Strona główna 0_Slider Łańcuch ludzi. Będzie protest przed świdnickim Sądem Okręgowym

Łańcuch ludzi. Będzie protest przed świdnickim Sądem Okręgowym

3

Świdnica po raz kolejny włącza się do ogólnopolskich protestów przeciwko wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w ustawach o sądach, a także planom dotyczącym nowej ordynacji wyborczej. Społeczny ruch Akcja Demokracja wzywa do stworzenia łańcucha ludzi. Manifestacje zaplanowano w czwartek, 14 grudnia o godzinie 19.00.

Ostatni raz w Świdnicy manifestowano 24 listopada.

W miniony piątek sejm przyjął, mimo sprzeciwu opozycji i wbrew krytyce konstytucjonalistów, znowelizowane ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekty wniósł prezydent Andrzej Duda, ustawa o SN została jednak zmieniona poprawkami, wniesionymi przez Prawo i Sprawiedliwość. Najważniejsze zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym dotyczą wprowadzenia dwóch nowych izb z udziałem ławników wybieranych przez senat, ustanowienia Izby Dyscyplinarnej oraz instytucji skargi nadzwyczajnej i skrócenia wieku, w którym sędziowie będą przechodzić w stan spoczynku. Natomiast na mocy nowej Ustawy O KRS 15 sędziów do rady będzie wybierał sejm. Dotychczas o wyborze decydowały wyłącznie środowiska sędziowskie. PiS przekonuje, że te zmiany mają poprawić funkcjonowanie sądownictwa w Polsce. Jak podkreślają zarówno konstytucjonaliści, jak i środowiska prawnicze i opozycja, żadna ze zmian nie ułatwi dostępu do sądów ani nie przyspieszy procesów. Szczególnie krytykowana jest skarga nadzwyczajna, która będzie mogła podważyć prawomocne wyroki, poza orzeczeniami sadów administracyjnych, wydanych od 1989 roku oraz podporządkowanie sądów politykom. Ustawami zajmie się teraz senat.

Zdaniem krytyków, kolejne zapowiadane zmiany, tym razem dotyczące ordynacji wyborczej, mają być wprowadzone tylko po to, by zagwarantować zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości w kolejnych wyborach. –  To moment próby i ostatni dzwonek. Prędzej czy później PiS zapłaci za to polityczną cenę za niszczenie demokracji. Władza obawia się protestu. Dlatego też tak długo przeciągali prace nad ustawami. Wiedzą, że gdy zimno i święta za pasem, trudno nam protestować. Trudno, ale trzeba. Bo to czas próby dla nas i dla Polski. – alarmuje Akcja Demokracja i zachęca do organizowania protestów. Apeluje, by nie używać żadnych flag ani emblematów partyjnych.

W Świdnicy manifestacja rozpocznie się 14 grudnia o 19.00 przed Sądem Okręgowym.

/asz/

 • Pozytywny

  Żeby bronić tego patologicznego sądu to trzeba być totalnym oszołomem. Pedofile na wolności , pijani taksówkarze nadal za kółkiem , naćpany koleś dźga w szyję nożem 2 osoby ( 1 zmarła) i dostaje tylko 5 lat bo był przestraszony. Żeby tego bronić to chyba trzeba ćpać klej czy coś.

  • Jan

   A kto broni patologie ? Za dużo kolega bajek się naoglądał. Zmiany żeby robić trzeba robić zgodnie z prawem to po pierwsze, a po drugie mają mieć jakiś cel. Obecnie proponowane ustawy nie zmieniają nic poza tym kto kogo ma wybierać. Nie zmieni to nic w temacie który opisałeś a może spowodować że za jakiś czas kilka osób w kraju będzie decydować o wyrokach. Dla twojej wiedzy od 2 lat bijemy rekordy zaległych spraw, system został już rozwalony a będzie tylko gorzej .

 • xdcam

  po ile płacą za udział w pikiecie