Strona główna Temat dnia Debiut Gospodarczy: Jedna nagroda na pół

Debiut Gospodarczy: Jedna nagroda na pół

15

Słodkie torty i nowoczesne, trójwymiarowe wizualizacje maszyn – te produkty będą miały szansę podbijać rynek. Podczas VII edycji konkursu na Debiut Gospodarczy zwyciężyli autorzy dwóch zupełnie różnych pomysłów. Komisja przyznała dwie równorzędne nagrody, z trzeciej zrezygnowano.

Zwycięzcy to Dorota Tęcza i Bartosz Bolek. Dorota Tęcza otrzymała czek na 30 tysięcy, Bartosz Bolek – na 27,5 tysiąca złotych. Dodatkowe nagrody ufundowali portal Swidnica 24.pl (reklamy o wartości 3 tysięcy złotych) oraz firma Mind Progress (realizacja strony internetowej o wartości 3 tysięcy złotych). Konkurs zorganizował Urząd Miejski w Świdnicy. Podczas finału wystąpili młodzi artyści z Młodzieżowego Domu Kultury.

– Wszystkie pomysły, zgłoszone do konkursu, są bardzo cenne i zachęcamy do ich realizowania – podkreślał Jerzy Legut, dyrektor departamentu rozwoju UM w Świdnicy. – Komisja miała trudny wybór. Zdecydowaliśmy, że zwyciężą propozycje biznesowe, które mają realne szanse powodzenia.

24-letnia Dorota Tęcza już wyrabia sobie opinię prawdziwej artystki w dziedzinie pieczenia i ozdabiania tortów. – To moja pasja – mówi laureatka. – Uczę się od lat od mojej mamy, która jest mistrzynią w tworzeniu bajecznych tortów. Oczywiście stawiam na wypieki artystycznie dekorowane. Mam już lokal dla swojej firmy, a przyznane w konkursie środki pozwolą mi pokryć znaczną część niezbędnych zakupów, przede wszystkim sprzętu.

– Debiut Gospodarczy był dla mnie impulsem, by poważnie pomyśleć o tym, co jest moją pasją – wyjaśnia student Politechniki Wrocławskiej Bartosz Bolek, drugi z laureatów. – Od roku zajmuję się tworzeniem interaktywnych trójwymiarowych wizualizacji maszyn, które są wykorzystywane do prezentacji np. na targach. Mam już pewne doświadczenia i jestem przekonany, że to może się udać. Moja firma będzie działała w internecie, także opłaty za lokal nie są potrzebne. Natomiast koniecznie muszę kupić nowy, dobry sprzęt i oprogramowanie.

Do tej edycji Debiutu Gospodarczego zgłosiło się 11 osób. 6 dotarło do ścisłego finału. Oto lista:

Bolek Bartosz – DESIGNOSOFT – design przemysłu ciężkiego, elektrotechnicznego oraz mechanicznego (przygotowywanie interaktywnych, trójwymiarowych wizualizacji maszyn oraz całych zespołów produkcyjnych w środowiskach Autodesk i Pro engineer);

Tęcza Dorota – CAKES – ISLAND – wypieki ciast zdobionych –artystyczne wypieki na każdą okazję ( słodkie stoły weselne łącznie z dekoracją, praca z przedszkolakami pieczenie i dekorowanie ciasteczek),

Chmist Jarosław – CENTRUM REHABILITACJI Z WYPOŻYCZALNIĄ SPRZĘTU – działalność medyczna i paramedyczna (stworzenie centrum usług rehabilitacyjnych i doradczych w zakresie rehabilitacji i opieki, uruchomienie wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, z dowozem i montażem sprzętu na miejscu rekonwalescencji pacjenta, doradztwo w tym zakresie, opieka nad pacjentami/klientami wypożyczalni),

Kalenicz Małgorzata – MAGOFRESH MOBILNA MYJNIA – mycie samochodów u klienta metodą parową;

Świąder Michał – Metalizacja Natryskowa Cynku I Aluminium –działalność usługowa – pokrywanie natryskowe stali metalami szlachetnymi w celu zabezpieczenia antykorozyjnego,

Trzosek Katarzyna – PRACOWNIA ROZWOJU PSYCHICZNEGO – HAPPY LIFE – usługi psychologiczne dla młodych mam, rodziców (warsztaty, szkolenia, prowadzenie str. internetowej – m.in. forum dla młodych matek, poradnictwa psychologicznego).

 • weto

  Trójwymiarowa wizualizacja maszyn dla targów? Jeśli ktoś pojawia się na targach, to całym takim zapleczem zajmują się "grube ryby" w sektorze Nikt nie będzie za bardzo ryzykował z kimś kto "zajmuje się tym od roku i ma pewne doświadczenia". Poza tym projektanci maszyn mają już te maszyny w Autocadzie i nie za chętnie dzielą się tym – a to jest jedyna droga do naprawdę konkretnej wizualizacji, w innym przypadku wymagać to będzie masę pracy, co nie przełoży się na odpowiedni zysk.
  Jeśli to pasja, hobby to lepiej gość by zrobił zatrudniając się u kogoś kto ma DUŻE doświadczenia w tej dziedzinie – bardziej by się tam sprawdził.No ale cóż… artystyczne torty robią cukiernie, a też wygrały…

  Mam wrażenie że MUSIAŁ ktoś wygrać, bo był konkurs i pewna suma do przeznaczenia, ale wydaje mi się że w tym przypadku wygrało po prostu najlepsze rozwiązanie z mizernego poziomu. Kolejny rok, gdzie wygrywają pomysły, które padają po dwóch latach, bo bardziej przypominają zabawy z lukrem i komputerem niż samodzielny dochodowy biznes.
  Zastanowił bym się na miejscu organizatorów czy w przyszłości jest sens organizacji czegoś takiego.

  • Amadeusz

   Ahh za zazdrość

  • dan

   weto – dlaczego jesteś tak negatywnie nastawiony(nastawiona)?
   jeżeli sądzisz, że to taki mizerny poziom, to było pokazać coś, co ,,powaliłoby komisję z nóg,,
   pokaż na co cię stać, a nie komentuj tak beznadziejnie innych pomysłów. zamiast siedzieć na zasiłku wzięli przyszłość we własne ręce!!

   • weto

    Niestety są ograniczenia regulaminowe 😉 , poza tym stać mnie na to, aby zaproponować 100 tys. jako nagrodę w takim konkursie, jednak nie za takie pomysły jak tutaj mieliśmy zaprezentowane. Biznes to planowanie, na przekór z szybkimi decyzjami. Idealnie jest jeśli zarabia się na tym co się lubi, jednak do tego trzeba mieć coś więcej niż tylko chęci. Zanim wyrobi się kontakty, klientów ZUS i skarbówka zamiotą firmę pod dywan. A teksty że jestem trollem, gnojem chamem to prawda 🙂 – bo takim trzeba być chcąc robić pieniądze większe niż 4000 netto na miesiąc. pozdrawiam 🙂

    • etno

     niestety to prawda

  • 1984

   pan weto ma racje, ja skonczylem studia 20 lat temu, wiem wqszystko o dziedzinie w ktorej rracyje, od roku mam firme i tacy mlodzi z pomyslami moga mi skoczyc, najpierw szkola potem doswiadczenie potem bizness…

 • jak bedzie debiut za milion to ja sie zglosze i KFC postawie a to jest dochodowy interes

 • swid

  He,he. Ciekawy jestem czy firma DESIGNOSOFT ma tego Peo/E legalnie, bo jego cena zaczyna się w wersji z modułami podstawowymi tak od 10 tys USD, że o AutoCadziku nie wspomnę 🙂 No chyba,że wykorzystują oprogramowanie po godzinach 🙂

  • Derp

   Leasing softu nie jest niczym nadzwyczajnym (10k też upy nie urywa jak na firmę), poza tym zakładam, że w wizualizacjach się raczej jakiś alternatywny soft wykorzystuje, niekoniecznie środowiska, w których się projektuje.

   • swid

    "10k też upy nie urywa jak na firmę" – to chyba punkt widzenia człowieka z państwowego garnuszka. Pewien mój znajomy, przy przyjmowaniu pracownika do pracy, zawsze zadaje jedno pytanie – skąd w firmie biorą się pieniądze? 95% odpowiedzi – z banku. I te 95% w tej firmie nie pracuje. Dlaczego? Pogłówkuj!.
    A chłopakom życzę powodzenia, chociaż wiem że cały czas będą mieli pod górkę

    • Derp

     @swid: Nie jestem na państwowym garnuszku, ba – dnia na etacie nie przepracowałem.

     Poważnie – może $10k do ręki dla człowieka z ulicy to jest sporo pieniędzy, ale jako inwestycja jest zupełnie osiągalna dla zwykłego przedsiębiorcy. Niby dużo, ale spokojnie można to rozłożyć na raty i wrzucić te 2-3k rat w koszty działalności. Już pomijam szczegół, że to wydatek raz na kilka lat..

 • Komo

  Gratulacje i powodzenia 🙂 a troli nigdy nie brakowało…

 • Michał

  Uważam, że tak samo jak w przypadku dotacji z urzędu pracy – działalność zwycięskich przedsiębiorców powinna być monitorowana. Nie sztuka utopić 30 tysięcy z pieniędzy podatnika i nie przetrwać nawet roku na rynku. Poprzedni właściciel CafeCzekoladka oraz Lawendowej Kuchni powinni zwrócić nagrody a pieniądze powinny powiększyć pulę następnych konkursów.

 • Benc

  polskojęzyczne nazwy brawo! 3000 zł chyba mikser kupi albo robot kasia…

  • blek

   torty ładnie wyglądają, to fakt.
   natomiast smak- no cóz… pozostawia wiele do życzenia
   moim zdaniem przerost formy nad treścią
   za taką cenę spodziewałam się czegoś lepszego.