Strona główna 0_Slider Skazany za zastrzelenie gołębia

Skazany za zastrzelenie gołębia

15

Tylko pozornie sprawa jest błaha – podkreśla prokurator rejonowy w Świdnicy Marek Rusin. – Ma głęboki sens i znaczenie społeczne – dodaje. Po zażaleniu sąd zajął się sprawą zastrzelenia gołębia i wymierzył karę 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na rok.

Zdjęcie Artur Ciachowski

Dariusz M. 18 lipca 2016 roku nie wytrzymał. Miał dość gołębi, które wyszarpywały styropian i brudziły elewację. Strzelił do ptaków śrutem z wiatrówki, jeden gołąb padł martwy. Sprawa trafiła do prokuratury, która w październiku skierowała do sądu akt oskarżenia. Sąd na posiedzeniu zadecydował o umorzeniu, uznając, że zastrzelenie uciążliwego gołębia jest czynem o niskiej szkodliwości społecznej. – Sąd uznał, że mężczyzna nie zastrzelił gołębia dla rozrywki i to legło u podstaw umorzenia – mówi prokurator Marek Rusin. – Nie zgodziliśmy się z takim rozstrzygnięciem z jednego, bardzo ważnego powodu. Gdyby ta osoba, która zresztą przyznała się do zastrzelenia ptaka, pozostała bezkarna, mogłoby to stanowić fałszywy sygnał dla społeczeństwa. Gołębie powszechnie brudzą i są bardzo uciążliwe. Czy to jednak ma oznaczać, że wolno je zabijać? Artykuł 1 ustawy o ochronie zwierząt mówi: “Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.” Dotyczy to również gołębi.

Sąd wyższej instancji uwzględnił zażalenie prokuratury i sprawa trafiła na wokandę. 12 grudnia tego roku zapadł wyrok. 52-latek ze Strzegomia został skazany na 3 miesiące więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na rok. Co 6 miesięcy mężczyzna ma składać pisemne raporty o przebiegu okresu próby. Sąd orzekł również nawiązkę w wysokości 500 złotych na schronisko dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy.  Wyrok nie jest prawomocny.

/asz/

 • JAcenty

  Czyli obsrańce srające na chodniki, przechodniów i niszczące budynki są od dziś pod ochroną? Panie prokuratorze czy Pan udostępni swój dom dla zasrańców aby ozdobiły Panu elewację?

 • loader

  Czyli rzeźników pracujących w rzeźni czy też ubojni też powinni pozamykać? Facet trochę zbyt pochopnie postąpił. Powinien odpowiednio nakarmić gołąbki.

 • henryk

  Prokuratura zajmuje się gołębiami a praworządność ma gdzieś.

 • xart

  …to może miasto zajmie się tematem srającego gdzie popadnie wandala (Columba livia f. urbana) zwanego pospolicie gołąb.

 • Obserwator

  Widzę w tym niekonsekwencję: gryzonie zostały uznane za szkodniki i są eksterminowane, a gołębie, które brudzą bardziej od gryzoni i roznoszą różne świństwa nie mniej od szczurów i myszy są cacy. A przecież miasto zabroniło karmić gołębi na rynku, mnie osobiście zwrócił uwagę strażnik, gdy córka kruszyła ptakom niedojedzoną bułkę. Moim zdaniem nie powinien strzelać z wiatrówki w miejscu publicznym, bo ryzykował postrzelenie osoby postronnej, powinien poszukać “chemicznego” rozwiązania problemu.

 • Kom

  Jak dokarmiał sąsiad tak jak u mnie to robi notorycznie na podwórku gdzie wszędzie zasrane i kopa zarazków to i jego powinien poczęstować z lufy. Przez dokarmianie gołębi rzucają oprócz zboża chleb. Kiedyś własnym oczom nie wierzyłem gdy otworzyłem maskę samochodu a na silniku kromka chleba. Było tak kilka razy chleb gołębią się rzuca a potem jakiś gryzoń zjada tą pajdę i chowa się w samochodzie. co by było gdyby mi przegryzł przewody hamulcowe? Miłośnicy dokarmiania gołębi te ptaki jak są dokarmiane to potem same sobie nie poradzą roznoszą mnóstwo zarazek można nabawić się zapalenia opon mózgowych. Ale co tam tępy choćbyś młotkiem walił po głowie nie zrozumie…

 • Domino

  Mógł powiedzieć,że to ubój do celów prywatnych. Gospodarza nikt nie osądza za odrąbanie kurze głowy w celach rosołowych.

 • Mariusz

  Ciekawe kiedy wpadną na pomysł karania za załapanie myszy na łapkę, albo zabicie szczura trutką? A pluskwy ? Też zwierzę i ma prawo żyć. Jakim prawem jeszcze sprzedają muchozol – toż to narzędzie zbrodni ? 🙂
  Paranoja, chyba rzeczywiście mamy za dużo prokuratorów i sędziów – nie mają sensownej roboty, to zajmują się pierdołami na koszt społeczeństwa.

 • Cobra

  Ech, czy w tym kraju nie ma poważniejszych problemów???

 • Idunn

  Czy wy nie rozumiecie o co tak naprawdę chodzi ? Strzela do gołębia, to może niedługo do ludzi. Chociaż w sumie czemu nie, mam ochotę wsadzić trochę śrutu w dupę paru ludzkim debilom.

  • piotr

   Pierwsze to ciebie powinni odstrzelić, boś głupi jak ten gołąb byle co jesz i byle co piszesz

   • Idunn

    O i to jest to o czym pisałam. A co ty o mnie wiesz pustaku ?

 • Stanislaw Kotelko

  W wielu miastach gołębie są tępione jako ptaki uciążliwe, brudzące i przenoszące niebezpieczne wirusy (np. we Wrocławiu nie wolno ich zimą karmić). Wydaje mi się, że sędzia jednak przesadził!

 • Natalia

  Golab to symbol pokoju a tu prosze no zarty na bok obsrywaja to sie czlek zdenerwowal . Musze uwazac na mrowki bo paka.

 • Taka prawda

  Nie dość, że ma zabrudzoną ścianę to teraz ma jeszcze nasrane w papierach. Paranoja.