Strona główna 0_Slider Czarny wtorek: Świdniczanki znów będą protestować na Rynku

Czarny wtorek: Świdniczanki znów będą protestować na Rynku

29

Na 3 października zapowiadane są marsze i protesty w całej Polsce. Kobiety po roku znów wychodzą na ulice, by wyrazić swój sprzeciw wobec coraz większego ograniczania ich praw przez rządzące Prawo i Sprawiedliwość. W Świdnicy manifestacja rozpocznie się w najbliższy wtorek o godzinie 16.00 na Rynku.

W październiku ubiegłego roku protestowały kobiety w ponad 150 polskich miastach, także w Świdnicy. Sejm odrzucił obywatelski projekt stowarzyszenia “Ordo Iuris” całkowitego zakazu aborcji.

-Kolejny raz dostałyśmy dowód na to, że nikt nas nie słucha. Rządzący znów cichaczem próbują pozbawić kobiety kolejnego prawa, tym razem do rodzenia dzieci! – mówi Violetta Mazurek. Do długiej listy powodów, by znów wyjść na ulice – od  braku rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach, odebranie rządowego dofinansowania do in vitro, przez ograniczenia dostępu do antykoncepcji awaryjnej, wycofanie dofinansowania dla Centrum praw Kobiet dochodzi kolejne – wprowadzenie kar dla samorządów, które będą dofinansowywały in vitro. Jeszcze w tym tygodniu sejm ma głosować zmiany, na mocy których samorządy będą musiały uzyskać zgodę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na realizację medycznego projektu. Jeśli jej nie uzyskają, mogą im grozić dotkliwe kary finansowe. Opozycja wskazuje na to, że jest to prawny wytrych, który pozwoli rządowi zamknąć drogę do wsparcia par starających się o dziecko metodą in vitro.

-To jest już skandal! Nie rozumiem, jak można ludziom odbierać prawo do szczęścia posiadania dziecka! Przecież jeżeli rodzina hołdująca wartościom chrześcijańskim uznaje, że ta metoda nie może być stosowana, nie musi z niej korzystać. Odbieranie jednak prawa wszystkim jest okrutne i nie może być na to zgody! Dziwię się też wszystkim kobietom, które są w Prawie i Sprawiedliwości, jak mogą tak bezkrytycznie zgadzać się ze wszystkim, co ogranicza prawa kobiet i rodzin – mówi Violetta Mazurek. Dodaje także, że ma ogromny żal do opozycji, która nie pomaga kobietom, nie organizuje żadnych protestów. – Skoro nikt nie może stanąć w naszej obronie, musimy robić to same. Nasz głos – głos o prawie kobiet do decydowania o sobie – musi być w końcu wysłuchany!

Akcja w Świdnicy została oficjalnie zgłoszona w Urzędzie Miejskim.

 • Kamil

  Pani Mazurek, po co ta manipulacja? Przecież rząd nie odebrał prawa i nie zakazał in vitro, tylko zabrał dofinansowanie. Być może te pieniądze są potrzebne na zupełnie co innego. W czasach, gdy brakuje pieniędzy na podstawowe leczenie i są kolejki do lekarzy dofinansowanie in vitro kosztem zabierania pieniędzy przeznaczonych na chorych, nie jest dobrym pomysłem. Na zachodzie ludzie decydujący się na in vitro też muszą płacić słono za takie zabiegi, chociaż opieka zdrowotna i składki są tam na o wiele wyższym poziomie.

  • Obserwator

   Zapomniałeś napisać, że rząd dał też szlaban samorządom, finansującym ze swoich środków zabiegi in vitro.

   • Kamil

    I bardzo dobrze. Skąd się biorą pieniądze w samorządach? Przecież to są pieniądze zabierane ludziom w podatkach, albo z kredytów, które trzeba będzie kiedyś spłacić.

    • Obserwator

     Rząd na 500+ też w totka nie wygrał…

     • Kamil

      Co nie znaczy, że powinien rozdawać jeszcze więcej.

     • Obserwator

      Nie oznacza to także, że rząd ma prawo ograniczania inicjatyw samorządowych ze względów światopoglądowych. To samorządy są najbliżej obywatela i do samorządów – jako pierwszych – kierują się ludzie ze swoimi problemami. Żaden rząd nie zrobi tego lepiej.

  • Wiktor Lis

   Kamil. “Być może te pieniądze są potrzebne na zupełnie co innego.”…. na przykład kilka milionów złotych rocznie na ochronę Kaczyńskiego, kilka milionów złotych na rakietowe wyrzutnie ulotek, które Macierewicz wyda, na pociągi wojskowe też- dziesiątki milionów, setki tysięcy złotych (a od kilku lat poszło już kilkanaście milionów) na ochronę “miesięcznic smoleńskich”. To są te ważniejsze wydatki ???!!! Zapomniałeś też o braku refundacji leczenia kardiologicznego- teraz szpital zajmie się Tobą jak już dostaniesz zawału serca a jeśli “masz tylko” stan przedzawałowy- to wypchaj się. Ja tego nie rozumiem- środki z budżetu są bezczelnie marnotrawione przez obóz Kaczyńskiego a Wy tego nie widzicie.

   • Jolanta Pałac

    Zapomniałeś wymienić te drobne 520 mld złotych wytransferowane z Polski przez obcy kapitał kiedy nie rządził przebrzydły PiS, zyski mafii paliwowych i innych przedsiębiorczych, straty dzikiej reprywatyzacji….itd, itp….A poza tym każda władza nas skubie. A skoro kobitki mają zajawkę, że chcą protestować? Widać nie mają innych zajęć i zmartwień. Nikt do nich strzelać nie będzie. A i pogoda nietęga 🙂

  • Jan Wtorek

   I dobrze ze kobiety biorą sprawy w swoje ręce . Trudno żeby decydowali za nie księża na przykład

 • BA

  Pani Mazurek, wyrządza pani wiele zła i wprowadza kobiety w błąd: “To jest już skandal! Nie rozumiem, jak można ludziom odbierać prawo do szczęścia posiadania dziecka!” A jak można w tym samym momencie zabierać prawo do życia poczętym dzieciom i je zamrażać, bądź wyrzucać do śmieci (bo i takie barbarzyństwo zdarza się przy tej metodzie!!!). Proponuję zapoznać się z metodą naprotechnologii, o wiele bardziej skuteczną od in vitro (statystyki), gdzie prowadzi się kobietę i dowartościowuje mężczyznę (w in vitro traktowanego w poniżający sposób) . Do naprotechnologa zgłaszają się pary, którym nie powiodło się nawet wielokrotne i bardzo kosztowne in vitro, a naprotechnologia dała radę. Można też uszczęśliwić żyjące już i niechciane przez nikogo dziecko. I w rodzinie i wśród znajomych mam kilka par cieszących się z przytulenia takich dzieci. I jeszcze jedna wypowiedź rodzica posiadającego dziecko z in vitro, która zrobiła na mnie wielkie wrażenie: ” Cieszę się bardzo z mojej córeczki, ale nie mogę zapomnieć o moich 12 zamrożonych dzieciach, to mi nie daje spokoju”.

  • antek

   Czyżby BA zakończyła reformę edukacji?

  • YES

   “12 zamrożonych dzieci” ? no to jest odjazd 🙂 naprotechnologia? a może wrócimy do łuczywa i lamp naftowych?

  • Violetta Ostrowska

   BA. Zasada jest prosta – wolność i prawo do podejmowania własnych decyzji ! Proszę nie decydować za wszystkich. “To jest już skandal! Nie rozumiem, jak można ludziom odbierać prawo do …..wyboru ! Cyt.,, ” 12 zamrożonych dzieciach “??? To zdaje się świadczy o złej decyzji ! Zawsze można adoptować ! Jak tak dalej będziemy rozumować to będziemy co miesiąc podpaski święcić ! Też potencjalne dziecko?

   • BA

    Pani Violetto, myślę, że dobrze byłoby, aby przed zabraniem głosu dowiedzieć się więcej na dany temat. Ja wyrobiłam sobie zdanie na podstawie wielu godzin lektur (z obu stron, tej za i tej przeciw, żeby nie było). Myślę ,że to trochę wstyd nie mieć podstawowej wiedzy w temacie. A co do wolności, to jedno proste pytanie: dlaczego nie ma do niej prawa człowiek, który kogoś np. zabił ? Chciał, więc w czym problem? W etyce, pani Violu nie ma demokracji.

  • Jan Wtorek

   Pani Bogu-siu czy wszystko z Pani psyche Ok? A co Pani wie o rodzeniu dzieci ….

   • BA

    Już mi tu nadano chyba ze 4 imiona i za każdym razem mam dobrą zabawę. Pominę środkową część wypowiedzi świadczącą o braku kultury, a co do ostatniej to użyję podobnego pytania: a co pan wie o rodzeniu dzieci?

 • zeus

  Czy to nie ta Pani Mazurek co wczesniej protestowala na rynku za aborcją :Nie rozumiem, jak można ludziom odbierać prawo do szczęścia posiadania dziecka! a teraz wyjdzie za invitro w chołdzie : Nie rozumiem, jak można ludziom odbierać prawo do szczęścia posiadania dziecka! Hipokryzja??? Nie !!! Za długo P. Mazurek nie wysępowała przeciw obecnej władzy …..stwierdziła ,że juz czas —ciekawe czy przyprowadzi ze sobą p. prezydent?

 • Krystyna

  OPANUJCIE SIE ZAKAZ ABORCJI PROTESTY ABORCJA PROTESTY JESZCZE SIE TAKI NIE NARODZIŁ CO BY WSZYSTKIM DOGODZIŁ

  • Obserwator

   Krysia, nie krzycz, proszę. ..

 • Krystyna

  A FOTA TO KOBIETY PROTESTUJACE ????? Z WYGLADU PRAWIE ZADNA JUZ NIE URODZI

  • henryk

   Te babcie i co domagają się pełnej ochrony tzw. życie poczętego też już nie urodzą.

   • Violetta Ostrowska

    Może to wyrzuty sumienia 5 min przed śmiercią ? Piekłem straszone?

 • michbaner

  Pani Mazurek już się urodziła, więc można już wprowadzać aborcję w życie. Więcej Pań Mazurek już nie musi się rodzić ? Czy tak Pani Mazurek ? Czarno widzę ten czarny wtorek.

 • Agnieszka Nowak

  Niedouczone baby. Według naukowców życie człowieka zaczyna się od momentu poczęcia a nie od waszego lewackiego widzimisię.
  „Z naukowego punktu widzenia poprawne jest stwierdzenie, że pojedyncze ludzkie życie zaczyna się w momencie poczęcia.”
  prof. M. Matthews-Roth, Uniwersytet Harvarda, USA
  „Od momentu poczęcia istnieje żywa istota. Nienarodzone dziecko jest osobą.”
  prof. dr med. A. Ingelman-Sunberg,
  kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Sztokholmie
  „Człowiek jest już człowiekiem od momentu, gdy męski plemnik zapłodni żeńską komórkę jajową.”
  prof. dr hab. med. E. Blechschmidt,
  dyrektor Instytutu Anatomii Uniwersytetu w Getyndze, Niemcy

  • JAcenty

   Na szczęście lewackie niedouczone baby korzystają z innych autorytetów niż niemiecki profesor podejrzanej proweniencji. Na Niemca się powołujesz?? Przecież Niemiec to odwieczny wróg. Niech najpierw spłaci reparacje wojenne to wtedy można go będzie cytować. Jeśli chodzi o autorytety to Profesor Rahil Briggs z Albert Einstein College of Medicine podsumował wnioski badań i zgodnie z jego obserwacjami, począwszy od trzydziestego tygodnia ciąży, mózg płodu zaczyna magazynować krótkotrwałe wspomnienia i być może tworzy nawet pamięć długotrwałą. Wtedy też tworzy się świadomość a więc i człowiek. Co nie znamy tego profesora? Ja nie znam z kolei tego Rotha z USA.

   • BA

    Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskie, Luksemburg, 18 października 2011 r. Wyrok w sprawie C-34/10
    Oliver Brüstle / Greenpeace eV
    I cytat z tego wyroku:”…w związku z tym Trybunał stwierdził, że za „embrion ludzki” należy uważać każdą ludzką komórkę jajową, od momentu jej zapłodnienia…”
    Co do ostatniej części wypowiedzi, to zadam pytanie: czy człowiek leżący w śpiączce, albo będący w ostatniej fazie Alzheimera (praktycznie bez świadomości) jest, czy nie jest człowiekiem?

    • JAcenty

     Trybunał Unii odpowiadał na pytanie niemieckiego sądu w sprawie Oliver Brüstle przeciwko Greenpeace. Wyrok jest trochę polski, bo sędzią sprawozdawcą – a więc de facto autorem wyroku – jest Marek Safjan, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego. Chodziło o patent na linię komórek nerwowych uzyskanych z embrionalnych komórek macierzystych. Oprotestowała to organizacja Greenpeace, powołując się na unijną dyrektywę z 1998 r. ”w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych”. Jej preambuła mówi, że ”prawo patentowe musi być stosowane z uwzględnieniem podstawowych zasad chroniących godność i
     integralność osoby”, a art. 6, że ”nie wolno udzielać patentu na stosowanie embrionów ludzkich do celów przemysłowych lub handlowych”.
     Trybunał uznał, że ”materia biologiczna pochodzenia ludzkiego
     powinna być wykorzystywana z poszanowaniem praw podstawowych, a w szczególności godności ludzkiej”, a za ”embrion ludzki” w rozumieniu dyrektywy uważa każdą ludzką komórkę jajową, w której rozpoczęły się podziały typowe dla zapłodnienia. Takiego ”embrionu” opatentować nie wolno. Podobnie jak wynalazku, którego ”wytworzenie zakłada zniszczenie embrionów ludzkich”.
     Trybunał wyraźnie zaznaczył, że nie wypowiada się, czy embrion jest ”istotą ludzką”. Z wyroku wynika to samo, co już w 2007 roku orzekł Trybunał w Strasburgu (sprawa Vo przeciw Francji), że ludzki embrion nie jest ”rzeczą”, ale potencjalnym człowiekiem, i z tego tytułu należy mu się ochrona. Jaka – o tym decydują poszczególne państwa.

     Ot, takie trochę półprawdy, trochę nie dopowiedziałam, ogólnie jak zwykle BA

 • xdcam

  po ile teraz placą za udział w pikiecie? Ostatnio nie padał deszcz i było po 50 a teraz ponieważ pada powinno być po 100. Nikt za darmo nie będzie moknął

  • YES

   a teraz w czynie społecznym ,na miesiączki darmowy autobus i znak krzyza od ojca grzybka-widok prezia na stołeczku i “twarz” komunistycznego prokuratora pana P bezpłatny 🙂 jestesmy juz coraz bliżej prawdy,bo przez osiem lat Polki i Polacy….