokuraturę, więc nie ma kogo bronić. Pani prokurator Kijanko, która nic nie pamięta z afery Amber Gold, sędzia która/który – nie znam nazwiska wypuścił(a) Hossa (założyciela grupy wyłudzającej metodą na wnuczka). Nawet na naszym podwórku są sędziowie i prokuratorzy którzy nie powinni sprawować swoich funkcji (nie piszę o Świdnicy, tylko o województwie).

     • Wiktor Lis

      No tu Kamil się z Tobą zgadzam.

     • obserwator

      Dwa dni temu opozycja złożyła 1000 poprawek pisanych na kolanie – to jest poziom opozycji. No i jeszcze potrafi tupać nóżkami

     • Wiktor Lis

      No a rząd PIS w ciągu niecałej nocy “je przeanalizował” i odrzucił…..Mistrzostwo świata. Gdybyś się uczył w takim tempie to w tydzień zostałbyś doktorem Housem

     • luka_l

      A co mieli zrobić?

  • antek

   Zapewne uwierzysz wtedy, kiedy jakieś sankcje dotkną Ciebie, np. sąd zdecyduje że mimo wszystko Twoje wpisy tu są niebezpieczne i zablokują Ci neta :).

   • Wiktor Lis

    No właśnie obawiam się, że już za oddychanie będą wtrącać do więzień albo tych, którzy nie biegają co niedzielę do kościoła…. A jak Roman z Rawicza z dwoma kolegami rozryją twoją córkę to będzie musiała Romanowi urodzić dzidziusia…

    • Kamil

     To co piszesz to jest tak merytoryczne, jak wywody Ryśka z Madery. A teraz napisz może coś z sensem, w końcu nie jesteś chyba “wulkanem elokwencji”.

     • Wiktor Lis

      Co można merytorycznego napisać o niemerytorycznej władzy i jej zwolennikach….właściwie szkoda klawiatury…Przecież imbecylizmu się i tak nie wyleczy słowami…

     • obserwator

      W szkole nauczyciel potrafi uczyć i motywować nawet imbecylów. Ty wszystkich pouczasz ale bez żadnych konkretów, same śmieci.

     • Wiktor Lis

      Ja nikogo nie pouczam i w przeciwieństwie do Ciebie- mam swoje zdanie poparte faktami.

 • oczko

  Towarzysz boleslaw rozpoczął juz kampanie wyborczą. Towarzyszu dlaczego udajecie bohatera? W roku 80 z niczym nie walczyles byles obsrany ze strachu po same pachy.
  Towarzyszu boleslawie idz dalej wchodzic w tylki komuszką za stolek i koryto. Nie chwal sie ze byles prezydentem miasta, byles tylko przez rok, na szczescie dla tego miasta, i twoich zaslug dla miasta nie ma zadnych.
  Przestan lapac koniunkture aby zalapac sie na nastepny stolek aby miec za co splacac swoje dlugi.
  Przestan robic sobie kampanie wyborczą na grobie Sadu Najwyzszego, wybory dopiero w przyszlym roku,

  • Młody

   Problem w tym ze doczekaliśmy czasów że ludzie rozumni, normalni obywatele Świdnicy będą popierać ludzi którzy są już ograni politycznie i może maja coś za uszami ( nie mam tu na myśli Pana Bolka ) żeby tylko nie dopuścić do władzy łysych mięśniaków, radykalnych katolików i karierowiczów . Karierowiczów i cwaniaków, którzy zawsze starają się ugrać politycznie na biednym zmanipulowanym suwerenie. Same krzyki o czerwonej hołocie, złodziejach, czy też elitach to prymitywne paliwo na krótki okres i dla wąskiej, żeby nie powiedzieć ograniczonej grupy wyborców . Dlatego mając dziś wybór pomiędzy Wspólnotą Samorządową na czele z Etelem, Czarneckim dwojącym się na forach i skompromitowanym reprezentującym PIS Murdzkiem nie ma co się dziwić, że ludzie wybiorą każdego innego .

   • Kamil

    Wykładanie się na ścieżce rowerowej przypomina mi trochę rozkapryszone dziecko, które się uprze że mama musi mu coś kupić w sklepie i jeśli tego nie zrobi, to on na złość się położy na posadzce i nie wyjdzie ze sklepu. Chciałbym usłyszeć jakieś sensowne argumenty protestujących i pomysły jak chcieliby zreformować nieudolne sądy.

   • Harrison Jones

    Zapomniałeś dodac PO ze Sławkiem naczele ale on chyba utknął na rybach. Karpie coś nie biorą w tym w tym sezonie 🙂

    • Pająk

     Jakie tam dziś tematy w urzędzie chodzą ? Wyżera na WG czy może bardziej nowe klapki Szymonka?

  • Bolesław Marciniszyn

   Tchórzliwym anonimom typu “oczko’ , którzy nie mają odwagi podpisać się swoim nazwiskiem mówię won!!!! . Zobacz listę internowanych w stanie wojennym to może coś zrozumiesz, chociaż trudno mi w to uwierzyć

   • oczko

    Towarzyszu boleslawie wladyslawie nie jestem anonimem, jestem identyfikoealny jako Oczko i tak mozesz sie do mnie zwracać. Interrnowani byli rowniez przedstawiciele bezpieki.
    Internowanie o niczym nie swiadczy. Wowczas byles obsrsny po pachy a teraz strugasz bohatera. Wowczas sprzedalbys kazdego tyle ze nikt nie chcial o tym z toba gadac, bo nic nie miales do zaoferowania.
    Won to se mozesz mowic u siebie w domu.
    Robisz z siebie wielkiego opozycjoniste, a tymczasem wlazisz w dupe postkomuszka za stolek i koryto. Widac ze wybory sie zblizaja i koryto niepewne.

    • Bolesław Marciniszyn

     Tchórzliwa gnida “oczko” nie ma odwagi pisać pod swoim nazwiskiem , to dowód miernoty w każdym calu , więc szkoda dla takich jak ty czasu . G… wiesz o tamtych czasach , a Twój prezes w stanie wojennym spał z kotem do południa !!!!

     • oczko

      Ogarnijcie sie towarzyszu, nerwy wam puszczaja. Tlumaczylem ci ze nie jestem anonimowy, nazywam sie Oczko. W internecie nie ma anonimowych uzytkownikow, ale widze ze tego nie pojmujesz i w kolko piszesz swoje glupoty niczym wlasnie podwladni prezesa. O tamtych czasach wiem duzo, zylem w tych czasach, z ta roznica ze ja te czasy juz przezylem i poszedlem dalej a ty towarzyszu dalej jestescie tam. Pamietam rowniez jak lizales tylek prezesowi aby wziol cie na listy wyborcze i nic z tego nie wyszlo, widac ten spiacy do poludnia prezes nie chcial miec z toba nic do czynienia.
      PO tez cie odtracila i innych z toiba kojazonych, za to postkomuszki cie przyjely. Gdzie sa te twoje idealy z tamtych lat? Zamieniles je na stolek i koryto

 • Pozytywny

  Ci ludzie myślą , że czegoś bronią , a w tym czasie producenci świeczek rezerwują bilety na Kanary i mają w dupie te protesty . 😀

  • rentier

   Budujące są twoje wpisy. Mieć takich przeciwników politycznych to wielkie szczęście 😉

 • Pozytywny

  Pan w niebieskim powinien się zapoznać z żelazkiem i krawatem. 🙂 Ja ich znam , spoko kolesie. 😛

 • Grzesiek

  Sprzedam opla.

  • Siostra Bernadetka

   Grzesiu, tym już nikt nie jeździ. Może spróbuj na forum geriatria

 • Maciej Miłosz

  A co do tego całego cyrku mają otwarte granice? Od kiedy PiS chce wyjść ze strefy Schengen?

 • Maciej Miłosz

  Ja się pytam gdzie jest policja zniczowa?

 • Natalia

  A Polacy to nie fekalia kasto nadludzka.

  • JAcenty

   Natalko, dziecko ty moje coś ty znowu jarała? Zioło czy dopalacze?

 • xdcam

  możecie sobie przez megafoniki wrzeszczeć może wam trochę ulzy i pocieszycie się przez chwile ze tez jesteście wazni:) PIS i tak zrobi to co będzie chciał i nie będzie patrzyl ze jakies stare ropuchy i stare dziady rodem z SB cos tam szypią miedzy sztucznymi szczekami

 • stonic

  Nie mam co robić… A pójde se na Łukową, postrajkuje i ponarzekam 😉

 • k.

  Żenujące są te protesty. Nie wiadomo przeciwko czemu protestują, nawet sami protestujący nie wiedzą co krzyczą. Niby nie ma demokracji, niby naruszona jest konstytucja. Ludzie, jesteście bandą oszołomów, którym wystarczy jedno hasło i paplacie bez zastanowienia. nie potraficie podać choć jednego rozsądnego argumentu, żeby potwierdzić swoje racje. jak PO zmieniała ustawy w nocy tego nikt nie widział, afery i złodziejstwo. Teraz widać, że im koryto dalej tym głośniej i to coraz głośniej kwiczą.

 • Franek

  CO ZMIENI REFORMA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI?

  1.Skończy się bezkarność sędziów. Nad ich działalnością czuwać będzie
  izba dyscyplinarna. To przeciw temu zapisowi o ustawy Sądzie Najwyższym
  najbardziej protestowała prezes SN – Małgorzata Gersdorf.

  2.Sędziów KRS wybierać będzie parlament. Nie będą wybierać się sami, popadając jednocześnie w pułapkę kastowości i zależności.

  3.Realne
  zmiany mają odczuć obywatele. Ustawa o Sądach Powszechnych przewiduje
  zreformowania skostniałego systemu, który od lat jest sparaliżowany i
  niewydolny.

  4.Komputerowy system losowego przyznawania spraw.

  Obywatel będzie mieć gwarancję, że nikt (prezes sądu) nie wskaże palcem
  sędziego, mającego rozpatrywać jego sprawę. Ograniczy to możliwość
  manipulacji przy obsadach.

  5.Zwiększenie liczby sędziów poprzez
  zlikwidowanie nadmiernej biurokracji i odciążeniu sędziów od obowiązków
  administracyjnych. Dzięki temu skróci się czas oczekiwania na sprawę.

  6.Możliwość kontynuacji rozpoczętej sprawy przez jednego sędziego.
  Jeśli sędzia zostanie przeniesiony lub awansuje będzie mógł zakończyć
  rozpoczętą sprawę, tak aby nowy skład nie musiał zaczynać
  wszystkiego od początku.

  7.Wzmocnienie sądów przez koordynatorów ds. współpracy międzynarodowej,
  którzy pomagać będą w najtrudniejszych sprawach, także tych dotyczących
  dzieci.

  8.Minister Sprawiedliwości będzie mógł powołać i odwołać
  prezesa sądu. Dzięki temu nie będzie dochodzić do takich patologii, jak
  dotychczas, że mimo rażących nadużyć prezesa sądu i decyzji ministra o
  jego odwołaniu. Krajowa Rada Sądownictwa nie wyraża zgody na jego
  usunięcie.

  WIĘCEJ: Koniec bezkarności „nadzwyczajnej kasty”?
  Reforma sądownictwa ma przywrócić obywatelom sprawiedliwość. Opozycja
  zrobi wszystko, by ją zatrzymać

  • JAcenty

   Teraz będziesz po każdym artykułem wklejał tą wyliczankę? Sam niczego nie potrafisz wymyślić?