Strona główna Artykuł sponsorowany Bezpieczeństwo Twojego psa — jak możesz je zapewnić?

Bezpieczeństwo Twojego psa — jak możesz je zapewnić?

0

Bezpieczeństwo czworonoga jest sprawą priorytetową dla każdego właściciela. Nawet doskonale zsocjalizowany i dobrze wychowany pies może reagować w nieprzewidywalny dla Ciebie sposób. Wymaga to od Ciebie nie tylko zwiększonej uwagi, ale też rozważności pod każdym względem i w każdej sytuacji.

Nie jesteś w stanie uchronić Twojego psiaka przed każdym czyhającym na niego niebezpieczeństwem. W naszym poradniku podamy Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci zmniejszyć ilość potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa Twojego psa

Pierwsze środki ostrożności możesz podjąć jeszcze zanim Twój czworonożny przyjaciel wprowadzi się do Ciebie. Jako przyszły właściciel powinieneś dokładnie zapoznać się ze wszystkimi istotnymi tematami dotyczącymi posiadania psa, a także wyeliminować ewentualne źródła zagrożeń we własnych czterech ścianach. Wiele bowiem wypadków z udziałem psów zdarza się właśnie w domu!

Bezpieczeństwo psa w Twoim domu i jego najbliższym otoczeniu
Postaraj się spojrzeć na swój dom oczami psa. Często przytulne rzeczy w Twoim mniemaniu, mogą być ryzykowne dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Jako przykład weź ciężką, ozdobną miskę na stole. Podczas zabawy, pies może niechcący rozbić taką miskę, nie mówiąc o wyrządzeniu sobie krzywdy. Szczególnie młode psy nie są w stanie ocenić niebezpieczeństwa. Dlatego nie powinny tam leżeć ani stać żadne przedmioty, które mogłyby zranić czworonożnego przyjaciela, gdyby zostały przewrócone lub połknięte.

Bezpieczeństwo psa dzięki socjalizacji z otoczeniem
Jeśli odpowiednio wcześnie przyzwyczaisz psa do wszystkich bodźców środowiskowych, to w większości sytuacji będzie on reagował spokojnie i w sposób kontrolowany. Jeśli na przykład obok przejeżdża motocykl albo samochód dostawczy, Twój czworonożny przyjaciel nie będzie uciekał w panice, ale zachowa spokój w tej krytycznej sytuacji.

Bezpieczeństwo psa dzięki szkoleniu
Jeśli Twój pies opanował podstawowe komendy, to możesz kontrolować go w większości sytuacji. Ważne jest, aby Twój psiak opanował polecenia nawet pod wpływem bodźców zewnętrznych i potrafił pozostać w jednym miejscu, gdy go wołasz. Podstawowe szkolenie jest więc jednym z najlepszych ubezpieczeń na życie, zwłaszcza dla psów miejskich.

Bezpieczeństwo psa dzięki zdrowej relacji między Tobą a nim
Relacja między Tobą a psem jest ważniejsza niż myślisz! Czworonóg, który ufa Ci bezwzględnie, będzie się do Ciebie dostosowywał i zawsze słuchał, nawet w trudnych sytuacjach. Jeśli jest odwrotnie, pies jest bardziej narażony na niebezpieczne sytuacje i mniej chętny do otrzymania pomocy z Twojej strony nagłych wypadkach.

Wskazówki: jak zachować bezpieczeństwo Twojego psa

Używaj smyczy w miejscach publicznych
Nawet jeśli twój pies jest dobrze wyszkolony i dobrze wychowany, zawsze trzymaj go na smyczy, gdy spacerujesz w miejscu publicznym. Psy mogą być rozproszone przez niespodziewane odgłosy lub działania oraz mogą być przyciągnięte do czegoś, co znajduje się dalej od ciebie.

Kontroluj, gdzie znajduje się Twój pies
Nigdy nie pozwól, aby twój kochany pupil oddalał się bez ciebie. Istnieje wiele niebezpieczeństw, które mogą na niego czyhać, gdy znajdzie się poza posesją lub poza zasięgiem twojego wzroku. Niektórzy ludzie mogą nie docenić wizyty nieznanego psa błąkającego się po ich terenie, nawet jeśli jest on przyjazny i dobrze wychowany. To samo dotyczy parków i lasów, gdzie coraz częściej zostawiane są przynęty z trucizną przeznaczone dla psów.

Poświęć czas na naukę i trening
Naucz psa pewnych komend. Niezależnie od tego, czy zabierasz psa do parku, do weterynarza, czy na zwykły spacer, mogą pojawić się zagrożenia, a żaden pies nie jest w stanie zdać sobie sprawę z każdego niebezpieczeństwa. Niezwykle ważne jest, abyś nauczył psa rozumieć i przestrzegać podstawowych poleceń.

Zapoznaj się z prawidłowymi zasadami żywienia psa
Oferowanie zwierzęciu „jedzenia dla ludzi” może być dość niebezpieczne dla Twojego futrzaka. Powinieneś znać typowe produkty spożywcze, które są dla niego szkodliwe. Produkty, takie, jak czekolada, awokado, cebula, czosnek, winogrona, rodzynki, orzechy makadamia, surowe jajka, słodycze i wszystko, co zawiera kofeinę, są potencjalnie toksyczne dla każdego psa. Więcej na ten temat możesz poczytać tutaj.

Sprawdź, czym bawi się twój pies
Być może nie myślisz o tym, ale stare, zepsute zabawki dla psa mogą być dość niebezpieczne. Regularnie sprawdzaj zabawki swojego pupila. Wszystko, co jest popękane lub poszarpane, powinieneś wyrzucić, aby nie stanowiło zagrożenia zadławieniem.

Dbaj o zdrowie Twojego psiaka
Aktywność i ruch na świeżym powietrzu pomoże zachować witalność czworonoga na długie lata. Ćwiczenia w ogrodzie bez smyczy, zabawy w parku, pływanie, bieganie i spacery to doskonałe sposoby na utrzymanie psa w dobrej formie. Poprzez sesje treningu umysłowego utrzymujesz ostrość psiego mózgu, a także pomoże Ci to rozwinąć i wzmocnić więzy między Tobą a psem.

Podsumowanie
Przestrzeganie tych ogólnych wskazówek i zasad bezpieczeństwa pozwoli Ci zaoszczędzić wiele kłopotów. Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego psiaka i wykorzystaj w pełni wspólnie spędzony z nim czas!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułGmina pyta mieszkańców o ocenę placówek oświatowych
Następny artykułKosmetyki organiczne – dlaczego warto ich używać i gdzie je znaleźć?