Strona główna 0_Slider Bunt sędziów

Bunt sędziów

78

Sędziowie Sądu Rejonowego w Wałbrzychu zdecydowanie sprzeciwiają się formie odwołania byłej prezes i nie zgadzają się na wskazanie nowego wiceprezesa. Podczas nadzwyczajnego zebrania podjęli uchwałę, która trafi m.in. do Sądu Okręgowego w Świdnicy, Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz do Krajowej Rady Sądownictwa.

Sądem w Wałbrzychu do 19 grudnia kierowała Aleksandra Abramowicz-Podlińska. Kadencję rozpoczęła 22.11.2014, koniec miał przypaść na listopad 2018 roku. Na jej miejsce minister sprawiedliwości powołał Magdalenę Mroczkowską. Nowa prezes ma 36 lat, a nominację sędziowską otrzymała, po wielu nieudanych aplikacjach na tę funkcję, ostatecznie 11.02.2016 roku. Orzekała w Sądzie Rejonowym Warszawa Mokotów oraz w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu w wydziale VIII cywilnym. Od 2006 do nominacji w 2016 roku była asystentem sędziego w sądach wrocławskich. Minister odwołał także wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu.

Do dzisiaj żaden z sędziów, któremu nowa prezes zaproponowała objęcie funkcji wiceprezesa nie przyjął oferty. Magdalena Mroczkowska zwróciła się więc do sędziów, by sami ze swojego grona wskazali kandydata na wiceprezesa. Nie zgodzili się na tę propozycję i zażądali zwołania zebrania. Po obradach podjęli uchwałę. – Sędziowie kategorycznie sprzeciwili się co do sposobu i braku transparentności odwołania dotychczasowego prezesa i wiceprezesa, braku transparentności co do powołania nowego prezesa wskazując, że są to decyzje, które podważają zaufanie do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, godzą w jego wizerunek. Jednocześnie sędziowie wyrazili swój sprzeciw co do formy przekazania tych decyzji. Solidaryzują się i popierają także stanowisko sędziów Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, które wyrazili w uchwale z grudnia ubiegłego roku, a która dotyczy odwołania i powołania nowego prezesa tego sądu – informuje Agnieszka Połyniak, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Świdnicy. Uchwała sędziów z Wałbrzycha ma zostać opublikowana na stronach Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego.

Przypomnijmy, minister Zbigniew Ziobro decyzje o odwołaniu dotychczasowego prezesa i wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu przesłał faksem, bez podania uzasadnienia. Skorzystał z uprawnień, jakie daje uchwalona niedawno Ustawa o Ustroju Sądów Powszechnych.

/asz/

 • Polak

  Skoro zrobił to zgodnie z prawem to trzeba przyjąć to z godnością myślę , że nie odwołuje kogoś bez przyczyny jesteście tylko ludźmi czas zacząć tak się zachowywać .
  Zwykli ludzie też są odwoływani, zwalniani, wyrzucani z pracy i jakoś nie ma afery życzę miłej pracy .

  • antek

   He, he. Najpierw sobie stworzę prawo a później będę się na nie powoływał

  • JAcenty

   No właśnie problem w tym, że pan Ziobro, który z ogromnym trudem zaliczył aplikację sam stworzył prawo pozwalające odwołać każdego prezesa sądu bez podawania przyczyn. Prezes który otrzymał faksem pismo odwołujące go ze stanowiska ma prawo czuć się cokolwiek dziwnie widząc, że na jego miejsce powoływany jest ‘doświadczony’ sędzia z długim 1,5 rocznym stażem. W dodatku ten sędzia 50 razy próbował zostać sędzią i wreszcie mu się udało i to niemal od razu na prezesa. Nie widzisz korelacji z Misiewiczem?

   • Nie usuwajcie konta!

    A Napoleon byl tylko kapralem.

    • JAcenty

     I źle skończył, najpierw pod Waterloo a później na Elbie i św.Helenie. My też mamy jednego Napoleona, też słucha wyłącznie siebie nie dopuszczając krytyki.

     • Taka prawda

      Błąd najpierw była Elba a potem Waterloo. Co do wzrostu Schetyna jest POdobnego, że o innych POlitykierach nie wsPOmnę.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Chlopie przestań już to brać … a jakim wzroście i z kim dyskutujesz 😜

     • Taka prawda

      Pisze pan jak typowa gimbaza.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Ha ha ha No to w końcu mamy merytoryczną wypowiedź. Sorrki nie dostosuje sie do pańskiego poziomu, bo w końcu „nikt nam nie powie ze czarne jest czarne „ 😜

     • Taka prawda

      Pan się wypowiada bardzo merytorycznie, zwłaszcza, w kwestiach, w których jest zielony.

     • JAcenty

      PAN jak widać poniżej jest bardzo merytoryczny i zna się na wszystkim, zwłaszcza na orzecznictwie sądowym i obowiązkach prezesów sądów

     • Obi von Kenobi ;-)

      a w Ameryce biją murzynów 😛

     • Obi von Kenobi ;-)

      Zielonym to był mój mistrz. Yoda jego imię 😛

     • Taka prawda

      Bajki z mchu i paproci POkarm dla lemingów.

    • Krzysztof Czarnecki

     Nieprawda. Ukończył szkołę oficerów artylerii i karierę rozpoczął od stopnia porucznika.

     • Nie usuwajcie konta!

      Tak, liczyłem, że spalisz mój dowcip 😉

     • Obi von Kenobi ;-)

      wiesz, Krzysiu nie zna innych historycznych kaprali albo nie jest zbyt “lotny”, za to na wyrywki zapodaje przekaz dnia z nowogrodzkiej 🙂

    • Taka prawda

     Raczej Hitler!

     • Obi von Kenobi ;-)

      Ja…Brawo !!
      wyszukałeś w wikki : ” znany kapral” ?

     • Taka prawda

      Od kiedy jesteśmy na ty?

  • Obi von Kenobi ;-)

   Zdaje mi się, że przyczyną odwołania było… ” widzimisię” to od Misiewicza 😉

   • Polak

    Może być różnie ale polityka to nie tylko sądy każda partia robiła by podobnie . PIS ma przewagę nad innymi sami Polacy wybrali i zdecydowali. Nie mogę się dopatrzeć jakiś superlatyw w poprzednich rządach poza gnojeniem biednych ludzi i śmiesznych wyroków sądowych kryciem kolegów przykładów jest mnóstwo .
    Słynna sprawa taksówkarz i tak dalej . .

    • Jan

     Gnojenie ludzi i wywalanie kasy w kosmos w spółkach skarbu państwa jest teraz kolego na potęgę . Takiej niekompetencji i zwykłego chamstwa nie pamiętają w starożytnej Sparcie. Nie wiesz nie pisz już lepiej wyzywać PO od złodziei i lewaków od SBeków. Bo to można na zasadzie kopiuj wklei.

     • Taka prawda

      Takie rzeczy były za POprzedniej władzy. Wystarczy spojrzeć na wyniki ekonomiczne spółek, które przedtem przynosiły straty a teraz mają zyski. Niemożliwe stało się możliwe.

     • Siostra Bernadetka

      . Od księgowości to pan widać bardzo daleko. Oj daleko😁

     • Taka prawda

      Taa na pewno! Wystarczy spojrzeć na giełdę albo na rankingi Polski w firmach ratingowych i od razu widać jak Kaczyński ma czerwoną linię do nich i co chwila podaje jakie maja udostępniac wskaźniki. Że też jego to nie męczy.

     • Franek

      dobre!:)

    • Siostra Bernadetka

     To powiedz pan Polak czemu żadna partia do tej pory nie stworzyła przepisów które by jej pozwoliły tę hucpę uprawiać “zgodnie z prawem”?
     A no bo mieli resztki poczucia wstydu.

     • Taka prawda

      Hahaha wstydu. Koń(który mówi) by się uśmiał. Daj pani spokój i wstydu oszczędź…

     • HaKa

      Hahaha wstydu, o jakim wstydzie mowa, może o wstydzie za te afery comiesięczne, za które nikt nie był pociągany do odpowiedzialności? Idealny przykład jak to się odbywało był ostatnio w Warszawie, z aferą reprywatyzacyjną. Ostatecznie nawet niektórzy z po sugerowali że Gronkiewiczowa powinna się podać do dymisji, bo sytuacja źle rzutuje na całą po i rankingi im spadają, na co ona że nie zamierza, no i już, temat ucichł i po sprawie. Tak samo było wcześniej. Zero odpowiedzialności za cokolwiek, tak się rozbestwili że robili co chcieli, bo w razie czego nic się nie stanie. Kolejna afera, tydzień gadania, najwyżej się stołek zmieni, nie? I oni mieli poczucie wstydu, komiczne.
      A prawo tworzy się cały czas. Jeśli jakikolwiek sejm uchwalił jakąś ustawę, a następnie stosowało się to prawo to znaczy już że tworzyli je pod siebie? Przecież uchwalone teraz ustawy zostaną też na przyszłość, na inne kadencje i rządy. Już widzę jak np. kolejne wybory wygrywa platforma i zmienia te wprowadzone ostatnio przez pis uchwały na poprzednie, taaak na pewno…
      Po prostu pis ma jakiś realny plan na rządzenie, na silną Polskę, nie pucybuta UE, czyli inaczej niż działo się przez ostatnie lata, a żeby to osiągnąć potrzeba zmian, także w ustawach, żeby wszystko było zgodne z prawem. Tak samo żeby wyplewić w końcu z wymiaru sprawiedliwości łapówkarzy i zabetonowane mordy poprzedniego ustroju.
      Jeśli ich rządzenie się nie sprawdzi to się ich zmieni, przyjdą wybory i Polacy zagłosują za kimś innym.
      A aktualne darcie papy przez co poniektórych jest żałosne i śmieszne. Ci z wypranymi przez po resztkami zwojów mózgowych już po ogłoszeniu że pis wygrał wybory wyli w niebo głosy, jaką to Polskę tragedia spotkała i łomatko jak to będzie źle, a ich jedynymi argumentami są: “bo ty z pisu”, “ty pis*orze”, “a bo Kaczka”, “a bo Smoleńsk”.
      Ja nie jestem za żadną partią, natomiast pamiętam złodziejskie rządy po i te ciągłe afery. Teraz rządzi pis i choć nie zgadzam się z niektórymi kwestiami, to jednak tak samo wyrobię sobie zdanie i ocenię na zakończenie kadencji. Póki co nie widzę jednak, żeby działo się z krajem coś złego, a jedyny ból dupy ma skamląca opozycja, która najwidoczniej nadal nie może przeboleć że skończyło się nabijanie kabzy, albo… boją się że w końcu ktoś ich zacznie rozliczać za te lata przekrętów.
      Tyle w temacie.

     • JAcenty

      Co twoja epistoła ma wspólnego z prezesem sądu?

   • Taka prawda

    Źle się panu zdaje!

  • Alojzy

   HA! O jakim ty prawie mówisz?! O prawie do robienia wszystkiego bez podania przyczyny ? To jest takie prawo jak lewo jest lewo…

 • xdcam

  Hitler tez stworzył sobie prawo i można bylo zabijac w imię obowiązującego prawa

  • Siostra Bernadetka

   I z błogosławieństwem kościoła.

   • Taka prawda

    Bo Gitler był bardzo PObożny człowiek. Bzdury pani pisze. W Dachau pierwszymi pensjonariuszami byli księża katoliccy, którzy nie zgadzali się z polityką Hitlera.

    • Siostra Bernadetka

     Wpisz w googlach Hitler i kościół. Zakładka grafika pozwolni ci szybciutko przetrzeźwieć.

     • Taka prawda

      Od kiedy jesteśmy na ty? Proszę wpisać KL Dachau i włączyć umiejętność czytania ze zrozumieniem.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Siostrzyczko , szkoda dyskusji.
      Nie widzisz, że chłop wierzy w TVPis i widzi ciepły deszcz który leci na kraj z góry. Tych żółtych plam już nie dostrzega 😜

 • Natalia

  Dlaczego mi jakos ich nie szkoda.

  • Młody

   Bo ty zła kobieta jesteś

 • michbaner

  A nad czym tu się użalać ? Odwołana została, przyjdzie nowy i lepszy. Była taka potrzeba więc to zrobiono. To normalne, ze szefem się bywa, niema dożywotnich i przekazywanych sobie w rodzinie stołków. Wycie kasty sędziowskiej nikogo nie wzrusza, tylko ich samych.

  • Alojzy

   Jeżeli wg ciebie 1,5 roku doświadczenia jako zwykły sędzia to wystarczająco, aby objąć urząd prezesa to wyobraź sobie podobną sytuacje w medycynie i daj się takiemu chirurgowi z 1,5- letnim stażem zoperować – Pozdro!

   • Polak

    Bardzo dobrze robią koniec z klikami i nadludźmi przez lata myśleli , że są nietykalni robili co chcieli .

    • Obi von Kenobi ;-)

     Taaa a teraz to dopiero biorą co chcą i w jakiej chcą ilości 😉
     Jak ktoś pisał:
     Ktoś, kto ledwo po 50 razach zdał egzamin na prawko , został w rok egzaminatorem z nauki jazdy.
     Doba zmiana zbankrutowała, teraz mamy Lepszą Dobrą Zmianę

     • Taka prawda

      Wie pan jak się zdaje aplikację sędziowską? Proszę poczytać i nie powtarzać bzdur.

   • Taka prawda

    Wie pan czym się zajmuje prezes w sądzie?

    • Alojzy

     Nie wiem. Wiem czym się zajmuje dyrektor w przedsiębiorstwie. Jeżeli pan wie to nie się pan wypowie.

     • Taka prawda

      Mniej więcej tym czym dyrektor w przedsiębiorstwie. Prezes sądu nie zajmuje się orzekaniem, więc staż sędziowski nie ma znaczenia.

     • JAcenty

      Jeżeli nie ma PAN bladego pojęcia o pracy prezesa sądu to proszę nie zabierać głosu. Prezes sądu jak najbardziej zajmuje się orzekaniem, orzeka tylko zmniejszoną ilość spraw. Staż sędziowski jak najbardziej ma znaczenie. Tym, czym zajmuje się dyrektor w przedsiębiorstwie w sądzie zajmuje się DYREKTOR SĄDU. Szanowny PANIE IGNORANCIE.

     • Taka prawda

      Dz.U.2018.0.23 t.j. – Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych

      § 1. Prezes sądu:

      1) kieruje sądem i reprezentuje sąd na zewnątrz, z wyjątkiem
      spraw należących do kompetencji dyrektora sądu, a w szczególności:

      a) kieruje działalnością administracyjną sądu, w zakresie wskazanym w art. 8 działalność administracyjna sądów pkt 2,

      aa) co najmniej raz w roku określa potrzeby sądu konieczne dla
      zapewnienia warunków prawidłowego funkcjonowania i sprawnego wykonywania
      przez sąd zadań, o których mowa w art. 1 rodzaje sądów powszechnych i ich zadania § 2 i 3, biorąc pod uwagę przewidywany ich zakres,

      b) jest zwierzchnikiem służbowym sędziów, asesorów sądowych,
      referendarzy sądowych, asystentów sędziów danego sądu oraz kierownika i
      specjalistów opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów,

      c) powierza sędziom, asesorom sądowym i referendarzom sądowym
      pełnienie funkcji i zwalnia z ich pełnienia, chyba że ustawa stanowi
      inaczej;

      2) dokonuje analizy orzecznictwa w kierowanym sądzie pod
      względem poziomu jego jednolitości oraz informuje sędziów i asesorów
      sądowych o wynikach tej analizy, a w razie stwierdzenia istotnych
      rozbieżności w orzecznictwie informuje o nich Pierwszego Prezesa Sądu
      Najwyższego;

      3) pełni inne czynności przewidziane w ustawie oraz przepisach odrębnych.

      § 1a. (uchylony)

      § 1b. (uchylony)

      § 2. W zakresie kierowania działalnością administracyjną sądu, prezes
      sądu podlega prezesowi sądu przełożonego oraz Ministrowi
      Sprawiedliwości.

      § 3. (uchylony)

      § 4. (uchylony)

      § 5. (uchylony)

      § 6. (uchylony)

     • JAcenty

      No i co z tego, trzeba było całą Ustawę o ustroju sądów powszechnych przytoczyć. Gdzie tu jest zapis że prezes sądu nie orzeka w postępowaniu sądowym PANIE ignorancie?

     • Taka prawda

      A gdzie jest, że orzeka? Coś się panu funkcje pomyliły panie aplikancie na ignoranta. Poza tym jeśli orzekała już 1,5 roku dlaczego miałby nie orzekać? Sędzia na telefon(Milewski) nadal orzeka.

     • JAcenty

      Cytuję PANA wypowiedź z poprzedniego postu PANIE ignorancie. Napisał PAN że: ‘Mniej więcej tym czym dyrektor w przedsiębiorstwie. Prezes sądu nie zajmuje się orzekaniem, więc staż sędziowski nie ma znaczenia.’
      Tyle w temacie orzecznictwa. Bardzo proszę, nie ma ma za co.

     • Taka prawda

      Czy z racji tego, że orzekała tylko(a może aż) 1,5 roku nie może orzekać? Może lepszym byłby prezesem sędzia, który ukradł pendrive, wiertarkę czy 50 złotych.

     • JAcenty

      Napisałeś ignorancie że prezes sądu nie orzeka, że staż sędziowski przy wyborze prezesa nie ma znaczenia. Wykazałem że jesteś ignorantem. Wypowiadaj się w sprawach o których masz jakieś pojęcie. Koniec dyskusji.

     • Taka prawda

      Od kiedy jesteśmy na ty? A jakie staż ma znaczenie? Poznał pan zakres obowiązków prezesa? Co ma do nich staż sędziowski? Dla pana prezes to taki super sędzia(sędzia na sędziami). Może może orzekać(nie znalazłem w ustawie takiego zapisu, w końcu jest sędzią), co wcale nie oznacza, że musi.

     • JAcenty

      Skoro poucza Pan innych to proszę być przygotowany na to, że ktoś pouczy PANA, Panie ignorancie. Zna się PAN na aplikacji, orzecznictwie, zarządzaniu sądem i tak dalej. Omnibus. Chyba wystarczy już tej wymiany zdań, bo to już się staje nudne

     • Taka prawda

      Ja nie pouczam, lecz wypowiadam swoje zdanie. Pan się zapewne zna, jak nie powiem co. Proszę zapoznać się z zakresem obowiązków prezesa sądu i znaleźć jeszcze czas na orzekanie. Myli się panu prezes sądu z przewodniczącym wydziału. Ale to już inny temat.

     • Alojzy

      No dobra, ale 1,5 roku stażu i od razu prezes to nigdzie tak nie ma – O to tu chodzi…

     • Taka prawda

      Jeśli przepisy na to pozwalają to w czym jest problem?

     • Obi von Kenobi ;-)

      I znów wracamy do adolfka , ale biedaku i tak tego nie zrozumiesz. Współczuję

     • Taka prawda

      Od kiedy jesteśmy na ty? Dla pana prezesem można zostać po 50 latach stażu i jeśli na to wyrażą zgodę pradziadkowie.

     • JAcenty

      Gość jest wszechwiedzący, taki uniwersalny, co to wiesz : goli, tendoli, krawaty wiąże, przerywa ciąże. Na wszystkim się zna i wszystkich poucza. Nie wiem czy już nie wolę naszego znajomego oszołoma świdnickiego, co to biedę w Świdnicy wykazuje…

     • Alojzy

      Dzięki! 😀

   • michbaner

    To co wipisuje ten portal nie jest do końca wiarygodne. Wiekszość materiałów to przedruki z wyborczej, a wiadomo, ze kto czyta wyborczą ten g…o wie.

    • Alojzy

     Nie wiem możliwe, ale nie czytam wyborczej.

    • Obi von Kenobi ;-)

     O fakt, nie ma to jak prawda “objawiona” przez ojca dyrektora 🙂

     • Taka prawda

      Albo prawda pisana cyrylicą! Miłej lektury.

     • Obi von Kenobi ;-)

      A znam znam , jak i kilka innych języków.
      A panu … po wypraniu w TVPis to tylko został ojciec dyrektor i jego alternatywna rzeczywistość.
      „prawda cię wyzwoli” ale.. musisz poszerzyć horyzonty. 😜

     • Taka prawda

      Nie jesteśmy na ty. Ma pan wysokie mniemanie o sobie. Nie zazdroszczę.

     • michbaner

      To jest niby Twój argument w tej dyskusji. Każdy palant jak nie wie co powiedzieć, to zawsze mówi o ojcu Rydzyku. Mówi o nim a nic o nim nie wie. Wie tyle co z paska tvn. Bo aby przeczytać jakaś gazetę czy książkę to dla niego jest zbyt wielki wysiłek fizyczny bo nie wspomnę już o intelektualnym. Nie sil się wiec na banały z tvn, bo nikogo to nie rusza. Chyba tylko Ciebie jednego .

     • Obi von Kenobi ;-)

      Zabolało 😁 !! Cieszę się.
      Poznawanie prawdy boli !
      Tak na być 😁

     • michbaner

      O poznawaniu jakiej prawdy mówisz ? a niby co mnie miało zaboleć ? Jedyne co mnie zabolało to Twoja głupota i niewiedza. Sypiesz tylko jakimiś sloganami i banałami a masz się za intelektualistę. Twoje ego Cię przerasta a brak wiedzy pokazuje głupotę. Tyle i tylko tyle mam Ci do powiedzenia.

     • Obi von Kenobi ;-)

      no tak, jak racjonalnych argumentów brakło na dyskusję to teraz obrazimy interlokutora.
      Nie wyrosłeś z piaskownicy. Żegnam

     • michbaner

      I vice versa.

    • Obi von Kenobi ;-)

     „To jest niby Twój argument w tej dyskusji. Każdy palant jak nie wie co powiedzieć, to zawsze mówi o wyborczej” 😜
     . Mówi o nim a nic o nim nie wie. Wie tyle co z paska tvp info. Bo aby przeczytać jakaś gazetę czy książkę to dla niego jest zbyt wielki wysiłek fizyczny bo nie wspomnę już o intelektualnym. Nie sil się wiec na banały z TVPis bo nikogo to nie rusza. Chyba tylko Ciebie jednego .

 • Patrick Ohern

  Rozgonić tą całą bandę w togach.