Strona główna 0_Slider Kogo barierka ta chroni?

Kogo barierka ta chroni? [FOTO]

22

Rozumiem, przy chodnikach, ale jakie ma uzasadnienie na tym skwerze? – pyta jeden z czytelników Swidnica24.pl. Jego zdumienie wywołało miejsce montażu barier ochronnych na ulicy Komunardów, a dokładnie na skwerze, posadowionym w centralnej części ulicy u wlotu ulic Ofiar Oświęcimskich i Sikorskiego.

W miniony piątek czytelnik był świadkiem montowania żółtych barier ochronnych odgradzających część chodnika na ulicach Sikorskiego i Komunardów oraz na wspomnianym skwerze. Rozumiem, że trzeba barierki montować jako ochronne w miejscach gdzie są chodniki. Ale po co montować je wzdłuż tego skweru na środku, gdzie nie ma grama chodnika, a metrowej wysokości żywopłot tworzy naturalną barierę? – pyta czytelnik dodając – Nawet jak zarzuci samochód, to wjedzie w krzaki i nie zniszczy się tak, jak uderzając w barierkę, która czołg mogłaby zatrzymać.

Za ustawianie tego typu barier odpowiada wyłącznie zarządca drogi. Jak ustaliliśmy w Starostwie Powiatowym, nie ma obowiązku zatwierdzania miejsca i sposobu montowania tego typu ochrony. Kwestię ogólnie reguluje rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. W punkcie siódmym czytamy:  “Dopuszcza się stosowanie bariery z elementami poręczy w celu oddzielenia ruchu pieszych od ruchu pojazdów.” Większość nowych barier na ul. Komunardów oddziela jezdnię od chodnika, oprócz tego jednego miejsca.

Co kierowało pomysłodawcami takiego właśnie ustawienia barier? Czy decyzję o ich montażu podjęto na podstawie analizy zdarzeń drogowych z udziałem pieszych w tym miejscu? Te pytania skierowaliśmy do Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Czekamy na odpowiedź.

Na pytania, dotyczące celowości i przyczyn tej inwestycji, rzeczniczka UM Magdalena Dzwonkowska odpowiada: przy ulicy Komunardów wymieniono stare, skorodowane barierki łańcuchowe na nowe rurowe. 

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 • Artur

  Cui prodest – jak mawiali starożytni 🙂
  Widać jakiś szwagier miał na zbyciu więcej barierek i trzeba było chłopu pomóc 🙂
  Podpowiedź dla zarządców – możecie ustawić na całej długości krajowej 35 przecinającej Świdnicę, to dopiero będzie zacna robota! Tylko może tam dajcie różowe na przemian z niebieskimi, będzie jeszcze piękniej :)))

 • szary obywatel

  Haha to sie ktos rozpędził…

 • tak jest

  Barierki wyprodukowane i miały być użyte… To je użyli 😁

 • Natalia

  Tu nie chodzi o ochrone tylko pociotek musial zarobic ale jaja .

  • henryk

   Tak samo jak słupki na długości ul.Pułaskiego.Dyr.Gleba wyjaśnił,że zostały z innego miejsca, to trzeba było je gdzieś wykorzystać.(autentyczne)Tylko czekać jak będzie nagła potrzeba, aby podjechało pogotowie czy straż pożarna.Istny prywatny folwark.

 • sprawiedliwy

  Ale urzędniką należy podiękować z ten projekt – przecież się napracowali. Brawo , tylko proszę o wyjaśnienie projektanta ,co miał na myśli . Chce wiedzieć z Imienia i Nazwisku ,który urzędnik to zaprojektował . Proszę redakcję o kontynuowanie tematu.

 • Domino

  Z jednej strony miasto walczy ze kolorowymi,szpetnymi reklamami, szyldami, bilbordami,a z drugiej montuje kupę blachy w jobtwojumać kolorze. To jest jakieś KUZORIUM! 😉

  • BrawoJa

   Wystarczyłoby podejrzeć jak robią to inne miasta i gminy, przede wszystkim te które poprawiają swoją estetyke, a nie tylko o tym chrzanią. Pobliski Wałbrzych nie posmarował barierek na żołto, zostawił ocynk i pięknie to się wpisuje w krajobraz zamiast go zakłócać, podobnie Wrocław, gdzie są barierki czarne czy Sandomierz lub Łódź. Co za kuriozum, czy ktoś kontroluje pracę w urzędzie i komunikację miedzy jego komórkami? Jeden wydział coś zrobi fajnego, to zaraz drugi zarządzany przez wazeliniarza Macieja, mu to zepsuje. Beato Moskal – Słaniewska może już czas wywalić szkodnika Świdnicy Stalina no chyba że ty też masz takie poczucie estetyki jak on i dyrektor Gleba odpowiadający bezpośerdnio za to żółte coś, ktore oszpeciło nasze miasto. A może warto poradzić się swojej dyrektor do spraw wizażu, pardon, przetargów. Skoro potrafi doradzić tak dobrze kolor włosów czy lakieru do paznokci w trakcie waszych wielogodzinnych ploteczek to może kolor barierek też będzie umiała dobrać? I wtedy urzędasy nie będą miały pretensji, że siedzi u Ciebie w gabinecie bezproduktywnie. Nie wmawiajcie ludziom pporzez zlotoustą rzeczniczkę, że takie coś zrobiliście dla bezpieczeństwa mieszkańców. Ustawa nie nakazuje smarować barierek na żółto. Warto do niej sięgnąć i poczytać ze zrozumieniem. Praca prezydenta może o tym nie wiesz, ale polega na czymś więcej niż na wrzucaniu zdjec na FB z tekstem taka sytuacja. Czasami warto popracować i czegoś przy okazji sie nauczyć. Póki co taka sytuacja z barierkami jest obciachowa. Wstyd! Mam nadzieje,ze tobie również i, że to żółte badziewie zniknie szybciej ze Świdnicy niż się pojawiło.

 • Obserwator

  To proste: ta bariera chroni byt ludzi ją produkujących. Bo żeby chronić pieszych, to raczej nie w tym miejscu:).

 • Grzegorz Jasiński

  Ktoś musiał zarobić i tyle.

 • Siostra Bernadetka

  Ogólnie barierki chronią pieszych przed za dużą szerokością chodnika i przed urokliwością miasta. Żeby nam się w d. nie poprzewracało

 • Cjapek

  cytując klasyka “w d***e byłeś, g*** widziałeś”.
  Sam wielokrotnie spotkałem się z patologią, która przechodziła w tym miejscu przez jezdnię w kierunku ul Of. Oświęcimskich wyskakując z krzaków w połowie skweru, ot tak małe mózgi sugerowały im, że będzie bliżej.
  Więc moim zdaniem bardzo dobrze.

  • YES

   prawda,barierka przecięła scieżke meneli ze spacerowej i okolic do parku-to te indywidua mają nawet mózgi?

   • Niedzielny Rowerzysta kocha BM

    Maja jeden zwój który odpowiada za przestrzeganie trasy legowisko wodopój.

    • Alojzy

     Dobre 😀 Ale to chyba prawda, bariera wygląda na taką, która uniemożliwia wejście bydła na ulicę.

 • Mareczek

  Gustowny kolor. Ładnie się komponuje z zabytkowymi sypiącymi się kamienicami i dziurami w drodze.

  • BrawoJa

   Dobrano go kolorystycznie do nowych pazurków pani dyrektor do spraw wizażu BMS. W urzędzie aż huczy.

 • oloderay

  Barierka od strony skweru jest podłączona do prądu i pełni rolę elektrycznego pastucha, natomiast barierka od strony chodnika jest ultranowoczesną anteną LTE. To dopero bajerka…

 • Waldi

  Spokojnie koleżanki i koledzy. Kiedyś je zdemontują, te barierki znaczy się. Na łączniku przy skrzyżowaniu z Bagieńcem zamontowali ekrany ograniczające…nie, nie hałas, ale widoczność. I co? Już je zdemontowali. Okazały się być teraz zbędne, ale do kosztorysów wliczone musiały być. A i za ich demontaż też komuś przecież skapło. I biznes się kreci.

 • Swidniczanin

  Pewnie dlatego, żeby ludzie tam nie łazili. Nie raz widziałem w tym miejscu pieszych przechodzących na przejeździe dla rowerów. A po ścieżce rowerowej raczej nikt nie będzie chodził.

 • Maciej Miłosz

  Te bariery to jakaś choroba, na miejscu prokuratora bym się tym zainteresował.

  • Alojzy

   No dziwie się , że Ziobro jeszcze nie przyjechał…