Strona główna 0_Slider Jaka ulica zamiast Leona Kruczkowskiego? Jest decyzja

Jaka ulica zamiast Leona Kruczkowskiego? Jest decyzja

17

Wojewoda dolnośląski wskazał nowe nazwy dla ulic, które w związku z ustawą dezubekizacyjną straciły dotychczasowych patronów. W Świdnicy zmiana dotyczy tylko jednego miejsca.

Po raz pierwszy w najnowszej historii miasta to nie Rada Miejska zadecydowała o zmianie nazwy ulicy. Na fali wcielania w życie Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej Leon Kruczkowski, patron niewielkiej uliczki nieopodal ul. Sikorskiego w Świdnicy został odgórnie zastąpiony kimś innym.

Przypomnijmy. Ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości weszła w życie 2 września ubiegłego roku. Rady Gmin miały rok na zmianę tych nazw, które stały w sprzeczności z zapisami o dekomunizacji. W Świdnicy nazw budzących wątpliwości było zaledwie kilka. Większość zmieniono jeszcze w latach 90-tych XX wieku (m.in. plac Lenina na plac św. Małgorzaty, ul. K.Świerczewskiego na Grodzką, ul. Armii Czerwonej na Armii Krajowej, ul. Marksa na Kotlarską, ul. Zofii Jaroszewicz na Wodną).

Już 2 września Urząd Miejski w Świdnicy wystąpił do wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej o stanowisko w sprawie nazw, które mogły w Świdnicy budzić wątpliwości, a chodziło o ulice Leona Kruczkowskiego, 1 Maja, Gustawa Morcinka, Wincentego Witosa, Władysława Broniewskiego, Ludwika Waryńskiego i plac Ludowy. Dyrektor oddziału IPN we Wrocławiu Krzysztof Kawalec 20 września odpisał, że wymienione nazwy ulice ze względu na ustawę nie podlegają zmianie. Tym samym temat miasto uznało za wyjaśniony i zakończony.

Tymczasem ulica Kruczkowskiego znalazła się w spisie nazw do zmiany w Warszawie. Na swojej stronie IPN w Warszawie w zakładce „Ulice do zmiany” wymienia właśnie tę ulicę, pisząc: W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej  (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744).

W drugiej połowie października do Urzędu Miejskiego w Świdnicy wpłynęło pismo z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, z wnioskiem o podanie informacji, czy w Świdnicy jest ul. Kruczkowskiego i jakim aktem została nadana (Takiego patrona niewielka uliczka ma od 1965 roku, a decyzję podjęła Rada Narodowa).

Dzisiaj wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak ogłosił nowe nazwy dla 19 ulic na Dolnym Śląsku, które zostały nadane na mocy zarządzeń zastępczych. W Świdnicy ulica Leona Kruczkowskiego będzie miała nowego patrona. Bedzie nosiła nazwę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Jak informuje biuro prasowe wojewody, zgodnie z ustawą zmiana nazwy dokonana na jej podstawie nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

/asz/

Miejscowość Dotychczasowa nazwa ulicy Nowa nazwa ulicy
Bielawa Jana Hempla WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO
Bielawa Karola Marksa ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO
Bielawa Marcelego Nowotki LEGIONÓW
Boguszów-Gorce Karola Marksa GENERAŁA STEFANA GROTA-ROWECKIEGO
Boguszów-Gorce Wincentego Pstrowskiego WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO
Bolesławiec Mariana Buczka TADKA JASIŃSKIEGO
Chojnów Leona Kruczkowskiego TADEUSZA GAJCEGO
Dzierżoniów Leona Kruczkowskiego KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO
Kowary Mariana Buczka KAWALERYJSKA
Kowary Wincentego Pstrowskiego WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO
Marcinowice Leona Kruczkowskiego TADEUSZA GAJCEGO
Oborniki Śląskie Leona Kruczkowskiego TADEUSZA GAJCEGO
Podgórzyn Juliana Marchlewskiego JANA KARSKIEGO
Polanica-Zdrój Leona Kruczkowskiego TADEUSZA GAJCEGO
Szklarska Poręba Wincentego Pstrowskiego WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO
Świdnica Leona Kruczkowskiego KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO
Wałbrzych Leona Kruczkowskiego TADEUSZA GAJCEGO
Wałbrzych Wincentego Pstrowskiego WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO
Wrocław Leona Kruczkowskiego TADEUSZA GAJCEGO
 • Waldemar Kozmowski

  A Wschodnia zostaje, jaka ulga.

  • Cobra

   Bo Wschodnia odnosi się to kierunku geograficznego, a nie do komunizmu 🙂

   • Obserwator

    W sumie, jak by się tak zastanowić, to mieszkańcy Wschodniej i Zachodniej są kwintesencją mrożkowskiej definicji polskości: mieszkają na zachód od Wschodniej i na wschód od Zachodniej…

   • Waldemar Kozmowski

    ale kierunek niedobry.

 • oloderay

  W ramach dekomunizacji dobrowolnie zmieniam nazwisko. Czekam na propozycję od wojewody.

  • Krzysztof Czarnecki

   Może na Obrońców Monte Cassino?

   • oloderay

    Świetnie, rozumiem, że mam do czynienia z wojewodą.

 • henryk

  Jaka ulga,że nie Lecha lub Jarosława Kaczyńskiego.

  • kostek

   Henryk, puknij się historycznie: kto się bronił na Monte Cassino?

   • henryk

    A jaką to zbrodnie na narodzie popełnił Leon Kruczkowski?.Był lepszym patriotą jak pisiory razem wzięte.

 • Waldemar Skowronski

  A nie lepiej cos z Przyrody ! nikt nie bedzie zmienial Bo sie USTROJ Zmienil na nowego Namaszczonego !!!

  • Franek

   Krzysztof Kamil Baczyński- poeta, zginął w Powstaniu Warszawskim.

   Nie jest żadnym “namaszczonym”, panie ignorancie…

 • Miecznik

  Leon Kruczkowski napisał sztukę Niemcy! Baczyński napisał tomik wierszy! PiS pisze nową współczesną historię Polski i Solidarności bez Lech Wałęsy! Będzie depisuaryzacja!

 • Waldemar Kozmowski

  A Krzywickiemu się udało. Ha Ha….

 • YES

  o rany,Leonem Kruczkowskim zajął sie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu-sami przyznacie -TO brzmi!!! ów Leon nazwiskiem swoim i twórczością “propagował komunizmu lub inny ustroj totalitarny”- biedni literaci Ziemkiewicz Rafał,Wolski Marcin i szansonista Pietrzak Jan też propagują-nie ma szans na swoją ulicę 🙂

  • Maciej Miłosz

   Swój broni swego, jakoś mnie to nie dziwi. Przeszłość w PZPR zobowiązuje.

   • YES

    a czy czytałeś coś co napisał ów “zbrodniarz”? czy cos z tego zrozumiałes? a czy w ogóle umiesz czytać? bo obecna reforma edukacji kładzie nacisk na kierunek kruchciano-wyklęty-taki ministrant z wilczego biegu nie koniecznie musi umieć czytać 🙂 bo a nuż przeczyta i zacznie inaczej myśleć-a z tą przeszłością w PZPR to chyba żartujesz? czy mówi ci cos nazwisko Piotrowicz a Jasiński,Kryże,Czabański,Karski? :-))))) teraz będąc w pisie jest bardzo “cool i trendy” mieć PZPR-owską przeszłość :-)))