Strona główna Polityka Platforma Obywatelska będzie miała swojego kandydata na prezydenta?

Platforma Obywatelska będzie miała swojego kandydata na prezydenta?

18

Podczas piątkowej Konwencji dolnośląskiej SLD przewodniczący struktur wojewódzkich Marek Dyduch podał, że kandydatem partii na prezydenta Świdnicy będzie obecnie urzędująca Beata Moskal-Słaniewska. Czy ten komunikat pomoże podjąć decyzję o własnych planach  wyborczych świdnickiej Platformie Obywatelskiej?

Na zdjęciu Jan Dzięcielski i Piotr Fedorowicz

Brak samodzielności zemścił się na PO w poprzednich wyborach samorządowych. Po rezygnacji z własnego kandydata, fiaskiem zakończył się start popieranego przez partię Grzegorza Schetyny Wojciecha Murdzka. Zakończyło się podwójnym blamażem, bo po wyborach Wojciech Murdzek zdecydowanie związał się z Prawem i Sprawiedliwością, startując  już z powodzeniem – z listy partii Jarosława Kaczyńskiego do Sejmu. Dziś jest członkiem partii Jarosława Gowina.

Na niepowodzenie w wyborach nałożyły się wewnętrzne problemy partii. Jednym ruchem rozwiązane zostały struktury PO w powiecie, a dopiero po dwóch latach udało się powołać jedno nowe koło. Mimo porażki w poprzednich wyborach, znów rozważana była kwestia postawienia na “nieswojego” kandydata. Rozważana była opcja poparcia obecnej prezydent Świdnicy. – Nie chcę niczego przesądzać. Zasadnicza różnicą jest to, czy kandydat startuje z konkretnej partii, z którą my konkurujemy, czy tworzy własny komitet. To otwiera możliwość poparcia. Ale – tak jak pani mówi, pani prezydent jest członkiem SLD i musimy brać to pod uwagę. Powtórzę, to jest bardzo poważna decyzja dla nas, bo Świdnicę traktujemy jak strategiczne miejsce na Dolnym Śląsku i w okręgu wyborczym, dlatego staram się pokazać różne argumenty, ale do samej decyzji jeszcze daleko – mówił w lutym poseł Tomasz Siemoniak. Czy wraz ze słowami Marka Dyducha na Konwencji dolnośląskiego SLD, dylematy PO zakończyły się?

Jak informował rzecznik dolnośląskiej SLD w komunikacie, przewodniczący Marek Dyduch podkreślił, że Sojusz czeka długa i wyczerpująca kampania samorządowa. Potwierdził pełne poparcie dla kandydatów SLD na prezydentów dolnośląskich miast takich jak Świdnica, gdzie kandydatem SLD będzie urzędująca prezydent Beata Moskal-Słaniewska (…).

Piotr Fedorowicz mówi, że od początku jest przekonany, że PO powinna mieć własnego kandydata na prezydenta, jednak decyzje nadal nie zapadły i powinny być znane na początku maja. Tym kandydatem mógłby być Jan Dzięcielski, obecny przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy. – Nie uchylam się od tej odpowiedzialności – mówi, ale zaznacza, że nic nie jest przesądzone.

/asz/

 

 • Wiktor Lis

  Ale dyrdymały “Powtórzę, to jest bardzo poważna decyzja dla nas, bo Świdnicę traktujemy jak strategiczne miejsce na Dolnym Śląsku i w okręgu wyborczym”. W mojej ocenie zwrot “strategiczne miejsce” oznacza tylko i wyłącznie miejsce dla swoich rozgrywek pseudopolitycznych i różnego typu interesów. Kilka lat minęło a w Świdnicy nie ma ŻADNEJ opozycji, żadnych struktur itp… Tak naprawdę nie widzę żadnego kandydata na Prezydenta Miasta – bo po prostu ich nie ma z wyjątkiem B.M.S. (niebędącej wprawdzie moją faworytką). Tak poza wyborami to prawda jest taka, że dla Wrocłafka i Wałbrzyszka to Świdnica jest grajdołkiem, z którym nie trzeba się wcale liczyć- nawet w dotacjach, funduszach różnego typu itp….bo większość środków trafia do tych dwóch miast.

  • ryszard kuc

   Zgadzam się z tym poglądem, ale można to zmienić. W ostatniej kadencji widać do zmiany postrzegania naszego miasta, czego doświadczyłem w ostatnim udziale na Konwencji Wojewódzkiej lewicy we Wrocławiu !!!

  • Suw

   Wiktor startuj!!! Wygraną masz na starcie 😉

 • Jan

  Tylko wspólny kandydat PO i Nowoczesnej może doprowadzić do 2 tury a wtedy może się zdarzyć wszystko. Panowie zamiast unikać decyzji powinni usiąść i zacząć traktować się poważnie!

  • Natalia

   Nigdy jak juz to z poza ukladu.

  • hanka

   Tylko Nowoczesna w Świdnicy niestety z winy pewnych osób jest kojarzona ze Wspólnotą..władze regionalne postawiły na złego konia..

   • Jan

    A kto tam jest poza Iwanczem ze wspólnoty?

   • rentier

    Joanna dlaczego zakładasz że Beata wygra wybory i ty dalej będziesz spijać miód tracąc czas za publiczne pieniądze na forach internetowych? Przemyśl plan B, Beti przegrywa i koniec z kawkami, dobrą pensją, może jakaś kontrola. Ponoć karma wraca 😉

    • Jan

     To to pikuś, ciekawe dlaczego Cesarzowa zakłada że wygra? Ja myślę że powinna tez założyć plan b i to że wraca do pracy u podstaw.

 • Politolog z Katowic

  Tak krótko: mało prawdopodobne by Pan leśniczy miał startować w wyborach prezydenckich, załatwił żonie robotę w MBP, teraz dzięki układom zrobił ją wicedyrektorem tejże instytucji (nigdy tam wicedyrektora nie było bo nie był i nie jest potrzebny). Nepotyzm i faul. Pan leśniczy nie boi się opozycji bo jej nie ma jak Żwirka i Muchomorka, ale są media i prasa i oni mogą to wytknąć.

  • Ryszard Kopciński

   A ten swoje dyrdymały chyba specjalista od rozumu by się przydał:-) W tych Katowicach to smog z rozumku robi popiół:-)

  • Rafa

   Nie sądzę żeby to było mało prawdopodobne, to pewne. Smutne jest to, że oni nie chcą się nawet odnieść do tego o czym Pan pisze, tak, jakby rzeczywiste było tylko to, co jest napisane w mojejswidnicy.

 • Ryszard Kopciński

  No to przynajmniej konkretny kandydat pytanie czy będzie chciał kandydować? PO po dawnych doświadczeniach idzie po “rozum do głowy”. Już “Murdzka nie poprą”? Szkoda, że “Polak mądry po szkodzie” i po tylu latach dopiero teraz? Choć może lepiej by powstała wspólne koalicja antyWspólnotowa vel antyporozumienie Gowina

  • Pająk

   Musiałeś sobie konto otworzyć żeby swoje frustracje wywalić. Trudno, ale spróbuj może zrobić jeden wpis bez słowa Murdzek ;),
   Co do wyborów to jest klasyczne polskie bagienko PIS nie ma kandydata, PO dogadało się ze Słaniewską poza tym Leśniczy nie wystartuje bo go z roboty wywalą (a awansował za PISu). Nowoczesna ma tylko Iwancza, Wspólnota Pałaca no i jeszcze pewnie Paluszek wystartuje.

 • Mariusz

  Wałbrzychem z sukcesami, drugą kadencję, zarządza dyrektor szpitala, to może i w Świdnicy by się sprawdził tenże? I też jest członkiem PO. Wg ekspertów świdnicki szpital zawsze był lepiej zarządzany od wałbrzyskiego i wypadał lepiej w rankingach.

  • ryszard kuc

   Jestem za dwukadencyjnością wszystkich władz wybieralnych od Posłów, Senatorów RP do Radnych wszystkich szczebli !

 • ryszard kuc

  Brałem udział w pierwszej części tej konwencji. Wiele trafnych i ciekawych ocen padło z ust jej uczestników. A do najważniejszych zaliczam wniosek o wprowadzenie dwu kadencyjności dla Posłów i Senatorów RP, tak jak to wprowadzono dla samorządowców. Oraz zapowiedz likwidacji Senatu po następnej kadencji tego parlamentu, tj. od 2022 r., bo taka jest zasad prawna w tym zakresie.

  • Suw

   Panie Ryszardzie i to jest właśnie problem że tacy ludzie jak Pan, Markieiwcz, Dyduch dalej są w SLD, mają wpływ na struktury, kandydatów oraz wizerunek ugrupowania. Dopóki Pan z kumplami z PRLu tego nie zrozumie SLD będzie zawsze skazane na klęskę a PIS będzie obiecywał i kupywał wasz elektorat.