Schronisko w Lubachowie gotowe…[VIDEO]

  1

  Na przyjęcie gości. Po gruntownym remoncie i przebudowie dawna szkoła podstawowa zamieniła się w miejsce, gdzie będą mogli zatrzymywać się turyści, wycieczki czy nawet goście z zagranicy. – Inspiracją było schronisko w niemieckim Maldegen, gdzie gościliśmy jako przedstawiciele partnerskiej gminy – opowiadała podczas uroczystego otwarcia wójt Teresa Mazurek. – Dziś nie mamy czego zazdrościć, udało się stworzyć nawet ciut wyższy poziom.

  Szkolne Schronisko Młodzieżowe ma najwyższy w regionie standard spośród podobnych tego typu placówek. – Przede wszystkim cieszę się, że ten obiekt pozostaje w oświacie – mówiła obecna wśród licznych gości otwarcia Beata Pawłowicz, dolnośląska Kurator Oświaty. Ostatnio tylko opiniuję wnioski o zamknięcia, to fantastyczna odmiana. Wójt Mazurek przypominała, że rozważno utworzenie w tym miejscu budynku z mieszkaniami socjalnymi. – Zachowanie funkcji w pewnej mierze oświatowej zwyciężyło, m.in. z tego powodu, że na dole znajduje się świetlica wiejska, a w przybudówce siłownia, którą urządziła sama młodzież. Tego nie można było zaprzepaścić.

  Schronisko ma być wykorzystywane na przykład do organizowania zielonych szkół, obozów letnich i zimowych, półkolonii, obozów wędrownych, rajdów, konferencji, spotkań firmowych i wreszcie będzie przez cały rok dostępne dla indywidualnych turystów. Obiekt wyposażony jest w 2 jadalnie z kuchniami do samoobsługi, sale konferencyjną i komputerową, ma też 49 pokoi o różnym standardzie, od wieloosobowych po dwuosobowy apartament z łazienką. Budynek jest strzeżony i monitorowany przez wewnętrzny system kamer. Całość kosztowała 2 miliony złotych, z czego 1,1 miliona pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Gmina Świdnica stara się o kolejną dotację na zagospodarowanie terenu wokół schroniska, na którym miałyby powstać ścieżki spacerowe i miejsce na grill.

  Jest schludnie i wygodnie. Sprężystość łóżek osobiście sprawdziła wójt Teresa Mazurek, fotele skontrolował senator Stanisław Jurcewicz. Jedynym mankamentem są ceny. Nocleg w pokoju 6 – osobowym kosztuje 23 złote od osoby, apartament – 160 złotych. Dodatkowo trzeba płacić za serwis kawowy (9 złotych od osoby), pobyt dzienny – 10 złotych, przechowanie bagażu – 2 złote od sztuki. Za darmo można korzystać z Internetu. – Opłaty ustalaliśmy na podstawie cenników innych schronisk i zapewniam, że nie jest zbyt drogo – tłumaczyła Magdalena Urbańska, dyrektorka schroniska w Lubachowie. Jednak opłata za parking (samochód osobowy za dobę 10 złotych, autokar 18) wydaje się mocno przesadzona. – Wszystko jest jeszcze do skorygowania, na pewno się tej kwestii przyjrzymy – zapewnia wójt Teresa Mazurek.

  Powiat świdnicki dysponuje w tej chwili dwoma schroniskami młodzieżowymi – w Świdnicy i w Lubachowie.

  asz


  Swidnica24pl Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie
  Załadowane przez: Swidnica24pl. – Gorące wiadomości

  [photospace]

  Poprzedni artykułLawendowa Kuchnia zadebiutowała
  Następny artykułNa co pieniądze w Strzegomiu?