Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca” na Bałkanach

  0

  Gračanica – miasto w północno-wschodniej Bośni i Hercegowinie, w kantonie Tuzla. Położone na wschód od Doboja i na zachód od Tuzli, u zachodniego podnóża gór Majevica. Podczas wojny domowej do Gračanicy napłynęła również fala muzułmańskich uchodźców. Było to także miejsce zaciekłych walk pomiędzy Muzułmanami a Serbami.

  To urocze miasteczko, gdzie ślady wojny powoli się zacierają było gospodarzem międzynarodowego spotkania folklorystycznego, na które zaproszony został między innymi Zespół Pieśni i Tańca “Bystrzyca”. Od 28 września do 4 października 2010 roku wraz z dzierżoniowskimi Ślężanami, Gračanica mogła usłyszeć i zobaczyć bogaty zestaw polskich tańców ludowych ze wspaniałymi kolorowymi strojami i piosenkami. Polonez zatańczony w kontuszach wzbudził autentyczny zachwyt mieszkańców. Na zakończenie galowego koncertu miejscowy kud (zespół) „Adem Alić” wraz z polskimi zespołami odśpiewał naszą polską „Kukułeczkę”.

  Mieliśmy okazję do poznania folkloru bałkańskiego, kuchni bośniackiej oraz odbyć kilka wycieczek, z których odwiedziny w Sarajewie dały nam wiele do myślenia albowiem widok tysięcy grobów na płycie stadionu „Koszewo” przywołuje myśl, że wojna niszczy ludzkość i niech lepiej muzyka łagodzi obyczaje. Nawiązaliśmy wiele przyjaźni. Pozdrav našim prijateljima Poljski, vidimo se iduće godine!! czyli serdecznie pozdrawiamy naszych przyjaciół z Polski, do zobaczenia w przyszłym roku – to tylko jedno ze zdań, które pojawia się na Facebooku – tym samym zachęcamy do śledzenia komentarzy oraz do obejrzenia zdjęć z podróży na Bałkany.

  Mirosław Lipiec, Sylwia Danisiewicz i Barbara Piórkowska oraz młodzież z zespołów „Bystrzyca” i „Ślężanie” przeżyli fantastyczną przygodę na Półwyspie Bałkańskim, która być może nie zakończy się tak szybko. W przyszłym roku zespół „Adem Alić” z Gračanicy zawita do Polski i tym samym będziemy się mogli zrewanżować za tak wspaniałe przyjęcie.

  Zespół Pieśni I Tańca “Bystrzyca” powoli przygotowuje się do następnych działań, zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby się nauczyć tańczyć i śpiewać, aby w przyszłości mogli doznawać takich wzruszeń jak my.

  Barbara Piórkowska – instruktor wokalny zespołu “Bystrzyca”

  Poprzedni artykułMonika była jak promyk słońc
  Następny artykułWygraj bilety na mecz