Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Refleksja nad pojednaniem narodów

Refleksja nad pojednaniem narodów

3

W Krzyżowej rozpoczęło się seminarium „Pojednanie i pamięć”, którego uczestnikami są studenci i wolontariusze z Polski, Niemiec i Bałkanów Zachodnich – Albanii, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Kosowa i Macedonii. Organizatorami wydarzenia są: Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec oraz Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Celem seminarium jest refleksja nad procesem pojednania polsko-niemieckiego, które może stanowić inspirację dla innych narodów, próbujących odnaleźć porozumienie mimo trudnej przeszłości. Uczestnicy będą mieli okazję poznać historię relacji polsko-niemieckich, ale przede wszystkim skupią się na samym procesie pojednania – co do niego doprowadziło, kto je zainicjował i jak udało się doprowadzić te trudne relacje do etapu, gdy oba narody cieszą się wzajemnym szacunkiem i zaufaniem. To doświadczenie może stanowić inspirację i wskazówkę dla państw, w których konflikty są nadal żywe.

Program spotkania zakłada warsztaty, wykłady, ale również oprowadzania po miejscach związanych z polsko-niemiecką historią Dolnego Śląska. Oprócz Krzyżowaj będą to również: Muzeum Gross Rosen, Muzeum Śląskie w Goerlitz czy Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

/Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego/

 • Natalia

  Pojednanie ?wybaczenie jest wtedy gdy jest zadoscuczynienie a tego nie ma ze strony Niemiec , koniec kropka.

  • Obi von Kenobi ;-)

   Konia kują, a gówniara nastawia kopyta.
   Mój dziadek , więzień obozu i robotnik przymusowy wybaczył.
   A i biskupi już w 1965 wybaczyli i prosili o wybaczenie win Polaków.
   Teraz jest kropka 🙂

   • Natalia

    Jak ja sie urodzilam to ty wchodziles na dywan po drabinie szczylu jeden i niech kazdy mysli za siebie.A biskupi z KK mnie nie interesuja bo sprzedali nas za zyski i to jest koniec kropka.