Strona główna 0_Slider Posłowie okręgu wałbrzyskiego po dwóch stronach barykady

Posłowie okręgu wałbrzyskiego po dwóch stronach barykady [VIDEO]

51

W Sejmie dzisiaj drugie czytanie ustawy o Sądzie Najwyższym. Pakietowi ustaw, zmieniających polskie sądownictwo, towarzyszą ogromne emocje i skrajne postawy. Posłowie z okręgu wałbrzyskiego ostro wypowiadają się z sejmowej mównicy.

Sejm i Senat przyjęły już ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju powszechnym sądów, ustawą domykającą ma być ustawa o Sądzie Najwyższym, na mocy której zostanie wygaszona obecnie trwająca kadencja SN. Wybór nowych sędziów, który wg projektu, jeszcze do wczoraj, miał pozostać jedynie w gestii ministerstwa sprawiedliwości, dzisiaj proponowane jest przyznanie tego przywileju prezydentowi. Wszystkie gremia prawnicze – od Krajowej Rady Sądowniczej, przez stowarzyszenia po Sąd Najwyższy, mówią o niezgodności ustaw z Konstytucją. Opozycja wskazuje, że nowe uregulowania całkowicie podporządkowują sądownictwo politykom, a szczególnie ministrowi sprawiedliwości. Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że chodzi jedynie o poprawę funkcjonowania sądów, wyeliminowanie patologii i uzyskanie przez społeczeństwo kontroli nad – jak to określają politycy rządzącej partii –  “kastą sędziów”.

Wśród 49 posłów, podpisanych pod projektem ustawy o Sądzie Najwyższym jest świdniczanin, Wojciech Murdzek, formalnie niezwiązany z żadną partią, ale wchodzący w skład klubu Parlamentarnego PiS. Podczas debaty sejmowej po pierwszym czytaniu projektu zabrał głos:

Zupełnie inny pogląd ws. zmian i planów rządzącego ugrupowania przedstawiła posłanka Platformy Obywatelskiej z Okręgu Wałbrzyskiego Katarzyna Mrzygłocka:

Dzisiaj posłowie Mrzygłocka i Murdzek są po dwóch stronach barykady, a jeszcze 3 lata temu sytuacja wyglądała zupełnie inaczej.  W 2014 roku Platforma Obywatelska poparła Wojciecha Murdzka w wyborach na prezydenta Świdnicy.

***

Wczoraj prezydent RP Andrzej Duda zażądał przyjęcia jego projektu ustawy, wprowadzającej zmianę do ustawy o KRS (o zmianie trybu wyboru sędziów), od czego uzależnił podpisanie ustawy o Sądzie Najwyższym. Decyzję z entuzjazmem chwalił klub Kukiz`15, opozycyjne PO, PSL i Nowoczesna wypowiadały się z umiarkowanym zadowoleniem. Po analizie i głosach prawników wskazujących, że zaproponowana zmiana niczego faktycznie nie zmienia, a ustawa nadal będzie łamała Konstytucję, opozycja żąda weta prezydenta do wcześniej przyjętych ustaw o sadownictwie i rezygnacji z ustawy o SN w proponowanym obecnie kształcie. Przeciwko zmianom protestuje część Polaków. Spontaniczne manifestacje od niedzieli organizowane są w wielu polskich miastach. Prace nad ustawą próbuje powstrzymać opozycja, dzisiaj kluby zgłosiły 1300 poprawek.

Atmosfery nie studzi lider PiS Jarosław Kaczyński, który w emocjonalnej wypowiedzi oskarżył opozycję o zamordowanie brata, Lecha Kaczyńskiego. Posłowie zapowiadają złożenie przeciwko prezesowi pozwów zbiorowych.

/asz/

 • Wiktor Lis

  Ależ Murdzol powiedział co wiedział….Ma coś facet na sumieniu skoro tak dobrze chce żyć z Ziobrą…

  • Obi von Kenobi ;-)

   Nie będę głosował na PIS , Jeszcze na żadnej partii tak się nie zawiodłem !

   • Pozytywny

    A kogo obchodzi na kogo będziesz głosował? Uważasz się za jakiś autorytet czy co? Jeżeli się na czymś zawiodłeś to napisz chociaż na czym a nie tylko 1 zdanie nic nie wnoszącej “papki”. A więc na czym się tak strasznie zawiodłeś? Chciałeś się z muzolami pobawić czy co?

    • Obi von Kenobi ;-)

     Tak, jestem autorytetem i nie będę nigdy głosował na ” dojną zmianę ” 🙂

     • kibol

      To znaczy, że na PO/PSL nie bedziesz głosował? To oni doili…:)

   • Wiktor Lis

    …a ja bym chciał, żeby Wam- zwolennikom “dobrej zmiany” z klapkami na oczach – tak dały te zmiany (tzw reformy) w d….. żebyście piszczeli i Wasze rodziny też, żebyście nawet w stanie upojenia alkoholowego za te 500 plus, które pobieracie- odczuwali na każdym kroku jak Wam stalinowskie państwo daje w tyłki- tego Wam życzę …..a ja będę wtedy szczęśliwy i będę Was gnębił w postach…

    • obserwator

     Gdyby ktoś chciał wiedzieć jak wyglądała demokracja ludowa za czasów PRL to W.L. właśnie ją zaprezentował. Czasem jeszcze jakiś duch się obudzi …

     • Wiktor Lis

      nooo- pewnie W.L. to agent- bo Twoi pobratyńcy we wszystkich widzą agenta….

 • Natalia

  Ja bede glosowala na PIS dlatego ,ze przyniosla pozytywne zmiany . Opozycja udowodnila ,ze zalezy im na tym aby bylo jak bylo. Zawsze od czegos trzeba zaczac.

  • Alojzy

   Masz do tego prawo! Ale lepiej, żeby było jak było kiedyś niż jak jest teraz, albo będzie za pare lat. Pożyjemy zobaczymy…

  • daro

   Może zacznij od swojej edukacji , przemyśl to jeszcze raz spokojnie a potem złóż deklaracje na kogo zagłosujesz , prosze .

   • Natalia

    Ja edukacji nie potrzebuje ja pamietam nierzady tych liberalow i to od 27 lat . Dlatego mowie pass. Oni nam obiecuja , obiecuja ale raj po smierci .

 • YES

  a to niedobra opozycja-zamordowała (????????????) posłowi Polskęzbawowi brata-a tak na powaznie coś się onemu odkleiło? i taki facio rządzi naszym biednym krajem :-(((

  • Franek

   Ulżyło Ci? Wyplułeś z siebie kolejną porcję jadu i zbierasz następną?

   Rozwścieczona totalna pozycja, łże-media polskojęzyczne na usługach … (każdy rozsądnie myślący dopowie sobie resztę) oraz ludzie zaczadzeni nienawiścią do Kaczyńskiego, PIS-u, Kościoła “boją się” życia w “totalitarnym ” państwie, jakim rzekomo staje się teraz Polska.

   Każdego dnia od wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów kłamią, manipulują, obrażają, prowokują, a później hipokryci oburzają się reakcją sprowokowanego Jarosława Kaczyńskiego…

   Toż to święty człowiek jest, że DOPIERO TERAZ tak wybuchnął. 🙂

   • daro

    To wszystko o czym piszesz ten jad i ta reszta którą zarzucasz koledze Yes , jest właśnie w twoim poście , przeczytaj sobie jeszcze raz swój post ze zrozumieniem .

    • Franek

     Oj, PRAWDA w oczy kole. :)))

     • Obi von Kenobi ;-)

      Widzisz, a jednak kapie jad z twojego postu ;-))
      a gdzie merytoryka– brak, tylko ciągłe wycieczki ad personam.

   • YES

    no nie wiem o czym ty piszesz do mnie? ja widziałem w tym telewizorze Polskęzbawa wyzywajacego i oskarżajacego o morderstwo opozycję a nie siebie 🙂 a później jakieś tłuste babsko wzywało wzorem Polskezbawa opozycję do zamknięcia mordy 🙂 a jak dzień wcześniej Michnik nie wytrzymał i bluznął tumanowi z kurTV(polskojęzyczna stacja na usługach…) to władcy wypluli swoją porcję jadu-Michnik to też święty człowiek że dopiero teraz wybuchnął i też na pytanie o brata -a hipokryci sie oburzają

    • Franek

     brat Michnika- MORDERCA SĄDOWY od lat ukrywający się w Szwecji
     brat Kaczyńskiego – PREZYDENT POLSKI, który za życia był wyszydzany, opluwany, min. przez michnikową G….ą Gazetę

     A teraz opętana opozycja wyciera sobie nim gęby bezczelnie wykorzystując przeciwko bratu.
     Są jakieś granice, których przekraczać nie wolno!

     • JAcenty

      Sędzia Kryże – oczywiście bojownik w walce o jedynie słuszną sprawiedliwość skazujący w sfingowanych procesach, poseł Piotrowicz – nawrócony neofita gorliwie walczący o demokrację i prawa człowieka zwalczając i prześladując członków opozycji demokratycznej w latach 80-tych, odznaczony za swoje ‘zasługi’.
      Jeszcze jakieś trupy z szafy?

     • Franek

      Do meritum! Michnik – Kaczyński i ich bracia, do tego się odnieś, a także do “przemysłu pogardy”, który znów funkcjonuje ze zwielokrotnioną siłą.
      Masz coś do powiedzenia? Słucham…

     • JAcenty

      Odniosłem sikę przecież. Wykazałem, że ‘przemysł pogardy’ jak to określiłeś jest udziałem obu stron a nie tylko jednej. Bo oczywiście Adam Michnik jest godzien pogardy przez swojego brata a Piotrowicz, który sam odpowiada przecież za swoje czyny powinien być wyniesiony na pomniki jako wzór cnót.

     • Franek

      Oczom nie wierzę!
      Bronisz “kartofla”, tego , który ” kiedyś gdzieś poleci i wtedy …” (słowa Komorowskiego), którego ślepy snajper nie trafił ” ( znów Komorowski”), któremu odmawiano samolotu, miejsca przy stole negocjacyjnym w UE, itd. itd.

      Teraz taka mądrość etapu? 😉

      A Michnik jest godny pogardy za lata walki z polskością, za tę całą obrzydliwą pedagogikę wstydu i ojkofobię sączoną Polakom do głów.

     • JAcenty

      Potrafisz czytać ze zrozumieniem? Potrafisz jednocześnie chodzić i żuć gumę? W którym miejscu napisałem, że bronię Kaczyńskiego? Zawsze mówiłem, że Lech Kaczyński był złym prezydentem, jednak w porównaniu do swojego brata jawi się jako ideał. Stwierdziłem, że nawet on, taki jak go określiłeś ‘kartofel’ (jak tak o nim nie mówiłem), nie posunął się do tego by łamać konstytucję, by proces legislacyjny tak ważnych ustaw jak ustawy o ustroju sądów powszechnych uchwalać w trzy dni pod osłoną nocy, odbierając opozycji prawa do dyskusji. No cóż będą spisane czyny i zamiary. Pamiętaj tylko, że władza nie jest dana PiS na wieczność. Kaczyński kiedyś za to zapłaci.

   • Wiktor Lis

    Franek. Przecież Kaczyński i jego przyd….asy najpierw walą w ryj a potem krzyczą i robią awanturę, że przeciwnik im oddaje… To jest właśnie cała polityka PISiorów. Czego nie dotkną to sp……jeszcze bardziej niż było….

    • Franek

     A ty żyjesz w jakieś alternatywnej rzeczywistości?

     Dwa przykłady z dzisiejszego dnia:
     – doskonałe wyniki finansów publicznych – jeszcze większa nadwyżka budżetu,
     – 38 % poparcia dla PIS, 19 % dla PO.

     Boli?
     Boli! 🙂

     • YES

      Przekonałeś mnie! Kupiłem sobie koszulkę “Śmierć wrogom Ojczyzny” -poczułem sie jak to jest być Piotrowiczem i “mordą zdradziecką” z rozpędu zamówiłem jeszcze przecenioną koszulkę z zołnierzami zaklentymi (łupaszek) – a zaszalałem z koszulkami bo odczułem tą nadwyżkę budżetową-zwłaszcza przy zakupie masła 🙂

 • antek

  Powtórzę to co napisałem w innym miejscu:
  Chichot historii. Rok 1989 – inż. W. Murdzek organizuje protesty i modlitwy w
  dawnym ZEM-ie przeciwko władzy PRL. Rok 2017 – poseł W. Murdzek na
  liście 49 posłów żądających przywrócenia zasad z PRL-u. Skąd ta zmiana –
  władza, pieniądze czy może jakiś inny czynnik??? ŻAŁOSNE

  • Pytam_nie_bladze

   Chichot historii to jest wtedy kiedy byli opozycjoniści, niejednokrotnie internowani, brutalnie przesłuchiwani idą dzisiaj ręka w rękę z ich oprawcami z czasów PRL. Pytanie tylko po co oni to robią? A no po to, że wiedzą, iż dzisiejsza opozycja jest bardzo slaba, nie ma lidera, a za dwa lata wybory i być może dla każdego miejsce przy korycie się znajdzie. Czego broni pan frasyniuk (specjalnie mała litera), skoro po zatrzymaniu przez Policjanta mowi do niego i do kamery, że “ma w dupie prawo”? To nie są ludzie, którym zależy na dobru Ojczyzny. Nie uznam za opozycje posłów PO, ktorzy twierdzą, że Polska istnieje hipotetycznie, a za 6000 zł to tylko złoeedziej może pracować. Przykro mi, ja.6000 zł zarabiam raz na kwartał i o dziwo nie kradnę. Pozdrawiam

   • Wiktor Lis

    Wtedy kiedy tamci opozycjoniści byli internowani i siedzieli w kryminałach (jak Pan Władysław Frasyniuk, który przesiedział na Kleczkowskiej we Wrocławiu chyba ze 4 lata) to poseł Kaczyński nawet nie wiedział, że jest Stan Wojenny….on biedaczek dowiedział się będąc na godz. 10 rano w kościele- w tym czasie opozycjoniści już siedzieli albo szli na Milicję z ręcznikami i szczoteczkami do zębów na wezwanie…Poseł Kaczyński ma chyba żal do całego świata, że nikt go nie chciał wtedy zamknąć w więzieniu jako politycznego- bo nic nie znaczył nawet dla tamtejszych służb PRL. To już jego brat przynajmniej działał w “podziemiu”, siedział pod koniec lat 80- tych w podstolikach, w Magdalence (do czego nie chciał się potem przyznawać) a co Jarek robił ??? przynosił papierosy pierwszoplanowym opozycjonistom.Dziś się kreuje na BOHATERA i modyfikuje zwój życiorys- wtedy trzeba było być bohaterem !!!

    • Natalia

     Frasyniuk zostal dokoptowany ze styropianu oj naiwny.

     • Obserwator

      Kobieto, Frasyniuk należał do tzw frakcji komandosów i z poprzednim systemem napieprzał się wręcz fizycznie. To nie jest pizduś – glancuś jak członkowie świty prezesa.

   • Obi von Kenobi ;-)

    Chichot historii to jest wtedy kiedy byli opozycjoniści, niejednokrotnie internowani, brutalnie przesłuchiwani znów idą przeciw PRL-owskiemu prokuratorowi z Sejmie

    • YES

     ale to jest dobry Piotrowicz bo pisowski 🙂 na własnej piersi wyhodowany :-)))

    • JAcenty

     A sądzeni są przez sędziego Kryże, który oczywiście wcale nie jest członkiem skorumpowanej kasty sędziowskiej, on wcale nie chciał być sędzią, on palił ale się nie zaciągał, i to nieprawda, że dach przeciekał zwłaszcza że wcale nie padało, i to nieprawda, że opozycja chciała aby było jak było, ona chciała tylko aby nie było jak było bo … o kuźwa pogubiłem się… Jarek co ja to miałem powiedzieć ???

 • Młody

  Żal patrzeć jak gość sie zabija politycznie towarzysko i biznesowo . Zeby nie bylo tak że za rok dwa będzie mu wstyd z domu wyjść .

 • Wiktor Lis

  Tak sobie myślę….poseł Murdzek jest Honorowym Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej gdyż tytuł taki został mu nadany przez Nadzwyczajne Zebranie Delegatów- czyli nadal jest związany z tą strukturą…Czy przypadkiem nie kołacze mu się po głowie myśl aby w przyszłych wyborach samorządowych wystartować znów na Prezydenta Świdnicy ??? Ma duże poparcie Biskupa i dużej rzeszy kolegów- samorządowców i nie tylko…. kto wie….Drugiej strony nagle zaczął się udzielać w Sejmie jakby chcąc zabłysnąć przez posłem Jarosławem….może jest coś w tym… coś kombinuje w tej głowie….

 • mieszkaniec

  Dla kasy zrobi się wszystko, a przecież Pan Murdzek to jest od Pana Gowina, tego Gowina co to był Ministrem Sprawiedliwości i szefował tym okropnym sądom… a jedyne co zrobił to próbował likwidować sądy rejonowe w małych miejscowościach.

  Prawda jest niestety taka, że w tych ustawach nie ma miejsca dla obywatela, zwanego obecnie suwerenem. Przez 2 lata żadna ustawa nie została uszczelniona tak aby nie można było jej interpretować na tysiące sposobów.

  • YES

   albo suwenirem 🙂

 • Andrzej Komorowski

  ha,ha ta pani poseł nic dobrego nie zrobiła- klaskać to każdy może- jeszcze tylko dwa latka i poniżej kreseczki -baj,baj szukać sobie pracy

 • Andrzej Komorowski

  PiS I TYLKO PiS

  • Obi von Kenobi ;-)

   Nigdy więcej nie będę głosował na PiS i ich “dojną zmianę”

 • Andrzej Komorowski

  PUCZYŚCI DO PRZEDSZKOLA A NIE ZA POLITYKE SIĘ BRAĆ

 • Młody

  Murdzek daje dziś swoja twarz prokuratorowi Piotrowiczowi i podjadającej, grubej wulgarnej Pawłowicz .Pytanie czy już sięgnął dna czy jeszcze będzie go szukać ?

 • Pytam_nie_bladze

  Jeżeli Sądy są takie czyste, to dlaczego w świdnickim Sądzie pracuje sędzia, który jechał po pijaku 0,7 promila jeżeli dobrze pamiętam, a jego inny kolega po fachu, chyba z Gdańska, który go sądził stwierdził, że jest to znikoma szkodliwość społeczna czynu i umorzył mu postępowanie. I tak oto człowiek, który sądzi przestępców, złamał prawo i nadal sądzi przestępców. Ciekawe ile razy skazał od tamtej pory ludzi na podwójnym gazie jeżdżących

  • JAcenty

   Trochę to naciągane, nie bronię sędziów, sam mam im trochę do wrzucenia ale zauważ, że sędziów jest 10.000. To tak jakby przygotować ustawę o wywaleniu na bruk wszystkich lekarzy ponieważ był w jednym szpitalu lekarz leczący pacjentów był na bani i który spowodował błąd w sztuce lekarskiej.

   W świdnickim sądzie pracuje jeszcze sędzia S. która oddała prawo jazdy złotówie na prochach bo stwierdziła że i tak jeździłby bez prawa jazdy. Tylko aby wywalić ją z zawodu nie trzeba nowych przepisów wystarczyłoby skutecznie egzekwować te, które już istnieją.

  • Wiktor Lis

   Bo jest wiele patologii- w tym w świdnickich sądach, o których czytamy w prasie –
   to prawda. Jednak po pierwsze- są to jednostkowe przypadki, a po drugie rządy i organy państwowe powinny z nimi walczyć merytorycznie- wymyślić jakiś system, który pozwalałby ścigać takie przypadki. Co robi rząd ??? Całkowicie rozwala system państwa, zawłaszcza najważniejsze instytucje- tak aby nikt pośliny Kaczora nie mógł ścigać i powiązanych z nim ludzi od afer w SKOK, aby zniszczyć przeciwników politycznych wtrącając ich do więzień bo mu tyłka nie liżą, zajmuje się wszystkim innym byle nie najważniejszymi dla funkcjonowania państwa sprawami- budżetem, reformą systemu ubezpieczeń społecznych, służbą zdrowia itp…Ktoś kto niczego nie potraf tworzyć- zaczyna od niszczenia. Jak do firmy przyjdzie nowy manager będący tępakiem to zajmuje się roszadami personalnymi albo remontami WC- w rządzie jest tak samo. PIS robi operację na otwartej klatce piersiowej żyjącego pacjenta- robiąc to brudnym szpadlem.

   • Pytam_nie_bladze

    Jednostkowe przypadki to są, ale wykroczeń poszczególnych sędziów.
    Niestety, naginanie przez nich prawa, orzekanie niezgodnie z obowiązującymi przepisami, arogancja na każdej rozprawie, na jakiej tylko byłem, a ponadto brak znajomości przepisów (kilka razy zdarzyło mi się, że sędzia nie potrafił odpowidzieć na moje pytanie odnoście moich praw). Dodajmy do tego immunitety. Czemu mają one służyć? Braku osądzenia w przypadku złamania prawa? Nie powinno ich być. Powiny być przepisy szczególnie chroniące sedziów, ale nie immunitety. Nie wiem, w którą stronę podążą zmiany PIS-u, ale wiem, że na pewno trzeba zmienić prawo o Sądach, bo działają bardzo źle i krzywdząco…

    • JAcenty

     W kwestii immunitetów masz rację, na przykład niemieccy sędziowie nie mają immunitetu. Znałem kilku sędziów z Niemiec i w rozmowie podkreślali oni właśnie fakt braku takiej ochrony dla nich. Co do braku znajomości przepisów przez sędziów: można to próbować zrozumieć poprzez pryzmat częstotliwości zmian w prawie. Zmian w kodeksach i przepisach wykonawczych było tyle, że nikt nie był w stanie być na bieżąco z prawem. Powtarzam, ja ich (sędziów) nie tłumaczę, ja usiłuję zrozumieć. Sędziemu trzeba dać przede wszystkim stabilność prawa, jeżeli przepis zmienia się co kilka miesięcy nikt tego nie ogarnie.

     • Wiktor Lis

      Jacenty- zgadzam się z Tobą. Niedouczonych sędziów oczywiście jest wielu lecz nie tylko sędziów. To samo dotyczy zupełnie innych grup zawodowych- nauczycieli, lekarzy, mechaników samochodowych, stolarzy i wielu innych….Iluż to ja znam aroganckich niedouczonych mechaników – włosów na głowie to mało aby zliczyć.Obecnie prawo zmienia się w zastraszająco szybkim tempie, że nie zawsze sposób nadążyć. Nawet kodeksy są drukowane z rocznym opóźnieniem. Prawo ma wiele luk co wynika nie tylko z niekompetencji polityków, którzy je uchwalają ale także z ciągle zmieniającej się rzeczywistości- nie sposób uregulować jednoznacznie każdego stosunku prawnego bo jak wiemy- diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Prawo musi być jak najbardziej jednoznaczne i powinno być jak najmniej przypadków, w których rozstrzygnięcie należy do tzw. “kategorii ocennej sądów”. Jednak należy dążyć do minimalizacji takich przypadków, w których prawo jasno i jednoznacznie nie wskazuje jak ma wyglądać dany stosunek prawny i nie wolno- powtarzam- NIE WOLNO robić zmian w prawie na szybkiego, robić wielkich reform w miesiąc itp…. Tymi sprawami- merytorycznie- muszą zajmować się fachowcy a nie politycy. Tak na marginesie znam przypadek, w którym z pewnych względów nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa – w związku z przepisami uchwalonymi przez niedouczonych polityków….no tylko, że ten sam ustawodawca nigdy nie zmienił przepisów kpc o egzekucji z majątku Skarbu Państwa gdzie jest możliwość dochodzenia wierzytelności wobec SP wyłącznie z rachunku bankowego i to w szczególnym trybie. Nie da się zmienić jednej ustawy bez dostosowania jej do dziesiątek innych ustaw.

     • Pytam_nie_bladze

      Nie do końca tak jest. Prawo się tak samo zmienia dla innych służb jak Policja, Straż Pożarna, SG, Służba Celna, Straż Miejska i jakoś od tych służb wymaga się znajomości prawa, a sytuacja braku aktualnej wiedzy często gęsto kończy się niedopełnieniem obowiązków lub/i przekroczeniem uprawnień i wylotem na zbity pysk. A Sędzia, czy prokurator mogą dowolnie interpretować dowody…