Strona główna 0_Slider Prawie 700 tysięcy kary dla wykonawcy żłobka. KBud odpowiada – winne miasto

Prawie 700 tysięcy kary dla wykonawcy żłobka. KBud odpowiada – winne miasto

16

689 619,51 złotych – kara w tej wysokości została nałożona na wykonawcę Żłobka Miejskiego nr 2 w Świdnicy. Inwestycja miała być gotowa w listopadzie 2016, a była dopiero na przełomie kwietnia i maja tego roku. Wykonawca nie zgadza się z decyzją prezydenta Świdnicy i przekonuje, że wina za opóźnienie leży po stronie miasta.

Budowa drugiego miejskiego żłobka miała się zakończyć 7 listopada 2016 roku, a dzieci miały zostać przyjęte na początku stycznia 2017 roku. Ostatecznie odbioru dokonano 19 maja, a dzieci zaczęły uczęszczać do żłobka w czerwcu 2017 roku.

Jak podawał Mateusz Jadach z biura prezydenta Świdnicy, “Zakres prac związanych z budową Miejskiego Żłobka Nr 2 w Świdnicy przy ul. Galla Anonima 5 obejmował budowę budynku żłobka wraz z wyposażeniem na 100 miejsc dla dzieci oraz zagospodarowanie terenu w rejonie ulic Galla Anonima i Andersa. Łączny koszt zadania wyniósł 4 995 138,77 zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków budżetu państwa w ramach resortowego program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH” – edycja 2016 w wysokości 2 391 326,00 zł oraz z budżetu miasta Świdnicy w wysokości 2 603 812,77 zł.”

W umowie z wykonawcą znalazł się zapis o karze za nieterminowe wykonanie prac, ok. 100 tysięcy złotych za miesiąc. – Na wykonawcę budowy żłobka nałożona została kara w wysokości 689 619,51 zł. Sprawa jest w toku – poinformowała portal Swidnica24.pl Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa UM w Świdnicy.

Z tą decyzją władz miasta wykonawca się nie zgadza. W odpowiedzi, sporządzonej przez kancelarię prawną, mecenas reprezentujący KBud wskazuje, że do opóźnienia nie doszło z winy wykonawcy, a inwestora, jakim jest miasto. Jak wskazuje mecenas Zbigniew Barwina, projekt budowlany zawierał błędy (na które właściciel firmy miał wskazywać w kilku pismach skierowanych do miasta), które wymagały zmiany projektu budowlanego, a to za sobą pociągało zmianę pozwolenia na budowę i zawarcie aneksów do umowy na wykonanie żłobka. – Błędy dotyczyły kwestii drobniejszych, ale i niezwykle istotnych jak drogi przeciwpożarowe – mówi Wojciech Napiórkowski, dyrektor zarządzający w KBud. – Już sam fakt, że doszło do podpisania aneksów, wydłużających wykonanie niektórych prac do końca I kwartału 2017 roku sprawiło, że nie było nawet formalnej możliwości utrzymania terminu. 

Z informacji podanej przez dyrektora Napiórkowskiego wynika, że trwa wymiana pism. – Jesteśmy gotowi spotkać się i rozmawiać – dodaje. Firma zastrzega jednak, że jeśli miasto będzie trwało w swoim postanowieniu, KBud zażąda od miasta pokrycia kosztów m.in. utrzymania placu budowy i płac za okres 7 miesięcy.

Jak już informowaliśmy, z powodu błędów w projekcie opóźniają się prace przy budowie stadionu miejskiego w Świdnicy. Miasto wypowiedziało umowę dotychczasowemu projektantowi. – Zamawiający odstąpił od umowy z projektantem z powodu niewywiązania się przez niego z zapisów umowy. W chwili obecnej trwają prace na wyłonieniem nowego zespołu projektowego. Jego zadaniem będzie wykonanie projektu zamiennego – informowała Magdalena Dzwonkowska. – Podczas robót budowlanych często dochodzi do ingerowania i modyfikowania dokumentacji projektowej. Jest to wynik zmian wprowadzanych podczas realizacji prac. I tak też było w przypadku modernizacji stadionu. Koniecznym będzie wykonanie projektu zamiennego w zakresie zmiany położenia zbiornika retencyjnego, który jest projektowany na terenie basenu letniego, a który wchodzi w kolizję z nowo projektowanymi nieckami basenowymi i trasą wodociągu. Dokonane muszą zostać także poprawki dotyczące konstrukcji i posadowienia trybun i ich zadaszenia, co wynikło ze struktury geologicznej terenu.” (więcej o opóźnieniu w budowie stadionu TU)

Agnieszka Szymkiewicz

 • YES

  “Jak już informowaliśmy, z powodu błędów w projekcie opóźniają się prace przy budowie stadionu miejskiego w Świdnicy. Miasto wypowiedziało umowę dotychczasowemu wykonawcy.” czyli wykonawca nie umie wykonac własnego projektu? czy projekt był do dvpy a wykonawcę pogonili? kowal zawinił a cygana powiesili?

  • Jan Wtorek

   Ten tekst jest jak TVP info – na jedno kopyto byleby tylko krytykować. Bardzo tendencyjnie i zaczyna być śmieszne bo już ludzie gadają między sobą, żeby uciekać przed ukrywająca się w krzakach redaktor, która potrafi zrobić temat z każdej dziurki w chodniku i w drodze. 🙂 ratuj się kto może

   • Młody

    Pan panie środa tom masz płacone ze te wpisy? Fakty są takie ze co inwestycja to wtopa i tyle.

    • Ewka

     Faktem jest, że żłobek funkcjonuje i 100 dzieci ma tam zapewnioną opiekę i kilka a może kilkanaście osób pracę. A miasto niech dochodzi swego, skoro nałożyli na wykonawcę taką karę to mają do tego jakieś podstawy i argumenty.

     • Maciej Miłosz

      Szkoda, że nie byli tacy chętni kiedy chodziło o dziurę w podwórku przy Rynku.

     • Młody

      Nie no jasne totalny sukces żłobek działa. Bardzo sie wszyscy cieszymy. Pół roku w plecy proszę powiedzieć to tym rodzicom którzy pod roku czekali 😂😂😂

     • Jan Wtorek

      No waśnie myśle ze mimo wszystko fajnie ze ten żłobek jest a połowa kasy spoza budżetu miasta na to poszła 🙂 liczy się efekt końcowy. Jakos za Murdzka nikt o tym nie pomyślał w ogóle by żłobek nowy zrobić

     • HaKa

      No i oczywiście musiało się byłej władzy oberwać, a jak 🙂
      Widać w społeczeństwie nadal krucho z czytaniem ze zrozumieniem, więc zacytuję: “Inwestycja została sfinansowana ze środków budżetu państwa w ramach resortowego program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH” – edycja 2016…” – zatem za żłobek można podziękować prędzej partii rządzącej niż miastu, bo gdyby nie ten program i dofinansowanie, to zapewne i za tej kadencji nikt by nie myślał o takich inwestycjach… Jednak skoro dają niemal połowę to czemu nie skorzystać, przecież przyda się do następnych wyborów do portfolio 😉

    • Jan Wtorek

     Sławku czy mogę wkleić info przypominające o zarzutach dot stawów milickich? Jestes mistrzem pisowskiej propagandy ale niestety sam sobie nie umiesz pomoc 🙂

     • Młody

      Przestań jarać to świństwo i proś rano Beatę o podwyzje 😉

  • Janusz B.

   Popatrzmy pragmatycznie. Jest naprawdę świetny obiekt, wczoraj tamtędy przejeżdżałem – gratulacje. Pomimo trudów z wykonawca cieszmy się jako mieszkańcy , że jest nowy obiekt 21 wieku. Zreszta widać ze dużo się dzieje w mieście na każdym kroku. Panie Sławomirze proszę dalej zaklinać rzeczywistość tak jak w czasie kampanii Murdzka jak widać skończyło się na PiS a pan to gdzie dzisiaj w ogóle się podziewa? PiS czy po? Czy równie szybko zmienia pan barwy partyjnej jak pana kolega? Wstyd

 • Młody

  Proponuję żeby Pani Ewa ufundowała nagrody dla prezydentki Suwalskiego i Szymona. 100 kola za kazde opoznienie inwestycji o rok, 200 koła za opóźnienie pół roku i po bańce dla każdego za ukończenie inwestycji w terminie .

  • Ewka

   A ja proponuję trochę relaksu i odpoczynku np. nad stawami Milickimi, to może mniej żółci będzie się z pana wylewało. Może karpie pan sobie połowi??? Przyroda koi nerwy i uspokaja…

 • sąsiad z przeciwka

  na jakiej podstawie wykonawca odstępuje od wykonania zamówienia wygranego dzieła. czy jako doświadczony wykonawca nie powinien na etapie wygrywania przetargu wygarnąć MIastu w drodze zapytań błędów w projekcie?? Firma tutaj wygrywa w drodze wybuduj a nie wybuduj i dyskutuj.. W UM Świdnica nie ma komu walczyć przykład tego tematu juz miał miejsce jak Miasto zaskarżając WYgranbego do sądu szybciutko odstąpił ood zaskarżenia a teraz ponosi konsekwencje. Brawooo UM brawwwo UM

 • Gosia

  Bubel za bublem , bublem pogania , a ruina przed latawcem stoi jak stała, ot i cała polityka.

 • Swidniczanin

  To prześledźmy od początku ten wątek, bazując na artykułach z portalu. Budowa rozpoczęła się w lipcu, 7.11.2016r żłobek miał być gotowy.
  13.10.2016r mamy pierwszy artykuł, z którego wynika, że przyczyną opóźnienia jest zła pogoda i problem z podwykonawcą, który nie wykonał na czas dachu, nie było wniosku o wydłużenie terminu.
  Kolejny artykuł jest z 7.11.2016r – termin zakończenia budowy. Znów czytamy o problemach wyłonionej z przetargu firmy z podwykonawcą i jest mowa o karze – 100.000zł za każdy miesiąc. Jest też mowa o rozliczeniu inwestycji do końca roku z powodu dofinansowania z ministerstwa.
  28.11.16r mamy następny artykuł – planowany termin oddania żłobka 1.01.2017, miasto prowadzi rozmowy o wydłużeniu terminu budowy.
  3.01.17 – żłobek dalej nie jest skończony, ale miastu udało się przesunąć termin rozliczenia.
  22.05.17 – żłobek jest prawie gotowy ale brakuje dojazdu i placu zabaw. Jest już inny dyrektor firmy wyłonionej z przetargu i jak się nagle dowiadujemy, “projekt nie był najwyższej jakości” – dziwne, że takie rzeczy odkrywa się dopiero podczas budowy. Kolejna ciekawostka: podwykonawcy skarżyli się na złe przygotowanie placu budowy, co powodowało opóźnienia w odbiorach i temat był wielokrotnie poruszany na sesjach RM. A o ile mi wiadomo, placem budowy nie rządzi miasto, tylko firma, która ma tam coś robić.