Strona główna 0_Slider Czy Polska zmierza do wyjścia z UE? Rozmowa z Wojciechem Murdzkiem

Czy Polska zmierza do wyjścia z UE? Rozmowa z Wojciechem Murdzkiem

15

Zmiany w sądownictwie i nowa ordynacja wyborcza zostały pod koniec 2017 roku przyjęte. Forsowane przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość rozwiązania zaakceptował prezydent RP Andrzej Duda. Jednocześnie spotkały się one z głęboką krytyką w Unii Europejskiej. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z naruszeniem unijnych wartości.

Czy Polska zmierza do wyjścia z Unii? Z posłem „Porozumienia” Wojciechem Murdzkiem rozmawia Agnieszka Szymkiewicz.

Jak pan ocenia zmiany wprowadzone w sądownictwie i ordynacji wyborczej?

Wojciech Murdzek – Różnimy się co do zgodności z Konstytucją, co do konkretnych rozwiązań, natomiast wydaje się, że takich odważnych, którzy powiedzieliby „nic nie róbmy w sądownictwie” – nie ma. Przebijają się pojedyncze głosy – zostawmy tak jak było – ale tak naprawdę trzeba zmieniać i takie jest też moje zdanie, które wynika z kontaktu z osobami, firmami, gdzie rzeczywiście jest nabrzmiałe poczucie, że niekoniecznie wyroki są sprawiedliwe i na pewno trzeba próbę zmiany systemu podjąć. Mam nadzieję, że część przynajmniej z tych rozwiązań będzie miała wymiar praktyczny, na przykład system losowego przydzielania spraw. Ktoś nawet niezadowolony z wyroku nie będzie mógł powiedzieć, że dlatego taki wyrok zapadł, bo to ten a nie inny sędzia sądził. Mam też nadzieję, że sytuacje, w których sędzia, który „nabroił”, będą rozstrzygane przez Izbę Dyscyplinarną, a nie powtórzy się chronienie przez kolegów „niesłusznych” zachowań. I myślę, że to podniesie autorytet sądów. Ważne pytanie dotyczy praktyki. Czy nastąpi przyśpieszenie procesu, jeśli chodzi o rozstrzyganie spraw sądowych? Mając kontakt z przedsiębiorcami wiem, że niepewność dotycząca nie tylko samego rozstrzygnięcia, ale i czasu, długotrwałość procedur sprawia, że np. firma zaczyna źle funkcjonować, a przeciąganie jest przyczyną głębokich procesów upadłościowych. Firmy czasem nie wytrzymują abo tej przewlekłości albo wyroku, który bywa zaskoczeniem. Lista jest niewątpliwie długa i mam nadzieję, że gdy kurz bitewny opadnie wśród polityków, to będziemy również oglądać dobre rezultaty. Natomiast trzeba też zachowywać gotowość do korekt i obserwowania, czy rzeczywiście nowe rozwiązania się sprawdzają. Odnośnie nowej ordynacji wyborczej cieszę się, że zmiany nastąpiły w kilku punktach ordynacji wyborczej. To zmiany, które zdecydowanie polepszają to, co było w pierwotnym projekcie, łącznie z poprawką idei, której ja nie rozumiałem, a mianowicie wycofania głosowania korespondencyjnego. Wśród wszystkich propozycji ta była najmniej czytelna co do racji i cieszę się, że pierwotna wersja została poprawiona.

Unia Europejska jest innego zdania niż politycy PiS i ich sojusznicy. Został uruchomiony art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Są zastrzeżenia co do 13 ustaw, które mają bezpośredni wpływ na zmianę ustroju kraju bez zmiany Konstytucji. Mówi się o zatarciu podziału władzy w Polsce i o podporządkowaniu wymiaru sprawiedliwości rządzącej partii. Głosy krytyki popłynęły nie tylko z UE, ale także ze Stanów Zjednoczonych. Wszyscy się mylą?

Mam nadzieję, że teraz będzie okazja, żeby pan premier Morawiecki rzeczywiście usiadł do rozmów z przedstawicielami struktur unijnych i pewnie uda się wiele kwestii wyjaśnić, bo nie do końca jest zrozumiałe, dlaczego akurat nie znajdują żadnego komentarza i odzwierciedlenia sytuacje, kiedy pokazuje się w ilu państwach są różne rozwiązania, takie że tylko parlament podejmuje decyzje lub tylko minister…

Myślę panie pośle, że dlatego, iż są to przykłady wyjęte z kontekstu, bez pokazania całego systemu obowiązującego w konkretnych państwach, które próbuje się pokazywać jako usprawiedliwienie dla działań w Polsce. Jeżeli przytacza się sztandarowy przykład USA i wyboru sędziów Sądu Najwyższego powoływanych przez prezydenta, tam jest jedna najistotniejsza kwestia – sędziów powołuje się dożywotnio. Nie są zależni od widzi mi się żadnej następnej władzy.

Ale jest ta różnorodność systemów, a ingerencja pana prezydenta Dudy polegała na tym, że on właśnie ocenił perspektywę z wyprzedzeniem na kolejne lata i zmiana w stosunku do pierwotnego projektu nastąpiła.

W żadnym systemie nie ma możliwości wymieniania kadr sądowych jak to dzieje się obecnie w Polsce.

Nie chciałbym wchodzić w szczegóły reakcji polityków europejskich w stosunku do Polski bo przecież argumentów broniących zmian dokonywanych w Polsce byłoby dużo. Natomiast na pewno jest racja, że niezależnie od tego, kto donosił, kto był inicjatorem, kto wzbudził szczególne zainteresowanie Polską przedstawicieli instytucji unijnych, mam nadzieję, że jednak obu stronom będzie zależało na wyjaśnieniu i znalezieniu rozwiązania, które nie będzie ingerencją w rzeczy, które są naszymi wewnętrznymi sprawami, a być może, że pojawi się rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące. Zgadzam się, że jest to bardzo poważny moment, historyczny w relacjach z UE i mądre rozwiązanie służyć będzie nam wszystkim i na takie liczę. Ale liczę także na to, że nie będzie to gra do jednej bramki przeciwko Polsce. Na pewno jestem przeciwnikiem rezygnacji z reformowania sądownictwa.

Także na Dolnym Śląsku zobaczyliśmy już pierwsze zmiany, a konkretnie zmiany kadrowe, które wprowadził minister sprawiedliwości, odwołując min. prezesa Sadu Apelacyjnego we Wrocławiu i prezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. W tym drugim przypadku stanowisko minister Ziobro powierzył młodej pani sędzi z 1,5-rocznym stażem. Co to daje, co usprawnia w tych sądach?

Po pierwsze pan minister bierze pełną odpowiedzialność za tę decyzję, ja w tej chwili nie będę się wypowiadał i oceniał wyboru tego czy innego sędziego. Nie znam osób, nie znam argumentów ministra…

…Nikt ich nie zna.

Jestem przekonany, że minister zna, ale przynajmniej wiadomo, kto odpowiada za te zmiany. Jeżeli nie będzie spodziewanych efektów to myślę, że ta odpowiedzialność będzie bardzo jasno skierowana do konkretnej osoby.

Polska sama wyjdzie z UE czy zostanie wyrzucona?

Polska sama z własnej woli na pewno nie wyjdzie z Unii, nie znam polityków, którzy mówiliby o takich zamiarach. Natomiast otwarte pozostaje pytanie o przyszłość Unii Europejskiej. Na pewno trzeba coś zrobić, a takim sygnałem alarmowym był Brexit. To jest żółta kartka i głowy polityków europejskich powinno zaprzątać szukanie rozwiązania, które będzie sięgało do źródeł zjednoczonej Europy, w której wszyscy członkowie będą się czuli współgospodarzami. Sytuacja z Polską jest taka, że my nieustannie atakowani nie możemy czuć się komfortowo, a nie bardzo widać szukania kompromisu. Jest rozwiązanie zero-jedynkowe: jak się w stu procentach ze wszystkiego wycofacie, to będziecie dobrymi członkami Unii. No tak wspólnej Europy nie da się budować.

 • iras

  Mam tylko nadzieje ze p.Murdzek nie dostal kasy za ten wywiad.
  Takimi banalami jestesmy bombardowani caly czas.
  Zmiana w dobrej zmianie!!!!
  Dlaczego??????
  Przeciez byla dobra????

  • łoś_superktoś

   Zmiana była tak dobra, że trzeba było ją zmienić, bo normalnie w dupach by się wszystkim poprzewracało.

  • YES

   bo to dobra zmiana :-))))) albo i lepsza 🙂

  • Obi von Kenobi ;-)

   była “dojna zmiana” – teraz będzie “jeszcze bardziej dojna zmiana”
   Byle “ciemny lud to kupił” 🙂

 • Wiktor Lis

  Panie Murdzek. Nie ma Pan bladego pojęcia o funkcjonowaniu polskiego sądownictwa, kompletnie nie zna Pan procedur prawnych- zarówno Pan jak i 99 % Pańskich kolegów (nie tylko z PiS ale również z pozostałych partii) a Pan i Pańscy koledzy na siłę będziecie zmieniać funkcjonowanie sądownictwa. To OCZYWIŚCIE JASNE, że wiele należy zmienić lecz po pierwsze- z głową, po drugie- nie w tak krótkim czasie, po trzecie- nie uzależniać władzy sądowniczej od polityków, po czwarte- zmiany pozostawcie profesjonalistom z branży prawniczej- ale profesjonalistom a nie tym, którzy 30 lat temu zdobyli tytuł magistra prawa, nie pracowali w branży ani dnia tylko zajęli się polityką.
  To jest jak operacja na otwartej klatce piersiowej- pacjent jeszcze żyje a Wy politycy dochodzicie do wniosku, że jednak ten pacjent ma za dużo organów i ponieważ nie bardzo wiadomo do czego niektóre służą- to….a co wytnijmy je….Zmiany prawa i ustroju sądownictwa- to zadanie wyłącznie dla gruntownie wykształconych prawników z dużym doświadczeniem zawodowym, profesorów itp a nie jak to przy Waszych zmianach posłowie z doświadczeniem w zupełnie innych dziedzinach decydują czy coś jest potrzebne, czy też nie. To tak jakby ślusarz zaczął wprowadzać zmiany w medycynie- tak z resztą się właśnie dzieje….

  • henryk

   Nie warto zasięgać opinii posła,który zmienia opcje polityczne i poglądy w zależności kto jest u władzy a do tego czynnie przyczynia się do łamania zapisów Konstytucji, na której wierność i szanowanie przysięgał dopowiadając-“tak mi dopomóż Bóg.”

 • JAcenty

  Czyli tłumacząc z polskiego na nasze: popieram pana ministra Ziobro, nie wiem co on robi, ale jak coś spieprzy to ‘odpowiedzialność będzie bardzo jasno skierowana do konkretnej osoby’. A co z odpowiedzialnością Pana, Panie Murdzek za naciśnięcie guzika? Przecież Pan głosował za tą odpowiedzialnością konkretnej osoby więc może i Pan przejmie również troszeczkę chociaż odpowiedzialności za swoje czyny?

 • Bolesław Marciniszyn

  To typowy przykład nowomowy / bełkotu/ posła Murdzka , szkoda czasu !!!

 • Mareczek

  Nie chce mi się znęcać nad tym biednym człowiekiem, wystarczy, że duża część jego znajomych wstydzi się tej znajomości, mniej ludzi rozpoznaje go na ulicy a cała masa patrzy na niego z pogardą. To cena i odpowiedzialność za Maciarewicza, Szyszkę, Radziwiła zniszczenie Trybunału, Sądów i cały ten cyrk do którego przyłożył swoją rączkę Murdzek

 • Misza

  A taki płacz był jak pan Murdzek przegrał… a teraz? Światowiec 🙂 i po co wracać do tego ciągłego użerania jako prezydent.
  Szkoda, tylko że nie słyszymy jak walczy o Świdnicę w sejmie.

  Posłowie wg liczby wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu275.Murdzek WojciechPiS33

  Można wnioskować, że Pan poseł interesuje się polityką raz w miesiącu.

  • JAcenty

   On nie interesuje się polityką raz w miesiącu, on tylko raz w miesiącu artykułuje to zainteresowanie (bez rozróżniania na artykulację paszczową czy wręcz odwrotną).

 • Gargamel

  Panie Wojtku ! Wstyd ! Wystarczy wspomnieć Trybunał Konstytucyjny, którego działalność jest sparaliżowana (fatalne wyniki w porównaniu z wcześniejszymi, a tak krytykowaliście go za okresu Prezesa Rzeplińskiego). Na bazarach sprzedają kobiety dużo bardziej inteligentne i kulturalne niż obecna Prezes Julia Przyłębska. Ale Wam to nie przeszkadza, bo liczy się tylko to, że wyroki TK są z góry wiadome, podobnie jak w Rosji i na Białorusi.

 • Alojzy

  Wojtek! rwij sznura! 😀

 • Jan

  Że się tak zapytam a co zrobił poseł Murdzek dla Świdnicy? Ile kasy załatwił i na co? Gzie obwodnice, remonty dróg ? Gdzie nowe szkoły, a gdzie kluczowe dla regionu inwestycje? Czy choć 5 zeli załatwił w warszawce od swojego PISu dla naszego regionu? Podpowiem nic, zero nul !!

 • p.mat

  obrzydliwie śliska postać, podobnie jak całe to towarzystwo od Gowina